Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Východné cirkvi Svet kresťanstva
02. marec 2022

Kyjevský metropolita moskovskému patriarchovi

Keď už nie ste proti agresii, prejavte aspoň milosrdenstvo vlastným vojakom

Pribúdajú pravoslávni duchovní, ktorí požadujú koniec vojny a odmietajú spomínať meno ruského patriarchu v bohoslužbných textoch.

Keď už nie ste proti agresii, prejavte aspoň milosrdenstvo vlastným vojakom

Kyjevský pravoslávny metropolita Epifanij. Foto: https://twitter.com/Epifaniy

Najvyšší predstaviteľ autokefálnej Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny znova vyzval na odpor proti ruskej agresii a poďakoval ekumenickému patriarchovi Bartolomejovi a najvyšším pravoslávnym hierarchom v Rumunsku, Gruzínsku a Grécku za ich modlitby a vyjadrenú podporu.

Spomenutý kyjevský metropolita Epifanij (Dumenko) v ten istý deň poslal moskovskému patriarchovi Kirillovi list, v ktorom ho žiada, aby sa – keď už sa nechce postaviť proti tejto agresii – aspoň postaral o prevoz tiel padlých ruských, prevažne pravoslávnych vojakov.

„Apelujem na Vás ako hlavu Ruskej pravoslávnej cirkvi, aby ste aspoň prejavili milosrdenstvo svojim spoluobčanom a ľudu svojej cirkvi“ a pomohli „zozbierať telá ruských vojakov, ktorí zaplatili za idey ‚ruského sveta‘ – idey Vaše a Vášho prezidenta.“

Ruské ministerstvo obrany medzičasom priznáva straty na životoch, ale neuvádza ich počet a tvrdí, že straty ukrajinskej armády a „nacionalistických formácií“ sú oveľa vyššie.

S odkazom na atómové vyhrážky ruského prezidenta metropolita Epifanij povedal, že v nebezpečenstve je nielen Ukrajina, ale celý svet.

Moskovský patriarcha: Bojujeme proti zlým silám

Ruský patriarcha Kirill prezentoval aktuálne dianie na Ukrajine ako obranu jednoty Ruskej pravoslávnej cirkvi v Rusku, Bielorusku a na Ukrajine proti zlým silám.

V moskovskej Katedrále Krista Spasiteľa, kde slávil Nedeľu o Poslednom súde, Kirill vyzval k „jednote s našimi bratmi a sestrami na Ukrajine“.

„Nech nás Boh uchráni pred tým, že v súčasnej politickej situácii na našej blízkej bratskej Ukrajine získajú prevahu zlé sily, ktoré vždy bojovali proti jednote Rusi a ruskej cirkvi. Nech nás Boh uchráni pred tým, že medzi Ruskom a Ukrajinou bude vytýčená hranica poškvrnená krvou bratov,“ povedal patriarcha Moskvy a celej Rusi.

Jeho Svätosť vyzvala na modlitby za obnovenie mieru a „dobrých bratských vzťahov medzi našimi národmi“. „Garantom tohto bratstva“ je „naša jednotná pravoslávna cirkev, ktorú na Ukrajine zastupuje Ukrajinská pravoslávna cirkev na čele s Jeho Blaženosťou Onufrijom (Berezovským)“.

A práve metropolita Onufrij (Berezovský) v ten istý deň vyzval priamo ruského prezidenta, aby okamžite ukončil bratovražednú vojnu.

Posvätný synod Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi Moskovského patriarchátu (UPC MP) vo vyhlásení kritizoval vojnu a najmä skutočnosť, že boli uvedené do pohotovosti ruské jadrové sily, čo ohrozuje budúcnosť ľudstva a celého sveta.

Inzercia

Posvätený synod UPC MP uistil obrancov Ukrajiny, že si ich ctí a modlí sa za nich.

Metropolita Onufrij zopakoval, že UPC MP podporuje a vždy bude podporovať štátnu suverenitu a územnú celistvosť Ukrajiny. Jej eparchie a monastiere poskytujú pomoc utečencom i všetkým dotknutým vojnou.

Posvätný synod UPC MP vyzval patriarchu Kirilla, aby sa vyslovil za ukončenie „bratovražedného krviprelievania na ukrajinskej pôde“ a aby vyzval ruskú vládu k okamžitému zastaveniu bojových akcií, ktoré ohrozujú už aj svetový mier.

Posvätný synod zároveň požiadal prezidentov Ruska a Ukrajiny, aby urobili všetko pre ukončenie „hriechu ozbrojeného konfliktu medzi dvoma bratskými národmi“ a začali rokovania.

Táto vojna už teraz zasadila „hlbokú ranu“ vzťahom medzi ruským a ukrajinským národom. Zároveň Svätý synod vyzval ukrajinský ľud k jednote a vzájomnej pomoci.

Kňazi sa začínajú dištancovať od ruského patriarchu

Po spomenutom Kirillovom vyjadrení 29 duchovní UPC MP zo Sumskej eparchie na východe Ukrajiny zverejnili vyhlásenie, že už nebudú spomínať meno ruského patriarchu na bohoslužbách (podpisy pod ich vyhlásenie sa ďalej zbierajú). Vojenský útok v meste Sumy zasiahol obytné štvrte a zabil nevinných civilistov. Duchovným chýba v patriarchových slovách jasné odsúdenie útoku na ich vlasť.

„V tejto ťažkej situácii, vedení svojím pastoračným svedomím, sme sa rozhodli prestať spomínať moskovského patriarchu na bohoslužbách. Toto rozhodnutie je diktované aj požiadavkami našich veriacich, ktorí už, bohužiaľ, nechcú v našich chrámoch počuť meno patriarchu Kirilla,“ vysvetľujú sumskí duchovní.

Aj kňazi a diakoni Ruskej pravoslávnej cirkvi žiadajú v otvorenom liste zmierenie a okamžité prímerie na Ukrajine. Prejavili zármutok nad „skúškou“, ktorej boli Ukrajinci „nezaslúžene“ vystavení. S odkazom na posledný súd, ktorý čaká každého človeka, vyzývajú všetkých, „od ktorých závisí koniec bratovražednej vojny“, aby konali.

S odkazom na „Bohom danú slobodu človeka“ duchovní vyhlásili, že ukrajinský ľud sa musí rozhodnúť sám, nie pod hrozbou zbraní a bez tlaku zo Západu alebo Východu.

Duchovní kritizujú početné zatknutia na protivojnových protestoch v Rusku. Žiadna nenásilná výzva na mier a ukončenie vojny by nemala byť násilne potláčaná a považovaná za porušenie zákona.

K 2. marcu otvorený list podpísalo 233 kňazov, diakonov a igumenov a počet signatárov neustále rastie.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.