Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Vatikánska sedma Svet kresťanstva
13. máj 2022

Vatikánska sedma

V Hongkongu sa ocitol kardinál v putách, v USA útočili na kostoly

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od redaktora Sveta kresťanstva Pavla Rábaru.

V Hongkongu sa ocitol kardinál v putách, v USA útočili na kostoly

Kardinál Joseph Zen v Bratislave počas rozhovoru pre denník Postoj v roku 2016. Foto: Pavol Rábara

V aktuálnom súhrne sa dozviete:

  • prečo čelí hongkonská diecéza kritike,
  • akú novinku chystajú v rodisku Anny Kolesárovej
  • a ktorý svätý vymyslel znak IHS, symbol Spoločnosti Ježišovej.

Uplynulý týždeň niesol z pohľadu udalostí v kresťanskom svete v sebe istú dávku trpkosti.

Víkend sprevádzali v Spojených štátoch amerických incidenty a vyčíňanie nasmerované na katolícke kostoly a pro-life organizácie. Vlna vandalizmu a útokov súvisí s uniknutým materiálom z Najvyššieho súdu USA, ktorý naznačuje možnú zmenu v historickom verdikte v prípade Roe vs. Wade.

Na niektorých miestach narušili propotratoví aktivisti bohoslužby, objavili sa i posprejované kostoly či dokonca zápalné fľaše v kanceláriách pro-life organizácií. Azda najvážnejší incident sa stal na predmestí texaského Houstonu. Z miestneho kostola v noci z nedele na pondelok ktosi ukradol svätostánok.

Hnev zástancov liberalizácie potratov namierený na katolícke kostoly sa dá vnímať ako súčasť duchovného boja, ktorý nemožno úplne podceniť v prípade takej vážnej témy, akou je ochrana života od počatia.

Druhá udalosť s podobnou príchuťou – či skôr pachuťou – prišla z iného konca planéty.

Nielen katolícky svet mohol zostať v stredu šokovaný, keď sa objavili správy, že emeritného biskupa Hongkongu kardinála Josepha Zena zatkli miestne úrady. Podľa všetkého to súvisí s aktivitami 90-ročného kardinála, ktorý bol jedným zo správcov Fondu humanitárnej pomoci 612. Ten bol určený na pomoc prodemokratickým demonštrantom s platením súdnych poplatkov.

Niekoľko hodín po vyjadrení Vatikánu, že ide o znepokojivú správu, kardinála Zena prepustili na kauciu.

Médiá dali udalosť do súvisu s kontroverzným zákonom o národnej bezpečnosti, ktorý kriminalizuje predtým chránené občianske slobody pod názvami „poburovanie“ a „zahraničné spolčenie“.

Hoci sme v januári priniesli profil pri príležitosti jeho 90. narodenín, pripomeňme, že kardinál Zen celé roky bojuje za ľudské práva. A hoci až do tohto týždňa nesedel vo väzení, prirovnávajú ho k biskupovi Šanghaja kardinálovi Ignácovi Kung Pin-meiovi, ktorý strávil 30 rokov v čínskych väzniciach za to, že vzdoroval pokusom vlády kontrolovať miestnu cirkev.

Kardinál Zen je však známy aj kritikou Vatikánu, najmä jeho diplomacie. Ako uvádza Catholic News Agency, štátneho sekretára kardinála Parolina obvinil, že manipuluje pápeža Františka. Reč je o vzťahoch Svätej stolice ku komunistickej Číne, kde podľa kardinála Zena volia vo Vatikáne príliš mäkký prístup.

V každom prípade, 90-ročný kardinál v putách môže byť varovným signálom pre pápežskú diplomaciu, že v Číne a Hongkongu nebude všetko s kostolným poriadkom.

Kritike čelí dokonca aj diecéza Hongkong za tón, ktorý zvolila v stanovisku o zatknutí kardinála Zena. Jednak ho nazvala len „incidentom“ a okrem iného uviedla, že naliehavo žiada hongkonskú políciu a súdne orgány, „aby prípad kardinála Zena riešili v súlade so spravodlivosťou“. To neznie ako bitie na poplach.

Mimochodom, pod stanoviskom nie je podpísaný hongkonský biskup Stephen Chow Sau-yan, ktorý je v úrade od decembra minulého roka. V prvom interview po biskupskej vysviacke vyhlásil, že je potrebné spolupracovať s vládou. „To však neznamená, že nemôžeme byť naďalej kritickí. Sme tu ako proroci, avšak s pokorou dialógu,“ uviedol 62-ročný jezuita.

Uvidíme, koľko dialógu bude treba na to, aby nebol v administratívnej oblasti Číny prenasledovaný kardinál.

Ďalšie udalosti v skratke

V nedeľu bol v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Prešove uvedený do úradu apoštolského administrátora sede vacante Prešovskej archieparchie vladyka Peter Rusnák. Naďalej zostáva aj eparchiálnym biskupom Bratislavskej eparchie.

V rodisku blahoslavenej Anny Kolesárovej vo Vysokej nad Uhom začali stavať nové centrum pre mládež. Základný kameň symbolicky poklepali kňazi z dekanátov Sobrance a Michalovce s košickým pomocným biskupom Marekom Forgáčom.

Inzercia

Poklepanie základného kameňa vo Vysokej nad Uhom. Foto: TKBS/archív Domčeka

Právna úprava registrácie cirkví je neprimeraná a diskriminačná, vyhlásila po právnej analýze bývalá ombudsmanka Mária Patakyová. Ministerke kultúry Natálii Milanovej navrhla zmenu právnej úpravy.

V nemeckých mestách plánujú katolícki duchovní v utorok požehnať 80 homosexuálnych zväzkov. Takéto aktivity sú v rozpore s nariadeniami Vatikánu.

Pápež František zo zdravotných dôvodov odložil návštevu Libanonu. František už niekoľko mesiacov trpí bolesťami pravého kolena.

Pápež sa stretol s vedúcimi dikastérií, konzultovali implementáciu nových noriem. Šéf komisie kontrolujúcej pravidlá konštitúcie Praedicate evangelium povedal, že zámerom reformy je „oceniť biskupské konferencie“.

Od dlho utajovaného atentátu na pápeža Jána Pavla II. uplynulo 40 rokov. Na pápeža počas ďakovnej návštevy Fatimy, rok po atentáte na Svätopeterskom námestí, zaútočil španielsky kňaz odmietajúci Druhý vatikánsky koncil.

Pápež František sa stretol s manželkami bojovníkov brániacich Azovstaľ. „Požiadali sme ho, aby prišiel na Ukrajinu, porozprával sa s Putinom a povedal mu, aby bojovníkov nechal odísť,“ povedala jedna zo žien.

Nenechajte si ujsť

Knižná bodka

Keď už bola v úvode reč o Hongkongu, Číne a jednom biskupovi, v tejto rubrike môžeme upriamiť pozornosť na Vietnam.

Konkrétne na knižnú novinku, v ktorej španielska autorka Teresa Gutiérrez de Cabiedesová na príbehu prenasledovaného biskupa Francisa Xaviera Nguyena Van Thuana opisuje mašinériu zla, ktorú rozprúdila vietnamská vláda voči svojim vlastným obyvateľom.

Ako píše TK KBS, biskup Nguyen Van Thuan strávil vo väzení, kde bol aj mučený, 13 rokov. Po prepustení v roku 1988 ho prinútili žiť v zahraničí. Pôsobil vo Vatikáne a v roku 2001, rok pred jeho smrťou, mu udelili titul kardinál.

Prajem vám víkend plný odvahy!

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.