Dokumenty o nevine Pia XII. bude študovať organizácia vedená Židom

Generálny predstavený jezuitov Adolfo Nicolás Pachón sa rozhodol poskytnúť odborníkom dokumenty zo súkromného archívu jezuitu Roberta Grahama, ktorý dlhé roky zhromažďoval materiály o nevine pápeža Pia XII. počas druhej svetovej vojny. Koncom apríla o tom informovala spravodajská agentúra Catholic News Agency a vatikánsky denník L´Osservatore Romano.

Šéf jezuitov povolil študovanie, katalogizovanie a digitálne zosnímanie doteraz nesprístupnených dokumentov. Napriek tomu sa vo viacerých svetových médiách, vrátane vatikánskeho denníka L´Osservatore Romano či slovenského denníka SME objavila nepravdivá informácia, že dokumenty majú byť aj zverejnené. Dôvodom chybnej informácie bolo vyjadrenie Garyho Kruppa, riaditeľa organizácie Pave the Way Foundation, ktorá bude mať exkluzívny prístup k materiálom. „Mnohé originálne, doteraz nezverejnené dokumenty budú teraz publikované,“ povedal Krupp. V rozhodnutí Nicholása Pachóna, ktoré citovala agentúra CNA sa však píše, že „dokumenty budú katalogizované, ale nie publikované. Ich zverejnenie je možné v budúcnosti, ale až po tom, čo Svätá stolica otvorí archívy týkajúce sa pontifikátu Pia XII.“ Americká organizácia Pave the Way Foundation vedená Židom Garym Kruppom dlhodobo spolupracuje s rehoľou jezuitov a pokúša sa odstrániť neteologické prekážky medzi katolicizmom a judaizmom.

Americký jezuita Robert Graham bol v roku 1964 pápežom Pavlom VI. poverený viesť komisiu, ktorá mala vyvrátiť obvinenia, že sa Pius XII. nedostatočne angažoval pri záchrane Židov počas druhej svetovej vojny. Členmi komisie boli aj jezuiti Angelo Martini, Burkhardt Schneider a Pierre Blet, ktorého kniha Pius XII. a druhá svetová vojna podľa vatikánskych archívov vyšla aj v slovenčine (Kalligram 2002). Komisia v rokoch 1965 – 1981 vydala 12 zväzkov Actes et documents du Saint-Siège relatifs à la seconde guerre mondiale (Akty a dokumenty o vzťahoch Svätej stolice počas druhej svetovej vojny), ktoré vychádzali z informácií získaných vo vatikánskych archívoch. Historik Eamon Duffy tvrdí, že tieto zväzky „rozhodným spôsobom potvrdili falošnosť obvinení“ Pia XII. Ako uvádza denník L´Osservatore Romano, „vojnový pápež“ podľa izraelského diplomata Pinchasa Lapida zachránil životy 850 000 Židov.

Keď v roku 1996 po vážnom ochorení páter Graham opustil Rím a vrátil sa do Kalifornie, vzal so sebou všetky nahromadené materiály. Zomrel v nasledujúcom roku. Systematizácia obrovskej masy dokumentov by sa mala začať v lete tohto roku.

Zdroj: CNA, L´Osservatore Romano

Foto: www.radiovaticana.org

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo