Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
10. máj 2022

Smerom k extrému

Robert Fico už rozpráva ako Sergej Lavrov a katapultuje sa z Európy

V protiukrajinskej rétorike Roberta Fica nastal včera istý zlom, ktorý treba zaznamenať.

Robert Fico už rozpráva ako Sergej Lavrov a katapultuje sa z Európy

Poslanec NRSR Robert Fico počas rokovania 65. schôdze parlamentu 26. apríla 2022 v Bratislave. FOTO TASR – Martin Baumann

Trojnásobný expremiér sa dosiaľ profiloval ako zástanca slovenských záujmov v orbánovskom duchu: formálne uznával, že Rusko porušilo medzinárodné právo, súčasne hovoril, že vojna na Ukrajine nie je našou vojnou a Slovensko nemá dodávať napadnutému susedovi zbrane a najmä si má strážiť vlastné ekonomické záujmy a čo najdlhšie čerpať z Ruska plyn a ropu.

Oproti Orbánovi bol rozdiel v tom, že naďalej pracoval s proruskými sentimentmi svojich voličov, zdôrazňoval ruské obete pri oslobodzovaní Slovenska počas druhej svetovej vojny (a ignoroval tie ukrajinské) a aj po 24. februári pracoval s protiamerickými sentimentmi.

V tomto duchu hovoril aj včera pred Sulíkovým ministerstvom, keď vravel, že diskutované zastavenie ropy „je výmysel USA, nikoho iného, mrzí ma, že Európska únia takto poslúcha Spojené štáty americké“.

Je to síce nezmysel, v EÚ sa o embargu na ruskú ropu nebavíme na želanie Joea Bidena, ale pod tlakom viacerých štátov na čele s Poľskom – a najmä z dôvodu, že Nemci prehodnotili svoje pôvodne zdržanlivé stanovisko. Navyše, v USA majú z európskeho zákazu ruskej ropy isté obavy, keďže po zvýšení dopytu po neruskej rope hrozí prudké zvýšenie cien, ktoré zasiahne amerických spotrebiteľov – a vládnuci demokrati sa boja, že z tejto nespokojnosti budú naplno profitovať republikáni, ktorí by mohli na jeseň prevalcovať v kongresových voľbách liberálov a Bidenovi sa bude vládnuť podstatne ťažšie.  

Fico včera pokračoval v rétorike, ktorú bolo počuť už predtým: „Kvôli komu majú ľudia platiť dva a pol či tri eurá za benzín a naftu? Kvôli Zelenskému, kvôli Ukrajine, čo my s tým máme, preboha? To je vojna medzi Spojenými štátmi a Ruskou federáciou a my vlastne v tejto vojne podporujeme Spojené štáty. Postavili sme sa na stranu Spojených štátov a Ukrajiny. Ja s týmto nechcem nič mať.“

A zopakoval motív, že EÚ pácha samovraždu „len a len kvôli národným a strategickým záujmom USA“.

To, že podľa Fica je prekážkou mieru v Európe politika USA, je už jeho dlhodobejšia línia, práve na tom postavil začiatkom roka svoj odpor proti obrannej zmluve s USA, ktorý chcel stupňovať počas jari. Až mu peknú tému zrušil Putin útokom na Ukrajinu.

Robert Fico však včera, desať týždňov od vypuknutia vojny, pritvrdil a prekročil červené čiary, na ktoré si dosiaľ dával pozor.

„Čo mi poviete, že hodnoty? Aké hodnoty? Že bojujú na strane ukrajinskej armády fašisti, ktorým naša vláda posiela zbrane? Kto riešil, že osem rokov ignorovali postavenie ruskej národnostnej menšiny na Ukrajine, kto riešil, že tam týchto ľudí zabíjali, kto to riešil?“

Slovenský expremiér, ktorý od 24. februára ani raz osobne nekritizoval Vladimira Putina, hoci ten rozpútal krvavú vojnu s desaťtisícami mŕtvych a miliónmi utečencov, si včera vybral za najväčšieho nepriateľa Slovenska práve prezidenta susednej napadnutej krajiny.

