Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Ochrana života Komentáre a názory
15. máj 2022

Zápas o Ameriku

Alitova päťka musí vydržať do konca

Toto je to, za čo obrovská časť Republikánskej strany a konzervatívneho hnutia bojovala, pochodovala, pracovala a modlila sa celé polstoročie.

Alitova päťka musí vydržať do konca

Samuel Alito

Piati sudcovia Najvyššieho súdu vo februári hlasovali za zatvorenými dverami za zvrátenie rozsudku v prípade Roe v. Wade (spor Najvyššieho súdu z roku 1973, ktorý uznal právo na interrupciu v USA, pozn. prekl.) a za vrátenie otázky interrupcií späť do tých štátov, kde sa o nej diskutovalo až do roku 1973.

Sudcovia Clarence Thomas, Neil Gorsuch, Brett Kavanaugh a Amy Coney Barrettová sa podpísali pod väčšinové stanovisko, ktoré vypracoval sudca Samuel Alito a ktorým by sa zrušil rozsudok Roe.

Pro-life hnutiu chýbalo len pár týždňov do ohromujúceho víťazstva po polstoročnom boji za zrušenie rozhodnutia Roe. Naznačuje to, že únik Alitovho návrhu do denníka Politico bol dielom sabotéra, ktorý sa snažil zmariť rozhodnutie mediálnou explóziou – lebo vedel, že tento únik ju vyvolá. Nech už to bol ktokoľvek, porušil prísahu, spáchal neetický čin a zradu, za ktorú by mal byť potupne prepustený a natrvalo vylúčený z výkonu advokácie.

Teraz je však rozhodujúce, aby Alitova päťka, aj keď sa nebude prísne držať presného znenia Alitovho stanoviska, vytrvala, až dokým súd nevynesie rozsudok. K tomu by malo dôjsť koncom júna.

Pretože pokiaľ ide o podstatu problému interrupcií, Alitovo stanovisko je veľmi jasné a precízne:

„Rozsudok v kauze Roe bol už od začiatku do očí bijúci omyl. Jeho odôvodnenie bolo mimoriadne slabé a rozhodnutie prinieslo ničivé dôsledky. Roe... prilial olej do ohňa diskusie, prehĺbil rozpory a ani zďaleka nepriniesol krajine riešenie problému interrupcií. Je načase začať rešpektovať ústavu a vrátiť otázku potratov do rúk volených zástupcov ľudu.“

„Trváme na tom, že rozhodnutie kauzy Roe... musí byť zrušené. Ústava neobsahuje žiadnu zmienku o potratoch a žiadne ústavné ustanovenie právo na potrat implicitne nechráni.“

A vskutku, v čase rozhodnutia Roe, v januári 1973, mali USA za sebou dlhú históriu trestania vykonávateľov potratov a zákony, na základe ktorých boli stíhaní, boli „podnietené úprimným presvedčením, že potratom sa zabíja ľudská bytosť“.

Alito tvrdí, že národ je naďalej rozdelený a v tomto type demokracie o tejto otázke najlepšie rozhodnú nie nevolení sudcovia Najvyššieho súdu, ale demokraticky zvolení zástupcovia amerického ľudu.

Propotratoví členovia Demokratickej strany tvrdia, že „právo ženy vybrať si“ musí zostať prvoradé a nedotknuteľné. Ale čoho sa vlastne týka toto „právo vybrať si“?

Ako to minulý týždeň bez okolkov opísal prezident Joe Biden, je to právo rozhodnúť sa „potratiť dieťa“.

Inzercia

V ktorom bode tehotenstva sa však právo nenarodeného dieťaťa na život stáva nadradeným nad právom ženy potratiť toto dieťa? A kto o tom rozhoduje?

Mapa na titulnej strane vydania denníka New York Times ilustrovala, že zvrátenie rozsudku Roe by sa štátov s liberalizovanými interrupčnými zákonmi, ako sú Illinois, Kalifornia, Oregon, Washington, New York a väčšina Nového Anglicka (región USA, zahŕňajúci niekoľko štátov, pozn. prekl.), nedotklo nijako výrazne. Sú to práve republikánske štáty, Trumpove štáty, hornatý západ a juh, kde zvrátenie rozsudku Roe umožní kresťanom a sociálnym konzervatívcom, aby zaviedli nariadenia a obmedzenia, ktoré rozhodnutie Najvyššieho súdu v prípade Roe zakázalo a zrušilo.

Práve v týchto štátoch sa po prijatí rozhodnutia Roe budú v otázke potratov viesť kultúrne vojny. Ale veď nemá práve takto fungovať demokratická republika?

Pozoruhodné, však? Tí, ktorí neustále omieľajú údajné pravicové hrozby pre „našu demokraciu“, sú dnes najhlasnejší a najnaliehavejší bojovníci za to, aby sa otázka potratov nevrátila späť do štátov, kde o nich rozhodnú ľudia a demokraticky zvolení zástupcovia.

Aj keď sa demokrati dnes cítia pri sile, do volieb (kongresových, pozn. prekl.) zostáva ešte šesť mesiacov. A ak sa Alitov návrh stane zákonom, pro-choice demokrati budú musieť ovládnuť svoje rozhorčenie a bojovať politické bitky prakticky vo všetkých červených štátoch (štáty, kde prevládajú republikáni, pozn. prekl.).

Pro-life orientovaní republikáni a konzervatívci by sa mali postaviť na stranu Alitovej päťky a toho, čo urobila a čo sa, dúfajme, ešte len chystá urobiť. Veď práve to je to, za čo obrovská časť strany a konzervatívneho hnutia bojovala, pochodovala, pracovala a modlila sa celé polstoročie.

Ak bude rozsudok Roe zvrátený, národ sa k nemu už nikdy nevráti. Bude nadobro preč, žiadny Najvyšší súd ho už nikdy neobnoví. Ako hovorieval prezident Ronald Reagan, bude na smetisku dejín.

Ak chcú Biden, Snemovňa Nancy Pelosiovej (od roku 2019 predsedníčka Snemovne reprezentantov, pozn. prekl.) a senátna väčšina Chucka Schumera (senátor USA za štát New York a líder senátnej väčšiny, pozn. prekl.) silou-mocou urobiť z potratov záležitosť roku 2022 a prijať federálny zákon kodifikujúci rozsudok Roe v. Wade, je to ich rozhodnutie. Demokrati tvrdia, že 60 percent národa chce rozhodnutie Roe zachovať a len 1 z 5 Američanov ho chce zvrátiť. Prečo teda neprijmú zákon kodifikujúci rozsudok Roe na národnej úrovni? Prečo sa spoliehajú na to, že jeho zástancovia zavedú pro-choice zákony v štátoch, kde dnes neexistujú?

Ak Alitov návrh prežije a rozhodnutie Roe bude zrušené, pro-liferi sa budú môcť poďakovať mnohým ľuďom. Predovšetkým prezidentovi Donaldovi Trumpovi, ktorý na Najvyšší súd nominoval troch z piatich sudcov, ktorí hlasovali s Alitom, a senátorovi Mitchovi McConnellovi, ktorý sa postaral o to, aby sa tam tí traja aj skutočne dostali.

Text uverejňujeme v spolupráci s magazínom The American Conservative, preložila Terézia Sedláková.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.