Nový muž v rímskej kúrii

V rímskej kúrii sa v sobotu objavila nová tvár. Rezignujúceho predsedu Pápežskej rady pre pastoráciu zdravotníckych pracovníkov, mexického kardinála Javiera Lozana Barragána vystriedal poľský arcibiskup Zygmunt Zimowski. Informovala o tom Tlačová kancelária Svätej stolice.

Odchádzajúci kardinál sa v súlade s Kódexom kánonického práva po dovŕšení 75 roku života vzdal svojej funkcie. Pápež Benedikt XVI. jeho rezignáciu prijal a na uvoľnený post nominoval doterajšieho arcibiskupa poľského mesta Radom, 60-ročného Zygmunta Zimowskeho (na obrázku).

Denník Corriere della Sera charakterizoval Barragána ako človeka, ktorý tvrdo bránil pozície Katolíckej cirkvi v bioetických otázkach. Nedávne odpojenie Eluany Englaro od vyživovacích zariadení označil za vraždu. Podľa denníka bývalý predseda Talianskej biskupskej konferencie, kardinál Camillo Ruini označil takéto vyjadrenia za kontraproduktívne. K problematike antikoncepcie sa vyjadroval otvorenejšie. Objavovali sa názory, že uvažuje nad možnosťou prehodnotiť oficiálny postoj Svätej stolice a podporiť dokument, ktorý by umožňoval používanie prezervatívov v prípade, že jeden z manželských partnerov má AIDS.

Nový minister zdravotníctva má k súčasnému pápežovi veľmi blízko. V rokoch 1983 – 2002 pracoval pre Kongregáciu pre náuku viery, ktorej šéfoval kardinál Ratzinger. Spolupracoval na vydaní Katechizmu Katolíckej cirkvi, špeciálne jeho poľskej edície. Osobný vzťah mal aj s Jánom Pavlom II., ktorý bol jeho učiteľom na univerzite v Lubline. Do novej funkcie prichádza v čase intenzívnej kritiky Benedikta XVI. za jeho vyjadrenia na adresu prezervatívov počas marcovej apoštolskej cesty do Afriky.

Príchodom arcibiskupa Zimkowského sa počet vysokopostavených Poliakov v rímskej kúrii zvýšil na troch. Predsedom Kongregácie pre katolícku výchovu je poľský kardinál Zenon Grocholewski a na čele Pápežskej rady pre laikov je ďalší Poliak, kardinál Stanislaw Rylko.

Zdroj: Sala Stampa della Santa Sede, Corriere della Sera, Andrea Tornielli blog

Foto: wikimedia.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo