Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
04. máj 2022

Slovenská obeť zneužívania napísala kňazom

Nebuďme spolupáchateľmi. Nezametajme veci pod koberec, lebo to začne hniť

Slovenka, ktorú v detstve sexuálne zneužíval kňaz a ktorá sa stretla v Bratislave s pápežom, napísala list pre všetkých kňazov. 

Nebuďme spolupáchateľmi. Nezametajme veci pod koberec, lebo to začne hniť

Foto: Adam Rábara

Slovenská obeť zneužívania zo strany kňaza napísala svoj príbeh, ktorý odovzdala pápežovi Františkovi na stretnutí v Bratislave.

Pápeža list oslovil natoľko, že poveril zodpovedných, aby sa príbeh dostal ku kňazom a seminaristom na celom svete. Vatikán ho zverejnil v plnom znení s krátkym úvodným komentárom vysokopostaveného kardinála už minulý rok.

Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska (KBS) ho však zverejnila až 30. apríla bez úvodného komentára.  

V zahraničí o liste informovali hneď, na Slovensku nie

Denník Postoj prednedávnom informoval o stretnutí pápeža Františka s obeťami sexuálneho zneužívania, ktoré sa udialo počas návštevy pápeža v Bratislave.

Slovenská cirkev o stretnutí prvýkrát prehovorila až dva mesiace po pápežovej návšteve, a to len krátkou zmienkou v jednej z diskusií vysielanej katolíckou televíziou Lux. Viac cez hovorcu KBS prezradila až v reakcii na naše otázky.

Tak sme sa dozvedeli, že k stretnutiu obetí s pápežom došlo 14. septembra v priestoroch Apoštolskej nunciatúry v Bratislave po návrate Svätého Otca z Prešova a Košíc. Na stretnutí sa zúčastnili štyri obete zneužívania a predseda Komisie KBS pre prípady zneužívania klerikmi košický pomocný biskup Marek Forgáč, ktorý stretnutie inicioval.

Jedna zo štyroch obetí, ktoré sa stretli s pápežom, zverejnila následne svoj príbeh vo forme otvoreného listu kňazom. Podľa našich informácií pápežovi veľmi záležalo na tom, aby sa toto svedectvo dostalo k všetkým seminaristom a kňazom ako osveta o prežívaní obetí, ktoré si prešli sexuálnym zneužívaním v prostredí cirkvi.

Pápežská komisia pre ochranu maloletých preto text obete zverejnila už 18. októbra v plnom znení, dokonca s komentárom predsedu tejto komisie kardinála Seána O’Malleyho. Následne text prevzala aj stránka Vatican News

„V tomto čase obnovy a pastoračného obrátenia, v ktorom cirkev čelí škandálu a ranám sexuálneho zneužívania, ktoré bolo spôsobené všade toľkým Božím deťom, dostal náš Svätý Otec odvážne svedectvo, ktoré všetkým kňazom ponúka obeť, ktorá to prežila.

Zverejnením tohto svedectva, ktoré nám ponúkla obeť, ktorej meno bolo z dôvodu anonymity utajené, chce Jeho Svätosť pápež František prijať hlas všetkých zranených ľudí a ukázať všetkým kňazom, ktorí ohlasujú evanjelium, cestu k autentickej službe Bohu pre dobro všetkých zraniteľných,“ napísal v úvode k listu obete kardinál O’Malley. 

Obeť zneužívania: Mala som ho volať „braček“ 

Pre rešpekt k obeti, ktorá si v detstve prešla sexuálnym zneužívaním zo strany kňaza, prinášame jej výpoveď v plnom znení.

„Som žena, ktorá počas svojho dospievania bola roky zneužívaná katolíckym kňazom. Počas návštevy Slovenska Svätým Otcom Františkom som mala možnosť sa s ním osobne stretnúť. Zažila som veľa bolestí, ale skrz Svätého Otca mi bolo dopriate zakúsiť aj inú, uzdravujúcu tvár Cirkvi.

Zažiť Cirkev ako počúvajúceho, prijímajúceho, láskavého Otca. Priateľa, ktorý dokáže vypočuť a prijať moju bolesť, vyjadriť svoje rozhorčenie, ospravedlniť sa a povzbudiť ma, aby som odvážne pokračovala po svojej ceste v snahe odovzdať svoje dobré aj zlé skúsenosti kňazom, budúcim kňazom, obetiam a celému spoločenstvu.

Pre Svätého Otca Františka som pripravila osobný dar v podobe textu, ktorý som adresovala seminaristom. Svätý Otec tento dar prijal a následne si ho prečítal. Vyjadril sa, že sa ho moje myšlienky hlboko dotkli a chce, aby sa moje slová dostali k seminaristom po celom svete. 

Nebolo to len prázdne gesto, ale Svätý Otec túto svoju túžbu aj naplnil. Požiadal kardinála O’Malleyho, predsedu Pápežskej komisie pre ochranu maloletých, aby text zverejnil a aj doplnil svojimi komentármi. Text bol zverejnený na stránke Pápežskej komisie a na Vatican News v rôznych štátoch sveta. Svätý Otec František sa stal mojím hlasom a aj hlasom všetkých obetí...

Inzercia

Touto cestou by som sa chcela podeliť o spomínaný text aj s ľuďmi na Slovensku v nádeji, že moje myšlienky môžu pomôcť kňazom, budúcim kňazom, ale aj obetiam nebáť sa hovoriť, zdôveriť sa hoci aj jednej osobe. Spraviť to môžu aj na mailovej adrese: nahlaseniezneuzivania@kbs.sk.

------

Volám sa Johanka a bola som roky zneužívaná kňazom, ktorého som mala volať ‚braček‘ a ja som bola jeho ‚sestrička‘.

Prišla som sem, lebo by som chcela, aby zvíťazila ‚LÁSKAVÁ PRAVDIVOSŤ‘. Som tu aj v mene ostatných obetí... detí, ktorým bolo hlboko ublížené, ktorým ukradli detstvo, čistotu a úctu... ktorých zradili a využili ich bezhraničnú dôveru... detí, ktorým aj keď bije srdce, dýchajú, žijú... ale už ich raz (dvakrát, viackrát) zabili... ich duša je roztrhaná na malé krvavé kúsky.

Som tu, lebo Cirkev je mojou matkou a neskutočne ma bolí, keď je jej ublížené, keď je zašpinená.

Dospelí, čo v detstve zažili toto pokrytectvo, nikdy to nebudú vedieť vymazať zo svojho života. Môžu na to na nejaký čas zabudnúť, snažiť sa odpustiť, snažiť sa žiť plnohodnotný život, ale jazvy im na duši zostanú, nezmiznú.

Snažím sa prežiť, cítiť radosť, ale je to neskutočne ťažký boj... Mám disociatívnu poruchu osobnosti (DID), ťažkú komplexnú posttraumatickú poruchu (PTSD), depresie, úzkosti, strach z ľudí, nespávam, a keď aj áno, neustále mám nočné mory. Niekedy mám stavy, keď som ‚mimo‘, nevnímam ‚tu‘ a ‚teraz‘. Moje telo si pamätá každý jeden dotyk...

Bojím sa kňazov, byť v ich blízkosti. V poslednom čase nedokážem ísť na svätú omšu. Veľmi ma to bolí... Kostol, ten posvätný priestor, bol pre mňa druhým domovom... a on mi to zobral. Mám veľkú túžbu cítiť sa v kostole v bezpečí, dokázať sa nebáť, ale moje telo, emócie reagujú úplne inak...

Chcem Vás poprosiť, aby ste chránili Cirkev, Kristovo telo! To telo je celé pokryté ranami, jazvami. Prosím, NEDOVOĽTE, aby tie rany boli ešte hlbšie a aby vznikli ďalšie, nové!

Ste mladí silní muži. POVOLANÍ! Muži povolaní Bohom slúžiť Bohu a cez neho ľuďom... Boh Vás povolal, aby ste boli jeho nástrojom medzi ľuďmi. Máte OBROVSKÚ ZODPOVEDNOSŤ! Zodpovednosť, ktorá nie je ťarchou, ale DAROM! Prosím, narábajte s ním podľa Ježišovho príkladu... POKOROU a LÁSKOU!

Nezametajme, prosím, veci pod koberec, lebo potom to tam začne smrdieť, hniť a rozloží sa aj samotný koberec... Uvedomme si, že ak tieto skutky zakrývame, keď o nich mlčíme, zakrývame špinu a tým sa stávame SPOLUPÁCHATEĽOM! 

Ak chceme žiť podľa pravdy, nemôžeme si zakrývať oči! Žiť v pravde znamená žiť podľa Ježiša, vidieť veci jeho očami. A on si nezakrýval oči pred hriechom, hriešnikom, ale konal PRAVDU s LÁSKOU... S láskavou pravdivosťou poukázal na hriech a hriešnika.

Prosím, buďte si toho vedomí, že ste dostali obrovský dar. Dar toho, že budete ‚alter Christus‘, že tu vo svete budete stelesnením Krista. Ľudia a hlavne deti vo Vás nevidia človeka, ale Krista, Ježiša, ktorému v každom prípade bezhranične dôverujú, veria. Je to niečo OBROVSKÉ a SILNÉ, ale zároveň aj veľmi KREHKÉ a ZRANITEĽNÉ.

PROSÍM, BUĎ DOBRÝM KŇAZOM!“

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.