Proti Obamovej návšteve univerzity Notre Dame protestuje 350 000 ľudí

Pod petíciu proti májovej návšteve americkej katolíckej Notre Dame University sa podpísalo už vyše 350 200 signatárov.

Amerického prezidenta Baracka Obamu na akademickú pôdu pozval rektor univerzity a katolícky kňaz John Jenkins (na obrázku). V rámci promočnej slávnosti, ktorá sa bude konať 17. mája mu má byť udelený čestný titul doctor honoris causa. Proti tomuto kroku sa postavilo združenie Cardinal Newman Society, ktorého členom je 224 amerických katolíckych škôl a univerzít, spolu s organizáciou CatholicVote.com. Počas niekoľkých týždňov sa pod petíciu NotreDameScandal.com podpísalo vyše 350 200 signatárov.

„Je škandálom a potupou, že univerzita Notre Dame, jedna z najlepších katolíckych univerzít v USA, udelí takúto poctu prezidentovi Obamovi, ktorý je známy podporou politiky a zákonov, ktoré sú v priamom rozpore s učením katolíckej viery ohľadom života a manželstva,“ píše sa v petícii. Pred piatkovým stretnutím správnej rady a podporovateľov univerzity boli podpisy zhromaždené na 64 000 obojstranne popísaných hárkoch zaslané obom radám ako aj rektorovi Jenkonsovi. Cardinal Newman Society upozornila, že keďže rady majú vyššie právomoci ako rektor, mali by stretnutie využiť k zabráneniu škandálu. Zároveň vyzvala amerických katolíkov, aby sa za členov rád „zodpovedných za záchranu katolíckej identity Notre Dame“ modlili.

Pod petíciou sú podpísaní aj mnohí kardináli a biskupi. Biskup miestnej diecézy South Bend, John D´Arcy, už vyhlásil, že sa promócií nezúčastní. Spolu až 50 amerických biskupov upozornilo na chybné rozhodnutie rektora, časť z nich priamo vyzvala k zrušeniu pozvánky. Kópia petície bude zaslaná aj kardinálovi Zenonovi Grocholewskemu, prefektovi Kongregácie pre katolícke vzdelávanie, vatikánskemu nunciovi v USA, arcibiskupovi Pietrovi Sambimu a predsedovi Konferencie katolíckych biskupov USA, kardinálovi Francisovi Georgemu.

Zdroj: Catholic News Agency

Foto: president.nd.edu

Súvisiaci článok: Obamu na katolíckej univerzite nechcú

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo