Anglikáni potrestali Episkopálnu cirkev. Hrozba schizmy pretrváva (Vatikánska sedma)

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Anglikáni potrestali Episkopálnu cirkev. Hrozba schizmy pretrváva (Vatikánska sedma)

Prvou biskupkou Cirkvi Anglicka sa pred rokom v Yorku stala Libby Laneová. Foto - TASR/AP

Rozpory medzi jednotlivými provinciami Anglikánskeho spoločenstva sa roky prehlbujú. Ukázalo to aj nedávne zasadanie anglikánskych lídrov.

Tri roky nebude môcť americká Episkopálna cirkev hlasovať o vieroučných otázkach, jej zástupcovia nebudú volení do orgánov Anglikánskeho spoločenstva ani nebudú môcť zastupovať anglikánov na ekumenických a medzináboženských fórach.

O týchto sankciách rozhodlo zhromaždenie 38 prímasov zastupujúcich jednotlivé anglikánske provincie, ktorí sa v polovici januára stretli v Canterbury. Postihy Episkopálnej cirkvi, ktorá je jednou z provincií, pritom mohli byť oveľa tvrdšie. Africkí prímasi požadovali jej úplné vylúčenie z Anglikánskeho spoločenstva.

Zhromaždenie prímasov je inštitút, ktorý na konci 70. rokov minulého storočia zaviedol vtedajší canterburský arcibiskup Donald Coggan. Zjednodušene ho možno prirovnať k Synode biskupov v Katolíckej cirkvi. Stretnutie prímasov by sa malo konať každé tri roky, ale anglikánski lídri sa naposledy stretli ešte pred piatimi rokmi. Aj to v obmedzenej zostave – z 38 provincií dorazilo len 23 predstaviteľov. Viacerí zástupcovia anglikánov z južnej pologule stretnutie bojkotovali kvôli nesúhlasu so smerovaním Anglikánskeho spoločenstva v uplynulom období.

Na nedávne zhromaždenie – prvé pod vedením súčasného canterburského arcibiskupa Justina Welbyho, ktorý je na čele anglikánov od roku 2013 – nespokojní biskupi síce prijali pozvanie, ale s jasným cieľom nastoliť poriadok a potrestať americkú Episkopálnu cirkev, ktorá sa najviac odchýlila od anglikánskej doktríny.

Biskupky aj homosexuálni biskupi

Americká Episkopálna cirkev je síce málopočetnou anglikánskou provinciou – hlási sa k nej 1,3 milióna z 85 miliónov anglikánov – ale má veľký historický význam, keďže jej korene siahajú až do vylodenia prvých osadníkov na americkom kontinente.

V posledných desaťročiach sa práve Episkopálna cirkev prejavuje ako najliberálnejšia súčasť Anglikánskeho spoločenstva. V roku 1989 sa práve tu prvýkrát v histórii anglikánov stala biskupkou žena – hlavou Massachusettskej diecézy sa stala rozvedená Afroameričanka Barbara C. Harrisová. V cirkvi začína fúkať nový vietor, pre niekoho osviežujúci, pre iných znepokojujúci, uviedla biskupka Harrisová krátko po svojom zvolení.  

Prečítajte si aj
Dvadsiate výročie svätenia žien za biskupov v Episkopálnej cirkvi Zdieľať

Ďalšie tabu prelomila Episkopálna cirkev v roku 2003, keď bol za biskupa New Hampshire vysvätený praktizujúci homosexuál Gene Robinson. „Nie je náš prvý homosexuálny biskup. Mali sme ich pred ním pár,“ lakonicky poznamenala biskupka Harrisová. K ďalšiemu zlomu došlo v roku 2006, keď sa biskupka Katharine Jefferts Schori stala hlavou Episkopálnej cirkvi.


Canterburský arcibiskup Justin Welby počas svojej intronizácie v roku 2013. Foto – TASR/AP

Tento vývoj sa stretol s búrlivým nesúhlasom nielen v afrických provinciách, kde žije viac ako polovica všetkých anglikánov. V roku 2008 opustila časť nespokojných veriacich Episkopálnu cirkev a založila novú Anglikánsku cirkev Severnej Ameriky (Anglican Church of North America). V tom istom roku sa štvrtina pozvaných biskupov odmietla zúčastniť na Lambethskej konferencii, ktorá sa koná každých desať rokov a určuje smerovanie Anglikánskeho spoločenstva. Usporiadali protestný „koncil“ v Jeruzaleme, kde založili konzervatívne spoločenstvo GAFCON (Global Anglican Future Conference). Zakladajúcimi členmi boli prímasi Kene, Nigérie, Ugandy, Južného Sudánu, Konga, Rwandy, Južnej Ameriky a Anglikánskej cirkvi Severnej Ameriky.

Prečítajte si aj
Anglikánska synoda schválila svätenie žien za biskupky Zdieľať

Zdanie, že Episkopálna cirkev sa v rámci Anglikánskeho spoločenstva ocitla v defenzíve, by bolo veľmi klamlivé. Najbližším liberálnym spojencom je kanadská provincia, pričom trendy, ktoré nastoľujú episkopáli, preberajú aj ďalšie provincie. Napríklad Cirkev Anglicka (Church of England), „matka“ ostatných anglikánskych provincií, na synode v Yorku v roku 2014 schválila svätenie žien za biskupov. Na rovnakom mieste pred rokom vysvätili za historicky prvú biskupku Cirkvi Anglicka Libby Laneovú.

Fandí aj Vatikán

Zhromaždenie prímasov v Canterbury napokon nevypočulo požiadavku Afričanov a Episkopálnu cirkev zo svojich radov nevylúčilo, iba na tri roky potrestalo. Zároveň však prijali vyhlásenie, že „vo svetle Svätého písma tradičné učenie cirkvi považuje manželstvo za záväzné a trvalé spojenie medzi jedným mužom a jednou ženou“. Za víťazstvo konzervatívcov možno považovať aj to, že canterburský arcibiskup pozval na zasadanie aj hlavu Anglikánskej cirkvi Severnej Ameriky, i keď z formálneho hľadiska nestojí na úrovni provincie.

Episkopálna cirkev si však zo sankcií ťažkú hlavu nerobí. „Rozhodnutie prímasov nezmení prijatie, ktoré všetky Božie deti nachádzajú v našej diecéze,“ vyhlásila episkopálna biskupka Washingtonu Mariann Edgar Budde s odkazom na to, že bude pokračovať v požehnávaní homosexuálnych zväzkov.

Tresty uvalené na Episkopálnu cirkev vypršia v roku 2018, ktorý bude pre Anglikánske spoločenstvo kľúčový. Nielenže si episkopáli zvolia nové vedenie, ale po desiatich rokoch sa biskupi z celého sveta zídu na smerodajnej Lambethskej konferencii. Uplynulé obdobie však naznačuje, že celistvosť Anglikánskeho spoločenstva je neudržateľná.

Prečítajte si aj
V Anglikánskej cirkvi môžu sväté prijímanie rozdávať už aj deti Zdieľať

Jednote anglikánov pritom drží prsty aj Vatikán. „V epoche ekumenizmu, v ktorej sa všetci usilujeme o jednotu, každé nové delenie predstavuje veľké nebezpečenstvo,“ povedal pre Vatikánsky rozhlas predseda Pápežskej rady pre napomáhanie jednoty kresťanov Kurt Koch. V roku 2008 pritom talianske médiá, ale aj vatikánsky denník L´Osservatore Romano informovali, že nespokojní anglikánski biskupi sa zišli s predstaviteľmi vatikánskej Kongregácie pre náuku viery, aby sa informovali o možnostiach prestupu ku katolíkom.

Na žiadosť arcibiskupa Welbyho Vatikán podporil zasadanie anglikánskych prímasov aj zapožičaním vzácnej relikvie – pastorálu pápeža Gregora Veľkého zo 6. storočia. Spolu s evanjeliárom svätého Augustína z Canterbury bol vystavený v miestnej katedrále, aby účastníkom zhromaždenia pripomínal začiatky evanjelizácie Anglicka.

Jednou vetou

„Rodinu, ako ju chcel Boh, si nemožno zamieňať s akýmkoľvek iným typom zväzku,“ povedal pápež František pri otvorení nového súdneho roku Rímskej roty, ktorá sa venuje najmä prípadom anulovania manželstiev.

Vo Vatikáne predstavili posolstvo pápeža Františka k 50. svetovému dňu spoločenských komunikačných prostriedkov na tému Komunikácia a milosrdenstvo: plodné stretnutie.

Pápež František na sviatok svätej Agnesy prijal dva baránky, ktorých vlna bude použitá na výrobu pálií pre nových arcibiskupov – metropolitov. Viac o tejto tradícii nájdete tu.

„Pútnik prichádzajúci do svätyne je často unavený, hladný, smädný... A toto fyzické rozpoloženie mnoho ráz odzrkadľuje aj to vnútorné,“ povedal pápež František účastníkom Jubilea hostiteľov pútnikov a rektorov pútnických svätýň.

Pápež František rozhodol, že na obrade umývania nôh na Zelený štvrtok sa budú môcť zúčastniť už aj ženy.


Pápež František počas týždňa prijal aj monackého princa Alberta II. s manželkou Charlene. Foto – TASR/AP

Pápež František napísal členom Svetového ekonomického fóra v Davose.

Zástupcovia moslimskej komunity pozvali pápeža Františka na návštevu rímskej mešity.

Islamský štát zrovnal so zemou kláštor svätého Eliáša, ktorý bol najstarší v Iraku.

Počet pútnikov vo Svätej zemi neustále klesá, upozornila Kustódia Svätej zeme.

Pápež František prijal členov talianskych bezpečnostných zložiek, ktoré sa starajú o bezpečnosť Vatikánu.

Na začiatku Týždňa modlitieb za jednotu kresťanov sa pápež František stretol so zástupcami Luteránskej cirkvi z Fínska.
 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo