Po synagóge pápež František možno navštívi mešitu

Moslimská delegácia oficiálne pozvala hlavu Katolíckej cirkvi na návštevu rímskej mešity.


Pápež František a veľký mufti Istanbulu Rahmi Yaran počas príchodu do Modrej mešity v Istanbule 29. novembra 2014. Foto ˜– TASR/AP

Pápež František sa pred stredajšou generálnou audienciou stretol s päťčlennou moslimskou delegáciou, ktorá ho pozvala navštíviť rímsku mešitu. Informovalo o tom Tlačové stredisko Svätej stolice.

Približne na desaťminútovom stretnutí v bočných priestoroch Auly Pavla VI. sa zúčastnil riaditeľ Moslimského kultúrneho centra v Taliansku Abdellah Redouane, predseda medzináboženskej komisie centra Yahya Pallavicini a ďalší traja zástupcovia zo Saudskej Arábie, Egypta a Maroka.

Hovorca Svätej stolice Federico Lombardi po stretnutí odmietol špekulácie niektorých médií, že by sa stretnutie malo uskutočniť už na budúci týždeň. Ak ku návšteve dôjde, pápež František sa stane prvým pápežom, ktorý navštívi rímsku mešitu otvorenú v roku 1995.

Predseda Združenia moslimských komunít a organizácií v Taliansku Izzedin El Zir v rozhovore pre talianske katolícke médiá TV 2000 a Radio inBlu ocenil Františkovu návštevu rímskej synagógy, ktorá sa uskutočnila uplynulú nedeľu. Podľa imáma išlo o dôležité gesto, ktoré dokazuje vzájomnú úctu medzi svetovými náboženstvami. Nie náhodou si súčasný pápež vybral meno po svätom Františkovi z Assisi, ktorý je symbolom nielen chudoby, ale aj dialógu s islamským svetom, myslí si El Zir.

„Kto používa Božie meno pri zabíjaní vlastného brata, nemá nič spoločné s náboženstvom, ale sú za tým len mocenské a politické záujmy,“ dodal imám.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo