Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. apríl 2022, 11:28

Pápež sa s Kirillom nestretne

Plán bol pozastavený. Viedlo by to k mnohým zmätkom, hovorí pontifex

Plán bol pozastavený. Viedlo by to k mnohým zmätkom, hovorí pontifex

Paptriarcha Kirill a pápež František. Foto - twitter.com a TASR/AP

Hlava katolíckej cirkvi sa mala stretnúť s najvyšším predstaviteľom ruskej pravoslávnej cirkvi v júni v Jeruzaleme.

Plány na zorganizovanie stretnutia pápeža Františka s najvyšším predstaviteľom ruskej pravoslávnej cirkvi patriarchom Kirillom, ktoré sa malo uskutočniť v júni v Jeruzaleme, boli pozastavené. Uviedol to sám František v rozhovore pre argentínske noviny La Nación.

František v rozhovore povedal, že prípravu stretnutia s Kirillom „pozastavili“, pretože vatikánski diplomati oznámili, že takéto stretnutie „by mohlo v tejto chvíli spôsobiť veľa zmätku“.

Dodal však, že vzťahy s hlavou ruskej pravoslávnej cirkvi sú „veľmi dobré“. Pápež zároveň pripomenul, že vždy podporoval medzináboženský dialóg.

Agentúra Reuters ešte 11. apríla priniesla informáciu, že Vatikán zvažuje predĺženie pápežovej cesty do Libanonu v dňoch 12. – 13. júna o jeden deň, aby sa František mohol stretnúť s Kirillom 14. júna v Jeruzaleme.

Podľa Reutersu môže zrušenie plánov na stretnutie súvisieť s tým, že patriarcha moskovský a celej Rusi podporuje inváziu na Ukrajinu.

Kirill, ktorý je blízkym spojencom ruského prezidenta Vladimira Putina, svojimi vyhláseniami aj v minulosti ospravedlňoval kroky Ruska. Patriarcha dokonca prirovnal Putinovu vládu k Božiemu zázraku.

Inzercia

„Som pripravený urobiť všetko na zastavenie vojny,“ potvrdil pápež jasnými slovami prioritu dosiahnutia mieru na Ukrajine v rozhovore s novinárom Joaquínom Moralesom Solá.

„Vatikán nikdy neodpočíva. Nemôžem vám povedať podrobnosti, pretože by to už nebolo diplomatické úsilie. Pokusy však nikdy neprestanú.“

Pápež v rozhovore pre argentínske noviny odpovedal aj na otázku, prečo ešte nešiel do Kyjeva: „Nemôžem urobiť nič, čo by ohrozilo vyššie ciele, ktorými je ukončenie vojny, prímerie alebo aspoň humanitárny koridor. Aký zmysel by mala pápežova cesta do Kyjeva, keby vojna na druhý deň pokračovala?“

Ukrajinskú vlajku vraj pobozkal verejne ako gesto solidarity s mŕtvymi a ich rodinami a ďalšími, ktorí trpia vysídľovaním. 

Na otázku o svojej návšteve 25. februára na Veľvyslanectve Ruskej federácie pri Svätej stolici pápež odpovedal: „Išiel som sám. Nechcel som, aby ma niekto sprevádzal. Bola to moja osobná zodpovednosť. Bolo to rozhodnutie, ktoré som urobil počas noci bdenia mysliac na Ukrajinu. Tomu, kto chce vidieť veci tak, ako sú, je jasné, že som vláde naznačoval, že môže vojnu okamžite ukončiť. Ak mám byť úprimný, chcel som urobiť niečo pre to, aby na Ukrajine nepribudla už ani jedna jediná smrť. Ani jedna. A som ochotný urobiť všetko.“

Dnes treba vedieť

pred 8 hodinami

Rehoľa menších bratov františkánov na Slovensku si na provinciálnej kapitule minulý týždeň zvolila nové vedenie. Na čele bude provinciálny minister brat Juraj Andrej Mihály a vikár provincie brat Jozef Čirák. Františkáni majú na Slovensku 72 členov a pôsobia v ôsmich kláštoroch, na pustovni v Beňadíne a vo farnosti Gelnica. (tkkbs)

22. máj 2022, 20:39
22. máj 2022, 15:56

Nikaragujský biskup Rolando Álvarez začal hladovku, ktorou protestuje proti sledovaniu zo strany polície. Na sledovania sa sťažovali aj ďalší kňazi. Katolícka cirkev patrí k silným kritikom vlády Daniela Ortegu, ktorá v marci vyhostila z krajiny aj apoštolského nuncia Waldemara Sommertaga. (čtk)

22. máj 2022, 15:16

Pápež František vyzval veriacich, aby sa zapojili do začínajúceho sa „Týždňa Laudato Si´“, povzbudil k modlitbe za cirkev v Číne a apeloval na ochranu života a uplatňovanie výhrady vo svedomí. Urobil tak v príhovore po tradičnej nedeľnej modlitbe Raduj sa, Nebies kráľovná. Zároveň nezabudol dať zatlieskať zakladateľke Pápežských misijných diel Paulíne Jaricotovej, ktorá bude v nedeľu blahorečená vo francúzskom Lyone. (vatican news)

22. máj 2022, 08:37

Kardinál Dominik Duka chce po odchode z úradu pražského arcibiskupa napísať svoje pamäti. Z arcibiskupského paláca sa nevráti do dominikánskeho kláštora, ale presťahuje sa do bytu, kde býval jeho predchodca Miloslav Vlk. (katolický týdeník)

21. máj 2022, 20:25

Fotovýber: Sochu sv. Jána, arcibiskupa šanghajského a sanfranciského, na dvore pravoslávneho skítu v ukrajinskom Sloviansku chránia vrecia s pieskom. Mesto totiž leží blízko frontovej línie v Doneckej oblasti. (ap/andriy andriyenko)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.