Irackí kresťania slávia Veľkú noc pokojne

Veriaci v Iraku po dlhom čase prežívajú pokojné veľkonočné sviatky. Situácia však nie je ešte úplne stabilizovaná. Pred niekoľkými dňami boli zabití štyria kresťania. Informuje o tom dnešné vydanie vatikánskeho denníka L´Osservatore romano.

„Na Kvetnú nedeľu boli kostoly plné veriacich. Chceli osláviť Pána a stretnúť sa pri modlitbe. V niektorých štvrtiach je situácia stále zložitá, ale dúfame, že s pomocou Pána sa celá krajina vráti do normálneho stavu a všetky kostoly budú môcť byť znova otvorené a prijať veriacich,“ uviedol pre vatikánske noviny chaldejský biskup Shlemon Warduni z Bagdadu (na obrázku). Príkladom zlepšenia situácie je ukončenie opráv kostola svätého Petra a Pavla v bagdadskej štvrti Mekanic.

Osobitne radostnou situáciou bola inštalácia sochy svätého pátra Pia, ktorá po dvoch rokoch strastiplného putovania prišla do cieľa v Bagdade. Sochu bagdadským kresťanom daroval Domenico Umberto D'Ambrosio, biskup mesta San Giovanni Rotondo, v ktorom páter Pio pôsobil. Pre nepokojnú situáciu, ktorá vládla v Iraku, bola socha dočasne umiestnená v budove apoštolskej nunciatúry v jordánskom Ammáne, odkiaľ sa pred časom presunula do mesta Erbil, v kurdskej časti Iraku. Do Bagdadu ju priviezli 28. marca. „Na konci tohto dlhého putovania bude socha definitívne osadená v kostole Panny Márie v Bagdade. Sme vďační všetkým, ktorí pomohli uskutočneniu tohto sna,“ povedal biskup Wardumi, ktorý dúfa, že sa medzi irackým ľudom rozšíri úcta k tomuto talianskemu svätcovi.

Napriek takýmto náznakom nádeje nemôžu miestni kresťania žiť v úplnom pokoji. Stále nanovo sa objavujú prejavy nenávisti voči nim. Pred niekoľkými dňami boli zabití štyria veriaci pochádzajúci z Bagdadu, Kirkuku a Mosulu. Strach z návratu prenasledovania kresťanov je späť. „Za posledné roky opustili krajinu státisíce kresťanov, z dôvodu pribúdajúcich útokov a zastrašovania islamskými fundamentalistami, ktorí tvrdia, že Irak je moslimskou krajinou. Zatiaľ čo pred 10 rokmi bolo v Iraku asi osemsto tisíc chaldejských katolíkov, dnes ich je podľa tamojších biskupov menej ako tristotisíc. Podľa údajov zverejnených v polovici januára tohto roku agentúrou AsiaNews, panuje v irackom meste Mosul aj naďalej protikresťanská nálada,“ uviedol koncom januára Vatikánsky rozhlas.

Zdroj: L´Osservatore romano, Radio Vaticana

Foto: www.catholicpressphoto.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo