Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
12. máj 2022, 13:12

Počúvajte túžby ľudí, povedal pápež zodpovedným na Srí Lanke

Miestne úrady pritom vyzval, aby rešpektovali ľudské práva a slobody. Počas nepokojov zahynulo v ostrovnej krajine deväť ľudí.

Po vážnych nepokojoch na Srí Lanke pápež František vyzval, aby kompetentní nepoužívali násilie. Apeloval, aby úrady počúvali túžby ľudí a rešpektovali ľudské práva a slobody. Informovala agentúra Kathpress.

Súd v srílanskej metropole Kolombo požiadal políciu o vyšetrenie pondelňajších útokov stúpencov vlády voči účastníkom pokojných protivládnych demonštrácií.

Počas výsledných nepokojov zahynulo deväť ľudí, 225 demonštrantov bolo hospitalizovaných a došlo aj k značným materiálnym škodám.

Súd zároveň zakázal odstúpivšiemu predsedovi vlády Mahéndrovi Rádžapakšemu opustiť túto ostrovnú krajinu.

Tento zákaz sa vzťahuje aj na Rádžapakšeho syna a 15 jeho blízkych stúpencov. TASR informáciu prevzala od agentúry AFP.

Obete pondelkových nepokojov tvrdia, že Rádžapakše a jeho poradcovia zorganizovali prepravu zhruba 3000 svojich priaznivcov do hlavného mesta a podnietili ich k útoku na protivládnych demonštrantov.

Inzercia

Na viacerých miestach ostrovného štátu následne začali odporcovia vlády páchať odvetné útoky.

Pri utorkových potýčkach utrpel zranenia najvyššie postavený predstaviteľ polície v Kolombe, zástupca generálneho policajného inšpektora. Srílanská armáda medzičasom v utorok evakuovala Rádžapakšeho a jeho rodinu z jeho oficiálnej rezidencie v Kolombe.

K ich prevozu na neznáme miesto došlo po tom, ako tisíce demonštrantov prerazili jednu z brán areálu rezidencie známej pod názvom Temple Trees.

Srí Lanku postihla hlboká hospodárska kríza po tom, čo jej pandémia koronavírusu obmedzila príjmy z cestovného ruchu. Ide o najväčšiu ekonomickú krízu, aká tento štát postihla od roku 1948.

Srí Lanku sužuje bezprecedentný nedostatok potravín a pohonných hmôt, rekordná inflácia i ochromujúce výpadky elektriny.

Dnes treba vedieť

27. máj 2022, 08:32

V Rakúsku posledné desaťročia neustále klesá počet katolíkov a príslušníkov protestantských cirkví, naopak, prudko rastú počty ortodoxných kresťanov a moslimov. Podľa výsledkov dobrovoľného prieskumu o náboženskej príslušnosti, ktorý zverejnil rakúsky štatistický úrad, sa v roku 2021 hlásilo ku kresťanstvu približne 6,1 milióna mužov a žien, čo predstavuje približne 68,2 percenta celkovej populácie. (kathpress)

26. máj 2022, 20:21

Bratislavská arcidiecéza uvedie v pondelok 30. mája o 20.00 U Františkánov v Teatro Colorato ďalšiu časť talkshow s názvom „Adam, kde si?“ Hosťami budú biskup Jozef Haľko a Ľubica Čekovská. Moderuje Pavol Smolík. (abuba.sk)

26. máj 2022, 11:25

Pápež František, ktorý v máji opakovane vyzval k dennej modlitbe ruženca za ukončenie vojny na Ukrajine a za pokoj vo svete, sa príde v utorok 31. mája o 18.00 pomodliť na tento úmysel do rímskej Baziliky Santa Maria Maggiore. S modlitbou v Ríme budú cez priamy prenos spojené medzinárodné mariánske svätyne. (vaticannews)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.