„Nech sa páči, pán Zelenskyj, pán herec, pán komediant, hovorím to veľmi jasne. My sme súhlasili s tým, aby zajtra mal možnosť prezident Ukrajiny vystúpiť, ak mohol vystúpiť v parlamente ukrajinský veľvyslanec, môže aj hlava štátu, ale ja tam určite nebudem. Nebudem počúvať tohto človeka, ktorý klame na dennej báze.“

Inzercia

Robert Fico sa slovami o Ukrajine podľa putinovského manuálu definitívne vylúčil z európskej politiky.

Stačí si porovnať viaceré prejavy k májovému Dňu víťazstva nad fašizmom.

Nemecký kancelár Olaf Scholz z SPD, kde si Fica svojho času vážili ako talentovaného ľavicového lídra zo strednej Európy, hovoril, že „bránime právo a slobodu – na strane napadnutých. Podporujeme Ukrajinu v boji proti agresorovi. (...) Rusko rozpútalo vojnu s cieľom podmaniť si Ukrajinu, zničiť jej kultúru a identitu“, a ak Putin hovorí, že jeho útočná vojna súvisí s bojom proti národnému socializmu, je to „falšovanie histórie a podlosť“. Ešte povedal aj to, že „nebude sa konať žiaden ruský mierový diktát. Nič také nebudú akceptovať Ukrajina a Ukrajinci – a ani my“.

Francúzsky prezident zas včera hovoril, že v Európe máme dva celkom rozdielne obrazy 9. mája. „Európsky ľud, ukrajinský ľud dnes bojuje za slobodu,“ vyhlásil Macron v mene Európy.

Druhý obraz sa šíril z Moskvy, kde Putin Rusov opäť raz uisťoval, že na Ukrajine čelí Rusko podobnej výzve ako Sovietsky zväz, keď ho v roku 1941 napadol Hitler. Tento obraz z Moskvy tak včera splynul s obrázkom trojnásobného expremiéra z Bratislavy, ktorý vedie virtuálnu vojnu proti USA aj EÚ, hovorí o fašistoch na Ukrajine a popritom verí, že mu to prinesie ďalšie percento navyše od Kotlebu či Republiky.

Európski socialisti v roku 2006 pozastavili Smeru členstvo po tom, čo vstúpil do koalície so SNS. Dnes sa už v téme, pri ktorej nielen protiputinovskí jastrabi, ale aj nemecký kancelár a francúzsky prezident zhodne tvrdia, že je zápasom za európsku slobodu, Smer správa ako najväčší extrém, aký možno nájsť v Európe len na okrajoch politickej scény. 

Preto je len otázkou času, kedy európski socialisti takto zradikalizovaného predsedu Smeru s jeho Blahovou družinou definitívne vyhodia zo svojho spolku a budú tak čeliť rovnakej medzinárodnej izolácii ako svojho času Mečiar.

Fico chcel pôvodne ťažiť zo sociálnej nespokojnosti, ktorá prichádza s vlnou zdražovania, tak ako dosiaľ ťažil z pandémie a z očkovacej kampane. Bol to on, kto udával opozícii tón a pripravoval sa na nové povolebné spojenectvá, ktoré by jeho trestne stíhaným komplicom zabezpečili beztrestnosť.

Napokon však – aj pod tlakom vyšetrovacích orgánov – neudržal nervy a zmutoval na extrémistu, ktorý stratil inštinkty expremiéra a už nevidí ponad horizont, keď mu podajú obžalobu. Putin predsa nesmeruje k žiadnemu veľkému víťazstvu nad Ukrajinou, ako sa mohlo ešte javiť 24. februára a z ktorého by chcel Fico po zmenách pomerov v Európe najradšej profitovať. Je zrejmé, že Slovensko bude po vojne na východe susediť so slovanským štátom, ktorý bude ešte viac protiruský než Poľsko, a tiež je zrejmé, že Európa sa postupne odpojí od všetkých surovinových zdrojov Ruska, ktoré sa pred našimi očami mení na veľkú euroázijskú Severnú Kóreu. 

Fico už nič z toho nevníma, vidí len šancu vytrieskať kapitál z rastúcich cien, zburcovať ulicu, v každodenných tlačovkách elektrizovať svojich 15 percent voličov a skúšať všetko pre pád vlády.

S týmto slovenským expremiérom sa však nebude chcieť baviť nikto v Európe a čo najväčším oblúkom sa mu vyhne aj niekdajší poslušný žiak Peter Pellegrini.   

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.