Zahrá si František vo filme? Predbehol ho Pius XII. (Vatikánska sedma)

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zahrá si František vo filme? Predbehol ho Pius XII. (Vatikánska sedma)

Záber z filmu Der veruntreute Himmel, v ktorom sa objavil aj pápež Pius XII. Foto - papapioxii.it

František ako prvý pápež v histórii prijal účinkovanie na striebornom plátne, informovali počas týždňa niektoré médiá. Veci sa však majú ináč.

V rodinnom filme Beyond the Sun (Za slnkom) pápež František zahrá sám seba, napísal napríklad americký portál Catholic News Agency. Dobrodružný príbeh detí z rôznych kultúr, ktoré napodobňujú apoštolov v nasledovaní Ježiša Krista, sa má v najbližších mesiacoch nakrúcať v Taliansku.

Producenti zo spoločnosti Ambi Pictures, ktorých na súkromnej audiencii počas týždňa prijal pápež, vyhlásili, že námet na film im ponúkol samotný František. Údajne sa nebránil ani možnosti, že by vo filme stvárnil samého seba. „Je pre mňa veľkou cťou spolupracovať s pápežom Františkom pri šírení povedomia o jeho učení prostredníctvom tohto filmu,“ s nadšením vyhlásila spoluzakladateľka spoločnosti Ambi Pictures Monika Bacardi.

Zdá sa, že nie všetko, čo odznelo v médiách, je úplná pravda. Portál Catholic News Agency neskôr aktualizoval svoju správu o vyjadrenie prefekta vatikánskeho Sekretariátu pre komunikáciu Daria Edoarda Vigana, ktorý vyvrátil informácie o Františkovom účinkovaní. Je však možné, že pre potreby filmu poskytne zábery svojej osoby.

Na medializované informácie tvrdo reagoval známy taliansky bloger Luis Badilla, ktorý na svojom portáli Il Sismografo napísal, že sme opäť svedkami miešania pravdy a lži s cieľom zneužiť dobrosrdečnosť a ústretovosť pápeža Františka pre svoje účely.


Úryvok z filmu Der veruntreute Himmel s autentickými zábermi pápeža Pia XII.

Aj keď sa zábery súčasného pápeža napokon objavia v pripravovanom filme, nebude prvou hlavou cirkvi, ktorá sa ocitla vo filme. Primát patrí Piovi XII., ktorý v roku 1942 povolil režisérovi Romolovi Marcellinimu počas ôsmich mesiacov kamerou zachytávať jeho osobu, čoho výsledkom bol film Pastor Angelicus (Anjelský pastier).

Zdá sa, že jeho skúsenosť s filmármi bola pozitívna. V roku 1958, krátko pred svojou smrťou, udelil súhlas rakúskemu režisérovi Ernstovi Marischkovi, známemu najmä kvôli trilógii o cisárovnej Sissi, zaznamenať ho vo filme Der veruntreute Himmel. Autorom rovnomennej knižnej predlohy, ktorá v češtine vyšla pod názvom Zpronevěřené nebe, je nemecký spisovateľ židovského pôvodu a rodák z Prahy Franz Werfel. Medzi veriacimi je známe najmä jeho dielo Das Lied von Bernadette (Pieseň o Bernadette).     

Vyjde ďalšia kniha rozhovorov s pápežom

Pri literatúre ostaneme aj v ďalšej časti Vatikánskej sedmy. Po knihe rozhovorov Božie meno je milosrdenstvo, ktoré s pápežom Františkom viedol vatikanista Andrea Tornielli (písali sme o nej tu), jezuitské vydavateľstvo Loyola Press pripravuje ďalšiu knihu. Tentokrát otázky Františkovi nekládol skúsený novinár, ale 6 – 13-ročné deti.

Prečítajte si tiež úryvok z knihy
Božie meno je milosrdenstvo Zdieľať

Z 259 listov, ktoré zaslali deti z 26 krajín sveta vrátane sýrskych utečencov, vybral pápež v spolupráci so šéfredaktorom jezuitského dvojtýždenníka Civiltà Cattolica Antoniom Spadarom tridsaťjeden, na ktoré odpovedal.

„Sú to ťažké otázky,“ povedal pápež jezuitovi Spadarovi. Jedna z nich znie: „Čo robil Boh pred tým, ako stvoril svet?“ Pápežova odpoveď je jasná – miloval. Aj preto nová kniha ponesie názov Láska skôr ako svet.

Jednou vetou

Pápež František sa stretol s modlitbovými skupinami pátra Pia a uctil si jeho ostatky, ktoré sú vystavené v Bazilike sv. Petra.

Svätá stolica a Moskovský patriarchát oznámili, že pápež František a patriarcha Kirill sa stretnú na budúci piatok na letisku v Havane.


Pápež František prijal na súkromnej audiencii zambijského prezidenta Edgara Chagwa Lungu. Foto – TASR/AP

Na žiadosť pápeža Františka priniesli do Ríma ostatky svätých kapucínov pátra Pia z Pietrelciny a Leopolda Mandića.

Pápež František navštívil Pápežskú radu na podporu novej evanjelizácie, Pápežskú radu Cor Unum a Kongregáciu pre východné cirkvi.

Pápež František poskytol rozsiahly rozhovor internetovému denníku Asia Times, ktorý vychádza v Hong Kongu. 

Za účasti tisícok rehoľníkov z celého sveta pápež František slávnostne ukončil Rok zasväteného života.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Novinka z vydavateľstva

Na pleciach obrov

Veľké pravdy viery, ako o nich meditovali a ako ich žili cir...

Na sklade. Odosielame ihneď.

O knihe
Cena u nás: 9,27 €

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo