Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
04. február 2016

Ostatky pátra Pia preniesli do Ríma. Na žiadosť pápeža Františka

Dvaja svätci, ktorí sa počas života videli jediný raz, sa opäť stretli. Do Ríma na niekoľko dní priviezli ostatky pátra Pia z Pietrelciny (1887 – 1968) a Leopolda Mandica (1866 – 1942).
Ostatky pátra Pia preniesli do Ríma. Na žiadosť pápeža Františka

Pátra Pia v Ríme privítali tisícky ľudí. Foto - TASR/AP

Oboch svätcov spája niekoľko vecí – patrili do rehole kapucínov, boli vyhľadávanými spovedníkmi, svätorečil ich pápež Ján Pavol II. (pátra Pia v roku 2002, Leopolda Mandića v roku 1983) a obaja sa stali patrónmi Svätého roka milosrdenstva.

O ich prenesenie do Ríma požiadal pápež František, ktorý na Popolcovú stredu vyšle do sveta viac ako tisíc misionárov milosrdenstva a chcel tak urobiť v prítomnosti týchto svätcov. „Dvaja chudobní bratia, ktorí vo svojich životoch nikdy neopustili bydlisko, vstúpia do Ríma slávnostným spôsobom. Je to skutočne výnimočná udalosť,“ povedal arcibiskup Rino Fisichella, ktorý ako predseda Pápežskej rady na podporu novej evanjelizácie zodpovedá za priebeh jubilejného roka.  

Prečítajte si tiež
Páter Pio - svätec, ktorého cirkev nechcela Zdieľať

Privítanie oboch svätcov v Ríme bolo podľa portálu Vatican Insider veľkolepé. Presklenú truhlu s telom pátra Pia sprevádzala policajná eskorta. Do Baziliky sv. Vavrinca za hradbami, kde už čakali tisícky ľudí, ju prinieslo dvanásť kapucínov na svojich pleciach. V bazilike na pátra Pia čakal už aj Leopold Mandić, ktorého ostatky priniesli z Padovy, kde svätec chorvátskeho pôvodu pôsobil veľkú časť svojho života. Podľa arcibiskupa Fisichellu tridsať rokov strávil denne desať až pätnásť hodín spovedaním. Portál Vatican Insider pripomenul, že obaja svätci sa počas svojich životov stretli jediný raz – v roku 1905 v Neapole.

Inzercia

Z baziliky sv. Vavrinca, kde je pochovaný aj blahoslavený pápež Pius IX. či Boží služobník a jeden z otcov zjednotenej Európy Alcide de Gasperi, dnes prenesú ostatky oboch svätcov do kostola San Salvatore in Lauro v centre Ríma, odkiaľ ich v piatok v slávnostnej procesii ponesú ulicami mesta do Baziliky sv. Petra, kde ostanú až do 11. februára.

V sobotu pápež František prijme modlitbové skupiny pátra Pia, na budúci utorok bude sláviť na Námestí sv. Petra svätú omšu s kapucínmi z celého sveta a na Popolcovú stredu vyšle misionárov milosrdenstva. Potom ostatky pátra Pia prenesú do jeho rodiska Pietrelcina, odkiaľ sa 16. februára vrátia do jemu zasvätenej baziliky v San Giovanni Rotondo.

Foto – TASR/AP

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.