Pápež podporil vznik palestínskeho štátu

Na záver návštevy Svätej zeme pápež Benedikt XVI. dvakrát pošteklil Izraelčanov: odsúdil bezpečnostný múr oddeľujúci izraelské a palestínske územie a opätovne podporil vznik palestínskeho štátu.

Cesta Benedikta XVI. po Svätej zemi sa dnes po týždni skončila. Okolo 14.00 lietadlo izraelských aerolínií na palube s Benediktom XVI. opustilo letisko v Tel Avive a nabralo smer Rím. Ešte predtým, v rámci rozlúčkového prejavu pápež vyslovil slová, ktoré sa prítomnému prezidentovi Šimonovi Peresovi a premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi nepočúvali ľahko. „Jedným z najsmutnejších pohľadov počas mojej návštevy v týchto krajinách bol múr,“ povedal na adresu betónovej bezpečnostnej bariéry oddeľujúcej Izrael od palestínskych autonómnych území. Niekoľko riadkov predtým podporil existenciu štátu Izrael rešpektovanú všetkými štátmi (nepriama narážka na výpady iránskeho prezidenta Mahmúda Ahmadínedžáda), ale zároveň dodal: „Palestínsky ľud má právo na zvrchovanú a nezávislú vlasť, na dôstojný život a slobodu pohybu.“

Dopoludnia pápež absolvoval posledné tri body svojej cesty: ekumenické stretnutie s predstaviteľmi kresťanských cirkví pôsobiacich v Jeruzaleme, návštevu Božieho hrobu a stretnutie s veriacimi arménskej apoštolskej cirkvi. Počas príhovoru v rámci ekumenického stretnutia, ktoré sa konalo na pôde patriarchátu gréckej pravoslávnej cirkvi Benedikt XVI. hovoril o „zahanbení z nášho rozdelenia“ a potrebe zdvojnásobiť úsilie o dosiahnutie plnšieho spoločenstva. Návštevu Baziliky svätého hrobu pápež označil za vrchol svojej cesty. „Cirkev vo Svätej zemi, kde často zakúšala temné tajomstvo Golgoty, nesmie nikdy prestať byť neochvejným poslom nádeje, ktorú tento prázdny hrob hlasá,“ povedal. Pri vstupe do baziliky pápeža privítali zástupcovia gréckej pravoslávnej cirkvi, arménskej apoštolskej cirkvi a františkánskej kustódie Svätej zeme – všetky tri spoločenstvá sú spoluvlastníkmi chrámu. Pred jeho opustením sa na chvíľu zastavil aj na mieste ukrižovania, Golgote.

V chráme sv. Jakuba, kde nasledovalo stretnutie s veriacimi arménskej apoštolskej cirkvi pápeža privítal jeruzalemský patriarcha Torkom II. Manoukian. Prví Arméni sa v Jeruzaleme usídlili už v 1. stor. pred. Kr. Arménska komunita dnes žije v juhozápadnej časti mesta a tvorí ju okolo 3 000 veriacich. Ďalšie dve tisícky žijú v iných častiach Svätej zeme. Súčasný patriarcha bol zvolený ešte v roku 1990 a v roku 2000 sa počas návštevy Svätej zeme stretol aj s pápežom Jánom Pavlom II. „Naše priateľstvo môže byť ako modlitba stúpajúca k Pánovi ako kadidlo, ako vôňa večernej obety ponúknutej na kríži jeho milovaným Synom,“ povedal pri tej príležitosti Torkom II., ktorý je spolu s latinským a gréckym pravoslávnym patriarchom Jeruzalema jedným z troch kustódov Svätej zeme.

Zdroj: Radio Vaticana, Zenit

Foto: radiovaticana.org

P.S. Svojim čitateľom a priateľom sa ospravedlňujem za neaktualizáciu blogu v uplynulých dňoch. Dôvodom bol môj pobyt v Prahe. Analýzu apoštolskej cesty Benedikta XVI. po Svätej zemi si budete môcť prečítať v jednom z najbližších čísel týždenníka .týždeň.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo