Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
12. máj 2022, 15:53

Demografická kríza

Európa ochudobňuje svoju budúcnosť, hovorí pápež

Európa ochudobňuje svoju budúcnosť, hovorí pápež

Foto TASR/AP

Situácia je podľa Františka naliehavá, keďže sa rodí čoraz menej detí. „Nevidieť problém klesajúcej pôrodnosti je krátkozraký postoj.“

Situácia „je naliehavá: rodí sa čoraz menej detí, a to znamená ochudobnenie budúcnosti všetkých; Taliansko, Európa a Západ ochudobňujú svoju budúcnosť“. To sú slová pápeža Františka z jeho posolstva účastníkom stretnutia na tému demografickej krízy v Taliansku, ktoré sa konalo vo štvrtok 12. mája vo Večnom meste.

Druhý ročník podujatia s názvom „Všeobecný stav pôrodnosti“ (Stati generali di natalità), organizovaný talianskym Fórom združení zameraných na rodinu, sa konal neďaleko Vatikánu, v Auditóriu na Via della Conciliazione.

Klesajúca pôrodnosť je „skutočnou pohotovostnou situáciou spoločnosti“, zdôrazňuje pápež  a dodáva: „Toto je nový druh chudoby, ktorá ma desí“. (...) „Áno, je to tragická chudoba, pretože zasahuje ľudí v ich najväčšom bohatstve, [ktorým je] privádzať na svet životy, aby sa o ne starali, aby s láskou odovzdávali prijatú existenciu iným.“

„Nevidieť problém klesajúcej pôrodnosti je krátkozraký postoj“, píše Svätý Otec. „Veci sa môžu zmeniť, ak budeme bez strachu s nasadením spolupracovať, prekračujúc stranícke záujmy a ideologické bariéry“.

Ako zdôraznil Svätý Otec, na riešenie demografickej zimy je treba spoluprácu na všetkých úrovniach spoločnosti a najmä konkrétnosť.

Inzercia

Dnes treba vedieť

27. máj 2022, 08:32

V Rakúsku posledné desaťročia neustále klesá počet katolíkov a príslušníkov protestantských cirkví, naopak, prudko rastú počty ortodoxných kresťanov a moslimov. Podľa výsledkov dobrovoľného prieskumu o náboženskej príslušnosti, ktorý zverejnil rakúsky štatistický úrad, sa v roku 2021 hlásilo ku kresťanstvu približne 6,1 milióna mužov a žien, čo predstavuje približne 68,2 percenta celkovej populácie. (kathpress)

26. máj 2022, 20:21

Bratislavská arcidiecéza uvedie v pondelok 30. mája o 20.00 U Františkánov v Teatro Colorato ďalšiu časť talkshow s názvom „Adam, kde si?“ Hosťami budú biskup Jozef Haľko a Ľubica Čekovská. Moderuje Pavol Smolík. (abuba.sk)

26. máj 2022, 11:25

Pápež František, ktorý v máji opakovane vyzval k dennej modlitbe ruženca za ukončenie vojny na Ukrajine a za pokoj vo svete, sa príde v utorok 31. mája o 18.00 pomodliť na tento úmysel do rímskej Baziliky Santa Maria Maggiore. S modlitbou v Ríme budú cez priamy prenos spojené medzinárodné mariánske svätyne. (vaticannews)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.