Vatikán prehlbuje spoluprácu s arabskými krajinami

Svätá stolica a Liga arabských štátov včera podpísali memorandum o vzájomnom porozumení. Obe strany chcú klásť väčší dôraz na medzináboženský dialóg. Informovala o tom spravodajská agentúra Zenit.

Delegácie jednotlivých strán viedli kardinál Tarcisio Bertone, vatikánsky štátny sekretár a Walid al Gargani, veľvyslanec Ligy arabských štátov pri Svätej stolici. Dohodu podpísal arcibiskup Dominique Mamberti, zodpovedný v rámci štátneho sekretariátu za medzinárodné vzťahy a Amr Moussa, sekretár ligy.

Memorandum má upevniť vzájomné vzťahy „najmä na politickej a kultúrnej úrovni v prospech mieru, bezpečnosti a regionálnej a medzinárodnej stability“. Zvýšenú pozornosť chcú obe strany venovať medzináboženskému dialógu.

Liga arabských štátov, so sídlom v Káhire, bola založená v roku 1945, aby bránila záujmy arabských krajín. V súčasnosti má 22 členov, medzi nimi Egypt, Jordánsko, Irak, Kuvajt, Libanon, Saudská Arábia, Jemen, Sýria, Sudán, Maroko, Tunisko a Alžírsko. Svätá stolica má pri lige svoje zastúpenia od roku 2000. Pápež Benedikt XVI. v roku 2006 do tejto pozície nominoval britského arcibiskupa Michaela Louisa Fitzgeralda, predtým predsedu Pápežskej rady pre medzináboženský dialóg (2002 – 2005), ktorý je zároveň veľvyslancom v Egypte.

Zdroj: Zenit

Foto: autor

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo