Obama na Notre Dame: Búrlivé stretnutie

Presne pred týždňom si Barack Obama prebral čestný doktorát na americkej katolíckej univerzite Notre Dame. Ceremóniu sprevádzali búrlivé protesty, počas ktorých boli zatknuté desiatky demonštrantov. Medzi nimi aj katolícky kňaz.

Bašta amerického katolicizmu. Takto bola donedávna označovaná najväčšia americká katolícka univerzita Notre Dame v štáte Indiana. Po minulotýždňovej nedeli už toto prirovnanie neplatí.

Rektor univerzity a katolícky kňaz John Jenkins ešte v marci tohto roku pozval nového amerického prezidenta Baracka Obamu, aby počas májových promócií predniesol slávnostný príhovor. Pri tejto príležitosti si mal prebrať aj čestný titul doctor honoris causa v oblasti právnych vied. Proti tomuto kroku protestovali desaťtisíce amerických katolíkov, protestantov a neveriacich konzervatívcov, ktorí sa podpísali pod petíciu organizovanú združením Cardinal Newman Society, ktorého členom je 224 amerických katolíckych škôl a univerzít. Za niekoľko týždňov sa pod internetovou petíciou notredamescandal.com zozbieralo vyše 367 000 podpisov. Rozhodnutie rektora Jenkinsa kritizovalo viac ako 70 amerických biskupov na čele s predsedom Konferencie amerických biskupov, kardinálom Francisom Georgeom, ktorý zdôraznil, že žiadna katolícka inštitúcia nesmie pozvať na svoju pôdu podporovateľa potratov. Akademický titul si odmietlo prevziať nielen 50 z dvoch tisícok tohtoročných absolventov, ale cenu Laetare Medal, ktorú univerzita od roku 1883 udeľuje katolíckym intelektuálom za šírenie ideálov katolicizmu si odmietla prebrať aj bývalá veľvyslankyňa USA pri Svätej stolici, Mary Ann Glendon.

Napriek protestom rektor Jenkins pozvanie nezrušil. Obama sa minulú nedeľu zúčastnil slávnostnej ceremónie, pred a počas ktorej boli zatknuté desiatky odporcov. Medzi nimi aj starý katolícky kňaz Norman Weslin vedúci s krížom na ramenách tichý protest proti legislatíve liberalizujúcej vykonávanie potratov, ktorú po svojom zvolení presadil prezident Obama (pozri video). „Nejde o protest proti prezidentovi. Protestujeme predovšetkým proti neposlušnosti Notre Dame a zrade katolíckych hodnôt,“ uviedol pre agentúru Zenit prezident Cardinal Newman Society Patrick Reilly. Obama svoj príhovor ladil zmierlivo. „V istých otázkach pohľady dvoch táborov ostanú nezlučiteľné,“ povedal Obama počas príhovoru prerušovaného nesúhlasnými výkrikmi odporcov. Zároveň dodal, že táto nezmieriteľnosť by nemala byť dôvodom démonizácie druhej strany a vyzval, aby oba tábory spoločne pracovali na predchádzaní nežiaducej gravidite a zjednodušení adopčných procesov. „Obama vo svojom príhovore neurobil krok späť a zostal na svojej pozícii podporujúcej právo na potrat, ale zároveň sa pokúsil vytvoriť príležitosť pre dialóg medzi oboma tábormi ideovej a politickej vojny, ktorá v USA prebieha veľmi neúprosne,“ charakterizoval prezidentov príhovor taliansky ľavicový denník Il Riformista. „Napriek tomu jeho slová neuchlácholili duše odporcov potratov prítomných v aule,“ doplnil ďalší taliansky denník, pravicový Il Giornale.

Pozície pro life a pro chice sú v USA veľmi vyrovnané. Podľa nedávneho prieskumu Pew Research Center klesol medziročne počet podporovateľov potratov z 54% na 46%. Počet odporcov potratov podľa Gallup Institute zároveň dosahuje úroveň 51% (medziročne stúpol o 7%). Na druhej strane si len 28% amerických katolíkov myslí, že Notre Dame urobila chybu, keď na svoju pôdu pozvala prezidenta Obamu. 50% katolíkov považuje tento krok za správny.

Príhovor prezidenta B. Obamu na Notre Dame University nájdete tu.

Zdroj: Il Giornale, Il Riformista, Corriere della Sera, Zenit

Foto: necn.com

• Ak sa Vám článok páčil, podporte ho na vybrali.sme.sk

Zatknutie kňaza Normana Weslina počas tichého protestu proti prítomnosti Baracka Obamu na univerzite Notre Dame.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo