Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tlačové správy
05. apríl 2022

Príbehy z krabičky

Charita natočila film s príbehmi pomoci v Afrike

Už tento piatok 8. apríla o 17.25 h si môžete na TV Lux pozrieť film Príbehy z krabičky. Svoje životné príbehy v ňom rozprávajú deti a dospelí z Ugandy, ktorým zbierka Pôstna krabička zmenila život.

Charita natočila film s príbehmi pomoci v Afrike

Hlavnou postavou dokumentárneho filmu je stredoškoláčka Anna Bena Alum, ktorá po maminej smrti našla nový domov v charitnom centre Gift of Love pre deti s HIV na severe Ugandy. Sama je dôkazom, že s ochorením HIV je možné žiť plnohodnotný život. Už ako 9-ročná sa dokázala vyrovnať s neznalosťou miestneho jazyka a dnes v škole dosahuje výborné výsledky. V budúcnosti sa chce stať lekárkou.

Anna našla v centre všetko, čo dieťa očakáva od rodičov.

Slovenská katolícka charita (SKCH) postavila centrum Gift of Love v roku 2012 a prevádzkuje ho výlučne z darov zbierky Pôstna krabička. Práve Anna je tento rok tvárou Pôstnej krabičky, ktorú si v papierovej podobe môžete objednať na www.postnakrabicka.sk, vložiť do nej svoj dar a po skončení pôstu ho poslať na zbierkový účet.

Film SKCH natočila v spolupráci s režisérom a kameramanom v jednej osobe Ľubom Polákom a dramaturgom Marekom Poláčkom. Ich skúsenosti s citlivým stvárnením dokumentov potvrdzujú zábery, ktoré pôsobia bezprostredne a s ľahkosťou zachytávajú autentické výpovede núdznych z Ugandy. Okrem Anny vo filme vystupujú ďalšie 3 deti, ktoré boli v minulosti na Pôstnej krabičke, zamestnanci centra a zároveň manželia Night s Charlesom, krajčírka Betty, mamička z farmárskej skupiny Dominica, majster tesárskej dielne Christopher a ďalší ľudia, ktorým SKCH pomohla.

Christopher sa z chudobného chlapca vypracoval na vedúceho tesárskej dielne.

Inzercia

Na predpremiére pre dobrovoľníkov, ktorí pôsobili v charitných centrách v Afrike, a priateľov Pôstnej krabičky film zožal prvý potlesk a pozitívne ohlasy. V priestoroch Martinea pri Katedrále sv. Martina v Bratislave ho mala možnosť vidieť aj darkyňa charitného projektu Adopcia na diaľku®, ktorá Annu pravidelne podporuje. SKCH sprístupní film pre všetkých darcov, ktorí odoberajú newsletter Pôstnej krabičky hneď 8. apríla po premiére na TV Lux. Prihlásiť sa môžete na www.postnakrabicka.sk. Tím Pôstnej krabičky verí, že sa film bude páčiť všetkým divákom a priblíži im tak ľudí, ktorým svojou solidaritou pomáhajú.

Ak by ste chceli zorganizovať premietanie filmu vo vašej farnosti, spoločenstve alebo komunite, kontaktujte tím Pôstnej krabičky na postnakrabicka@charita.sk.

Trailer k filmu Príbehy z krabičky:

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Záujemcom o túto prácu zaplatí Nadačný fond HARTMANN kurz opatrovania

V zariadeniach sociálnych služieb chýbajú opatrovatelia

Záujemcom o túto prácu zaplatí Nadačný fond HARTMANN kurz opatrovania

Kurz opatrovania zaplatí Nadačný fond HARTMANN v plnej výške až do 300 eur všetkým uchádzačom spĺňajúcim kritériá, ktorí sa rozhodnú zmeniť svoje doterajšie povolanie a stanú sa opatrovateľmi v niektorom zo zariadení sociálnych služieb na Slovensku. Na tento účel prerozdelí v tomto roku až 18 000 eur, čím podporí 60 záujemcov o kurz opatrovania.

Deň, keď komunisti siahli na naše duše.  Nový film KRYŠTOF približuje Akciu K

Deň, keď komunisti siahli na naše duše. Nový film KRYŠTOF približuje Akciu K

O tom, že za bývalého režimu mali veriaci na našom území ťažký život, dnes asi nikto nepochybuje. Málokto však vie, akým krutým spôsobom komunistická moc zakročila voči kláštorom a  rehoľným spoločenstvám na začiatku 50. rokov. Čo to vlastne bola Akcia K? Udalosti, o ktorých sa v súčasnosti veľa nehovorí, približuje nový slovenský koprodukčný film KRYŠTOF.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.