Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Názory Svet kresťanstva
13. máj 2022

Prekvapenie z Prahy

Muž konsenzu strieda kardinála na hrane, Vatikán si tým kupuje ďalší čas

Tri dôvody, prečo je výmena kardinála Duku za arcibiskupa Graubnera prekvapivá.

Muž konsenzu strieda kardinála na hrane, Vatikán si tým kupuje ďalší čas

Zdroj: Vatican News

Po 12 rokoch sa Pražská arcidiecéza dočkala nového arcibiskupa: 79-ročného kardinála Dominika Duku nahradil čoskoro 74-ročný Jan Graubner, ktorý od roku 1992 – teda celé tri desaťročia – stál na čele Olomouckej arcidiecézy a bol metropolitom moravskej cirkevnej provincie.

Hľadanie nového pražského arcibiskupa trvalo nezvyčajne dlho – celé štyri roky. Kánonický vek 75 rokov, keď je každý biskup povinný predložiť pápežovi svoju rezignáciu, dosiahol Duka ešte v roku 2018.

Výber jeho nástupcu je napokon pomerne prekvapivý – a to z troch dôvodov.

Prvým dôvodom je vek. Graubner dovŕši 75 rokov už na budúci rok v lete. Ak by pápež vzápätí prijal jeho rezignáciu, na čele Pražskej arcidiecézy by sa „ohrial“ len jeden rok.

Aj keď sa, samozrejme, predpokladá, že František nechá Graubnera pár rokov nadsluhovať, jeho pôsobenie v Prahe možno vnímať len ako dočasné „intermezzo“.  

Dôležitú rolu bude prirodzene zohrávať jeho zdravotný stav – v zime 2020 Graubner prekonal komplikovaný priebeh ochorenia covid-19.

Druhým prekvapením je samotné meno. V cirkevnom zákulisí sa dlho hovorilo o tom, že hoci Vatikán intenzívne hľadá Dukovho nástupcu, veľmi sa mu nedarí.

Dôvod je prozaický. Ako sme napísali v komentári začiatkom roka, chýbajú kádre.

Keďže pozícia pražského arcibiskupa je dôležitá nielen z cirkevného, ale aj z politicko-spoločenského hľadiska a zároveň je tradične spätá s kardinálskou hodnosťou (aj keď pri súčasnom pápežovi môže byť všetko ináč), Vatikán preferoval, aby svätovojtešský stolec obsadil niekto z úradujúcich biskupov alebo aspoň vyššie postavených overených kňazov (skloňovalo sa najmä meno arciopáta Břevnovského kláštora Prokopa Siostrzoneka).

Viacerí však „výberovým konaním“ neprešli – či už kvôli veku (jeden z najväčších favoritov, plzenský biskup Tomáš Holub, má stále len 54 rokov), alebo nedostatočnej podpore počas konzultácií apoštolskej nunciatúry so zástupcami miestneho kléru a laikov – alebo ponuku Vatikánu odmietli.

Inzercia

Ako sme napísali vo februári: „Medzi ľuďmi je rozšírená predstava, že tzv. mitrózou (ako býva úsmevne nazývaná túžba stať sa biskupom) trpí nejeden kňaz. A hoci karierizmus je prítomný aj v cirkevnom prostredí, nároky na úrad biskupa sa v poslednom období znásobili natoľko, že oslovení kňazi neraz biskupské menovanie odmietajú. Aj preto sa výber nových biskupov v prípade niektorých diecéz neúmerne predlžuje.“

Údel voľby tak napokon musel prijať Dukov moravský náprotivok.  

Tretím dôvodom, prečo je výber Graubnera prekvapivý – alebo skôr zaujímavý –, je jeho osobnosť. Aj keď ho určite nemožno označiť za anti-Duku, výrazne sa od neho odlišuje.

Kým Duka vedel ísť na hranu a nevyhýbal sa ani otvoreným konfrontáciám, Graubner je skôr mužom kompromisu a konsenzu.

Na rozdiel od Duku sa Graubner nikdy nehrnul ani do politicko-spoločenského diania. Aj keď treba uznať, že sused českého prezidenta na Hradčanoch sa tomu úplne vyhnúť nemôže, čo, naopak, môže, je zvoliť si rezervovanejší alebo proaktívny prístup. A ten bol vlastný práve odchádzajúcemu arcibiskupovi.    

Zaujímavosťou je, že pri jednej z mála situácií, keď Graubner z pozície aktuálneho predsedu Českej biskupskej konferencie verejne reagoval, tak išlo o nepriamu kritiku kardinála Duku. Stalo sa to pred rokom, keď olomoucký arcibiskup skritizoval kandidatúru verejne známych katolíkov za Okamurovu SPD. V oboch prípadoch išlo pritom o ľudí blízkych Dukovi.

V každom prípade, menovaním arcibiskupa Graubnera získal Vatikán niekoľko rokov, aby našiel nového lídra českej cirkvi.

To však neznamená, že „prechodného arcibiskupa“ netreba brať vážne. Súčasníci Jána XXIII. by o tom vedeli rozprávať.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.