Benedikt XVI. sa stretol s Alexandrom Lukašenkom

Po 14 rokoch EÚ umožnila bieloruskému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi cestovať na jej územie. Ako s prvým štátnikom sa stretol s pápežom Benediktom XVI. Informovala o tom spravodajská agentúra Zenit.

Pápež prijal bieloruského prezidenta, označovaného za posledného európskeho diktátora, v pondelok ráno na súkromnej audiencii trvajúcej asi 25 minút. Lukašenko sprevádzaný svojím päťročným synom a ministrom zahraničných vecí Sergejom Martinovom sa následne stretol s vatikánskym štátnym sekretárom, kardinálom Tarcisiom Bertonem a arcibiskupom Dominiquom Mambertim zodpovedným v rámci štátneho sekretariátu za zahraničné vzťahy. Podľa agentúry Zenit obe strany spolu diskutovali o situácii Katolíckej cirkvi v Bielorusku, vzťahoch medzi väčšinovými pravoslávnymi a katolíckou menšinou a o medzináboženskom a interkultúrnom dialógu.

Niektoré médiá, vrátane portálu sme.sk informovali o Lukašenkovom pozvaní Benedikta XVI. na návštevu Bieloruska. Svätá stolica však pozvanie oficiálne nepotvrdila. Nespomína sa ani v dnešnom vydaní vatikánskeho denníka L´Osservatore romano. Vatikánsky rozhlas informoval o neoficiálnom pozvaní po skončení oficiálneho stretnutia.

Lukašenko, ktorého režim tvrdo vystupuje proti demokratickej opozícii a ktorý sa označuje za ateistu, sa pred návštevou Vatikánu činil. 23. apríla deklaroval, že vzťahy medzi štátom a cirkvou sú v jeho krajine momentálne bezproblémové. „Existovali tu mnohé problémy medzi štátom a cirkvou, predovšetkým katolíckou. Kde sú dnes? Sú zažehnané,“ citovala ho agentúra Zenit. Ešte predtým sa stretol s metropolitom Minska, arcibiskupom Tadeuszom Kondrusiewiczom. Počas stretnutia Lukašenko pripomenul svoje nedávne stretnutie s novým metropolitom Ruskej pravoslávnej cirkvi, Cyrilom II., s ktorým diskutoval aj o vzťahoch s Vatikánom. „Katolícka a Pravoslávna cirkev by sa mali viac zblížiť a čeliť aktuálnym otázkam bez oslabovania kresťanských pút,“ uviedol Lukašenko.

Pravoslávna cirkev sa k stretnutiu Lukašenka s pápežom postavila nečakane ústretovo. „Návšteva bieloruského prezidenta vo Vatikáne môže posilniť pokojné spolužitie medzi dvoma náboženskými komunitami,“ povedal arcikňaz Georgij Riabik z oddelenia pre zahraničné vzťahy Moskovského patriarchátu.

V Bielorusku, ktoré získalo samostatnosť v roku 1991, žije asi 80% pravoslávnych, 14% katolíkov a menší počet židov a moslimov. Bieloruskí pravoslávni kánonicky spadajú pod Ruskú pravoslávnu cirkev.

Zdroj: Zenit, L´Osservatore romano, Radio Vaticana

Foto: radiovaticana.cz

Pozrite si aj krátke video zo stretnutia Benedikta XVI. s Alexandrom Lukašenkom.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo