Pápež zvolal kardinálsky minisummit. Chcel sa poradiť o novej encyklike

Benedikt XVI. si minulú sobotu pozval do Castelgandolfa štyroch blízkych kardinálov. Debatoval s nimi o novej sociálnej encyklike, ktorej vydanie bolo už niekoľkokrát odložené. Naposledy na 29. jún. Informoval o tom vatikanista Andrea Tornielli v denníku Il Giornale.

Sociálna encyklika Benedikta XVI., ktorá by mala niesť názov Láska v pravde, bude pravdepodobne zverejnená na sviatok apoštolov Petra a Pavla, 29. júna. Ako už naznačuje názov, nový dokument bude rozvíjať myšlienky prvej encykliky Boh je láska z roku 2005. Centrálnym termínom novej encykliky je slovo spravodlivosť, ktoré sa v dokumente opakuje až päťdesiatkrát.

Minulú sobotu si pápež pozval do letného sídla pápežov v Castelgandolfe štyroch kardinálov, aby sa s nimi počas nemedializovaného stretnutia, z ktorého nevyšla žiadna správa a ktoré nebolo avizované ani vopred, poradil o kľúčových bodoch textu. Medzi pozvanými bol predseda Talianskej biskupskej konferencie Angelo Bagnasco, jeho predchodca a bývalý vikár Rímskej diecézy Camillo Ruini, patriarcha Benátok Angelo Scola a viedenský arcibiskup Christopher Schönborn. „Ide o kardinálov spätých s pápežom zvláštnym putom dôvery,“ napísal vo štvrtkovom vydaní denníka Il Giornale Andrea Tornielli. K istému napätiu došlo v poslednom čase medzi Benediktom XVI. a jeho bývalým študentom, kardinálom Schönbornom, ktorý patril medzi kritikov pápeža za jeho postup pri stiahnutí exkomunikácie zo štyroch lefébvristických biskupov v januári tohto roku.

„Benedikt XVI. chce, aby encyklika a predovšetkým časť venujúca sa ekonomickej kríze nebola vágna, opakujúca ošúchané frázy, ale aby prehĺbila tému originálnym príspevkom vychádzajúcim z pohľadu viery,“ uviedol taliansky novinár. Podľa Tornielliho „spoľahlivých vatikánskych zdrojov“ chce pápež pasáže venované kríze úplne prepracovať. Do procesu prípravy textu je okrem Pápežskej rady pre spravodlivosť a pokoj vedenej kardinálom Renatom Raffaelom Martinom zapojený aj biskup Reinhard Marx, expert na sociálnu náuku Cirkvi, ktorý je nástupcom Josepha Ratzingera na poste mníchovského arcibiskupa či ekonómovia Stafano Zamagni a Ettore Gotti Tedeschi, ktorý je zároveň editorialistom vatikánskeho denníka L´Osservatore romano pre ekonomické témy.

Podľa informácií Andreu Tornielliho sa bude pápež v encyklike odvolávať na sociálne encykliky Pavla VI. Populorum progressio (1967) a Jána Pavla II. Centessimus annus (1991), ktorá je zatiaľ poslednou sociálnou encyklikou. Benedikt XVI. sa okrem ekonomickej krízy má výrazne dotknúť aj otázok globalizácie, prístupu k prírodným zdrojom a ochrane životného prostredia. Okrem spravodlivosti má apelovať aj na globálnu solidaritu – nevylúčenie rozvojových krajín z projektov zmierňujúcich súčasnú hospodársku krízu.

Encyklika mala pôvodne vyjsť už v lete 2007 pri príležitosti 40. výročia sociálnej encykliky Pavla VI. Populorum progressio. Termín zverejnenia bol následne posúvaný na marec 2008, december 2008, január 2009, 19. marec 2009, sviatok svätého Jozefa, ženícha Panny Márie a 1. máj 2009, sviatok svätého Jozefa – robotníka. Dôvodom odkladania je vzniknutá ekonomická kríza. V rámci tlačovej besedy počas marcového letu do Afriky pápež uviedol, že encyklika bola takmer pripravená k publikovaniu, keď sa vo svete rozpútala kríza a on sa rozhodol prepracovať text, aby mohol ponúknuť čo najvhodnejšiu odpoveď na vzniknutú situáciu. „Všetci vieme, že kľúčovým bodom krízy je vlastne deficit etiky v ekonomických štruktúrach,“ uviedol pápež. Krízy sa dotkol aj počas stredajšej generálnej audiencie, keď povedal, že koreňom krízy je ľudská chamtivosť.

Zdroj: Il Giornale

Súvisiace články: Prečo Benedikt XVI. odkladá vydanie novej sociálnej encykliky?

Foto: vaticandiplomacy.wordpress.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo