Preklady Biblie
Písmo je kompletne preložené do 719 jazykov, pribudlo v astúrčine či santálčine

Foto – Postoj
Podľa Spojených biblických spoločností má približne 6,2 miliardy ľudí prístup k Starému a Novému zákonu vo svojom materinskom jazyku.
Kompletná Biblia bola v roku 2021 dostupná v 719 jazykoch. Je to o 15 jazykov viac ako v roku 2020. Vyplýva to z správy Spojených biblických spoločností za rok 2021, ktorú zverejnila Nemecká biblická spoločnosť.
Aspoň niektorú časť Svätého písma už môžu čítať celkovo v 3 524 jazykoch. Biblické spoločnosti pracujú na záväzku preložiť aspoň niektoré časti Biblie do ďalších 1 200 jazykov. Chcú to stihnúť do roku 2038.
Nové preklady môžu osloviť ďalších desať percent svetovej populácie
Nový kompletný preklad má napríklad astúrsky jazyk, ktorým hovorí asi 100-tisíc ľudí v severnom Španielsku, alebo austroázijský jazyk santálčina, ktorým hovoria predovšetkým vo východnej Indii, Bangladéši či Nepále. Tento preklad pomôže ďalším 225-tisíc ľudom.
Spolu boli v roku 2021 dokončené prekladateľské projekty v 90 jazykoch vrátane 48 jazykov s prvým prekladom.
Do projektov boli zahrnuté jednotlivé biblické knihy, vydania Nového zákona, ale aj kompletne preložené všetky časti Biblie. Dokončené projekty oslovia ďalších 794 miliónov ľudí na celom svete, čo je približne 10 percent svetovej populácie.
„Každý z týchto prekladov sa dotkne a zmení životy ľudí, rodín a komunít,“ uviedol vo výročnej správe generálny riaditeľ Spojených biblických spoločností Michael Perreau.
„Sme obzvlášť vďační prekladateľom, ktorí zasvätili roky svojho života sprístupneniu Svätého písma svojej komunite. Často vo veľmi ťažkých pracovných podmienkach,“ dodal.
V porovnaní s predchádzajúcim rokom sa počet dokončených prekladateľských projektov zvýšil o viac ako 30 percent.
Nový zákon v 1 593 jazykov
Podľa Spojených biblických spoločností má približne 6,2 miliardy ľudí prístup k Starému a Novému zákonu vo svojom materinskom jazyku. Nový zákon je teraz preložený do ďalších 1 593 jazykov, aspoň niektorá časť Svätého písma do 1 212 jazykov.
Biblické spoločnosti predpokladajú, že na celom svete existuje takmer 7 376 jazykov, z toho asi 245 posunkových jazykov pre nepočujúcich. Organizácia zároveň uviedla, že existuje ešte asi 3 900 jazykov, do ktorých nebola preložená žiadna kniha Biblie.
Na svete v súčasnosti žije asi 7,9 miliardy ľudí. Odhaduje sa, že 21 percent ľudí na svete ešte nemá Bibliu kompletne preloženú vo svojom rodnom jazyku (asi 1,7 miliardy ľudí).
Biblické knihy boli preložené aj do 10 posunkových jazykov. Používa ich viac ako pol milióna nepočujúcich.
Dnes treba vedieť
Na pohrebnú omšu za zosnulého kardinála Georgea Pella prišli vo štvrtok tisíce smútiacich, ktorí zaplnili katedrálu v Sydney. „,Nebojte sa‘, bolo Georgeovo motto. Tieto slová sa v Biblii spomínajú 365-krát,“ povedal brat zosnulého kardinála David. Na omši bolo okrem členov smútiacej rodiny aj 30 biskupov, viac ako 200 kňazov i občianski predstavitelia. (cna)
Moskovský patriarcha Kirill obhajoval ruského prezidenta Vladimira Putina. Hlava ruskej pravoslávnej cirkvi uviedla, že šéf Kremľa je skutočným kresťanom, ktorý žije cirkevným životom. „Cári neboli vždy takí ortodoxní, ako je teraz náš prezident,“ povedal Kirill a Putinovi zároveň „z celého srdca“ poďakoval za dobré vzťahy medzi cirkvou a štátom. (kathpress)
Americký prezident Joe Biden tvrdí, že pápež a niektorí biskupi sú otvorení v otázke potratov financovaných štátom. List americkej biskupskej konferencie však jasne odsudzuje takéto praktiky. Pápež František tiež interrupcie odsúdil a dokonca ich prirovnal k „najatiu nájomného vraha“. (cna)
Vandalizmus
Izraelská polícia zatkla Američana, ktorý v kostole rozbil sochu Ježiša Krista
Incident sa odohral v Kostole bičovania na Via Dolorosa. Po tejto ulici podľa tradície kráčal Ježiš a niesol svoj kríž na miesto ukrižovania.
Kardinál Joseph Zen bol v Hongkongu hospitalizovaný po tom, čo sa zhoršil jeho zdravotný stav po návrate z pohrebu Benedikta XVI. v Ríme. 91-ročný kardinál vo svojom blogu napísal, že sa lieči v nemocnici po ťažkostiach s dýchaním. (cna)
Rada KBS pre rodinu sa stretla v Ružomberku. Jej 25 členov diskutovalo o dokumente Dikastéria pre katolícku výchovu s názvom Smernice pre formáciu seminaristov o problémoch týkajúcich sa manželstva a rodiny. (tkkbs)
Naše úvodné tohtoročné zasadnutie 25 členov Rady hostil včera Rektorát Katolíckej univerzity v Ružomberku. Diskutovali...
Uverejnil používateľ Rada KBS pre rodinu Streda 1. februára 2023
Liekom na škandály sexuálneho zneužívania nie je odklon od tradičného učenia, ako by chcela nemecká cirkev, ale práve návrat k nemu. Ukazujú to aj masy ľudí, ktorí v posledných desaťročiach cirkev v Nemecku opúšťajú. Píše Philip Lawler.
Ani týždeň po tom, čo požiar v katolíckom kostole v Istanbule usmrtil dvoch ľudí, turecké úrady nezistili príčinu požiaru. V plameňoch zahynul 75-ročný muž a 78-ročná žena. Záchrannému tímu sa podarilo vyslobodiť niekoľko ďalších ľudí, ktorí uviazli v horiacej budove kostola. Požiar sa hasičom podarilo zlikvidovať po štyroch hodinách. (kathpress)
„Každému zranenému dieťaťu a dospelému hovorím: Som s vami, chcem vám priniesť Božie pohladenie. Jeho nežný a súcitný pohľad spočíva na vás. Zatiaľ čo násilníci s vami zaobchádzajú ako s vecami, Otec v nebi vidí vašu dôstojnosť a každému z vás hovorí: ‚Pretože si drahý mojim očiam, vzácny a ja ťa milujem,‘“ povedal pápež na stretnutí s obeťami násilia z východnej časti Konžskej demokratickej republiky, kde prebieha krvavý konflikt.
Sestry Božieho milosrdenstva odovzdali vlani 116 relikvií svätej sestry Faustíny Kowalskej (111 z kostí a päť z habitu) do 17 krajín sveta. Relikvie putovali do šiestich krajín Európy, ďalej do Indie, Libanonu, Hondurasu, USA, Kanady, Brazílie, Peru, Austrálie, Guatemaly, Belize a Papuy-Novej Guiney. Sestra Faustína je takto prítomná v 128 krajinách sveta, v 5698 kostoloch či kaplnkách, v ktorých sa zvlášť uctieva Božie milosrdenstvo. (tkkbs)