Pápež sa s Kirillom nestretne
Plán bol pozastavený. Viedlo by to k mnohým zmätkom, hovorí pontifex

Paptriarcha Kirill a pápež František. Foto - twitter.com a TASR/AP
Hlava katolíckej cirkvi sa mala stretnúť s najvyšším predstaviteľom ruskej pravoslávnej cirkvi v júni v Jeruzaleme.
Plány na zorganizovanie stretnutia pápeža Františka s najvyšším predstaviteľom ruskej pravoslávnej cirkvi patriarchom Kirillom, ktoré sa malo uskutočniť v júni v Jeruzaleme, boli pozastavené. Uviedol to sám František v rozhovore pre argentínske noviny La Nación.
František v rozhovore povedal, že prípravu stretnutia s Kirillom „pozastavili“, pretože vatikánski diplomati oznámili, že takéto stretnutie „by mohlo v tejto chvíli spôsobiť veľa zmätku“.
Dodal však, že vzťahy s hlavou ruskej pravoslávnej cirkvi sú „veľmi dobré“. Pápež zároveň pripomenul, že vždy podporoval medzináboženský dialóg.
Agentúra Reuters ešte 11. apríla priniesla informáciu, že Vatikán zvažuje predĺženie pápežovej cesty do Libanonu v dňoch 12. – 13. júna o jeden deň, aby sa František mohol stretnúť s Kirillom 14. júna v Jeruzaleme.
Podľa Reutersu môže zrušenie plánov na stretnutie súvisieť s tým, že patriarcha moskovský a celej Rusi podporuje inváziu na Ukrajinu.
Kirill, ktorý je blízkym spojencom ruského prezidenta Vladimira Putina, svojimi vyhláseniami aj v minulosti ospravedlňoval kroky Ruska. Patriarcha dokonca prirovnal Putinovu vládu k Božiemu zázraku.
„Som pripravený urobiť všetko na zastavenie vojny,“ potvrdil pápež jasnými slovami prioritu dosiahnutia mieru na Ukrajine v rozhovore s novinárom Joaquínom Moralesom Solá.
„Vatikán nikdy neodpočíva. Nemôžem vám povedať podrobnosti, pretože by to už nebolo diplomatické úsilie. Pokusy však nikdy neprestanú.“
Pápež v rozhovore pre argentínske noviny odpovedal aj na otázku, prečo ešte nešiel do Kyjeva: „Nemôžem urobiť nič, čo by ohrozilo vyššie ciele, ktorými je ukončenie vojny, prímerie alebo aspoň humanitárny koridor. Aký zmysel by mala pápežova cesta do Kyjeva, keby vojna na druhý deň pokračovala?“
Ukrajinskú vlajku vraj pobozkal verejne ako gesto solidarity s mŕtvymi a ich rodinami a ďalšími, ktorí trpia vysídľovaním.
Na otázku o svojej návšteve 25. februára na Veľvyslanectve Ruskej federácie pri Svätej stolici pápež odpovedal: „Išiel som sám. Nechcel som, aby ma niekto sprevádzal. Bola to moja osobná zodpovednosť. Bolo to rozhodnutie, ktoré som urobil počas noci bdenia mysliac na Ukrajinu. Tomu, kto chce vidieť veci tak, ako sú, je jasné, že som vláde naznačoval, že môže vojnu okamžite ukončiť. Ak mám byť úprimný, chcel som urobiť niečo pre to, aby na Ukrajine nepribudla už ani jedna jediná smrť. Ani jedna. A som ochotný urobiť všetko.“
Dnes treba vedieť
Rehoľa menších bratov františkánov na Slovensku si na provinciálnej kapitule minulý týždeň zvolila nové vedenie. Na čele bude provinciálny minister brat Juraj Andrej Mihály a vikár provincie brat Jozef Čirák. Františkáni majú na Slovensku 72 členov a pôsobia v ôsmich kláštoroch, na pustovni v Beňadíne a vo farnosti Gelnica. (tkkbs)
V Česku vydali už druhú publikáciu Talianskej biskupskej konferencie s názvom Prevencia a ochrana maloletých vo farnosti: osvedčené postupy. Publikáciu, ktorej elektronická verzia je voľne dostupná na stiahnutie, vydalo Karmelitánske nakladateľstvo v spolupráci s Českou biskupskou konferenciou. (cirkev.cz)
„Ak ma Boh uchránil od potratu, ak chcel, aby som tu bol, znamená to, že so mnou ráta. Že som dostal od neho šancu, aby som mu slúžil tak, ako to dokážem,“ vysvetľuje v rozhovore Juraj Zlocha, ktorý má ťažké telesné postihnutie.
Noví svätí
Pápež bude svätorečiť Giovanniho Battistu Scalabriniho, patróna migrantov
Blahorečenie čaká španielsku laičku, ktorá sa túžila stať rehoľníčkou, no zomrela vo veku 22 rokov.
Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete:
- Vatikánsky sekretár pre vzťahy so štátmi Paul Richard Gallagher navštívil Ukrajinu.
- Arcibiskup San Francisca Salvatore Cordileone zakázal Nancy Pelosiovej pristupovať k svätému prijímaniu.
- Ekumenický patriarcha Konštantínopola prijal do eucharistického spoločenstva severomacedónskych pravoslávnych veriacich.
- Predstavitelia kresťanských cirkví vo Svätej zemi odsúdili tvrdý zásah izraelskej polície na pohrebe novinárky televízie al-Džazíra.
- Počas streľby v presbyteriánskom kostole v Kalifornii zahynula jedna osoba.
- Maďarský kardinál Péter Erdő odovzdal ocenenie biskupovi Jozefovi Haľkovi, ktoré mu udelil Spolok sv. Štefana v Budapešti.
Nikaragujský biskup Rolando Álvarez začal hladovku, ktorou protestuje proti sledovaniu zo strany polície. Na sledovania sa sťažovali aj ďalší kňazi. Katolícka cirkev patrí k silným kritikom vlády Daniela Ortegu, ktorá v marci vyhostila z krajiny aj apoštolského nuncia Waldemara Sommertaga. (čtk)
Pápež František vyzval veriacich, aby sa zapojili do začínajúceho sa „Týždňa Laudato Si´“, povzbudil k modlitbe za cirkev v Číne a apeloval na ochranu života a uplatňovanie výhrady vo svedomí. Urobil tak v príhovore po tradičnej nedeľnej modlitbe Raduj sa, Nebies kráľovná. Zároveň nezabudol dať zatlieskať zakladateľke Pápežských misijných diel Paulíne Jaricotovej, ktorá bude v nedeľu blahorečená vo francúzskom Lyone. (vatican news)
Kardinál Dominik Duka chce po odchode z úradu pražského arcibiskupa napísať svoje pamäti. Z arcibiskupského paláca sa nevráti do dominikánskeho kláštora, ale presťahuje sa do bytu, kde býval jeho predchodca Miloslav Vlk. (katolický týdeník)
V aktuálnom súhrne diania v kresťanskom svete sa dozviete:
- aké bolo pozadie výmeny kardinála Duku za arcibiskupa Graubnera,
- prečo sa opäť prehĺbilo napätie medzi Konštantínopolom a Moskvou,
- že aj o večnej téme vzťahu cirkvi a štátu sa dá písať novo a zaujímavo.