Do Iraku sa vrátilo násilie na kresťanoch

Koncom apríla boli v irackom meste Kirkuk zavraždení traja kresťania. Informovala o tom spravodajská agentúra Zenit.

Susan Latif David a jej svokra, Muna Banna David, boli zavraždené v nedeľu, 26. apríla. Okolo 19.00, keď do ich domu v štvrti Domeez vtrhla skupina ozbrojených mužov, iní ozbrojenci prepadli a zavraždili Basila Shaba. Jeho brat Thamir a otec Yousif vyviazli len so zraneniami. Kým zavraždené ženy boli katolíčky - chaldejky, Basil Shaba patril k sýrskym ortodoxným. Susan Latif David bola vydatá necelý rok, Shaba sa zasnúbil len nedávno.

Pohreb zavraždených sa konal hneď nasledujúci deň. Na pohrebných obradoch vedených chaldejským arcibiskupom Kirkuku Louisom Sakom sa zúčastnil primátor mesta aj zástupcovia moslimov. Ako uviedla spravodajská agentúra AsiaNews, solidaritu kresťanskej komunite vyjadril taktiež iracký viceprezident, šiítsky moslim Adel Abdul Mahdi, ktorý kresťanov vyzval, aby neopúšťali svoju krajinu a požiadal medzinárodné spoločenstvo o ich ochranu pred extrémistami.

„Plačeme a zostáva nám len dúfať, že krv týchto mučeníkov nám jedného prinesie pokoj a stabilitu,“ uviedol agentúre Zenit arcibiskup Sako, ktorý sa domnieva, že vraždy boli plánované a úmyslom ich páchateľov je „donútiť kresťanov k odchodu“. Jasne však dodáva, že kresťania Irak neopustia. „Naším poslaním je žiť na tomto mieste. Chceme svedčiť o našich kresťanských hodnotách. Aj keď sa pokúšajú pozabíjať nás, zostaneme.“ Arcibiskup Sako poukázal na skutočnosť, že v dôsledku odsunu amerických vojakov vzniká v krajine bezpečnostné vákuum, ktoré by mohlo viesť až k novej civilnej vojne a rozdeleniu krajiny.

K najnovším útokom došlo necelý mesiac po sérii vrážd kresťanov po celej krajine. 31. marca bol v Kirkuku zavraždený počas lúpežného prepadnutia 71-ročný Sabah Aziz Solaiman, deň nato bol pred reštaruráciou v Bagdade zabitý Nimroud Khodir Moshi. K vražde Abdula Aziza Eliasa Aziza zasa došlo v severoirackom Mosule.

Zdroj: Zenit, AsiaNews

Foto:
churchtimes.co.uk

Súvisiaci článok: Irackí kresťania slávia Veľkú noc pokojne

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo