Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. máj 2022, 18:19

Nemecký kňaz opúšťa katolícku cirkev

Stratil nádej v skutočnú reformu Rímskokatolíckej cirkvi

Stratil nádej v skutočnú reformu Rímskokatolíckej cirkvi

Zdroj – twitter.com/Mannschaft_Mag

Bývalý generálny vikár Speyerskej diecézy sa pripojí k starokatolíkom. Neverí už ani reforme v podobe nemeckej synodálnej cesty.

Nemecký kňaz Andreas Sturm, ktorý v minulosti pôsobil ako generálny vikár diecézy Speyer v juhozápadnom Nemecku, oznámil, že už nie je katolíkom. Ako dôvod uviedol svoje sklamanie z „nedostatku reforiem v cirkvi“. Priznal tiež, že porušil svoj sľub celibátu.

Informovala o tom agentúra Catholic News Agency.

Diecéza oznámila, že biskup Karl-Heinz Wiesemann v piatok prijal Sturmovu rezignáciu a oslobodil ho od všetkých kňazských povinností. Bol 20 rokov farárom v diecéze a okrem komunitnej pastoračnej činnosti pôsobil ako duchovný vodca Komunity katolíckych mladých a diecézny predseda Združenia nemeckej katolíckej mládeže.

Nemecký kňaz povedal, že v priebehu rokov stratil všetku nádej a dôveru, že by sa Rímskokatolícka cirkev mohla skutočne „transformovať“. Uviedol, že sa pripojí k nemeckej starokatolíckej komunite.

Andreas Sturm pripomenul, že registruje prebiehajúce procesy v nemeckej synodálnej ceste, no už nie je v pozícii, aby do procesu vkladal „nádej“. Tvrdí, že ju už „jednoducho nemá“.

Medzi najdôležitejšie témy, ktoré sa podľa bývalého generálneho vikára nemeckej diecézy neriešia, patria kňazské vysviacky žien, zrušenie povinného celibátu, zaobchádzanie s „queer ľuďmi“ či väčšia možnosť rozhodovania laikov v cirkvi. Nedostatočne sa vraj riešia aj požehnávania homosexuálov či celková sexuálna morálka cirkvi.

Inzercia

Sturm kritizoval aj slabú reakciu cirkvi k prípadom zneužívania, píše portál katholisch.deKňaz zároveň prosí všetkých o odpustenie za prestup do Starokatolíckej cirkvi. Zdôraznil, že neodchádza s hnevom.

Aj napriek kritike Rímskokatolíckej cirkvi pochválil svoju bývalú diecézu. Tvrdí, že je na dobrej ceste, napríklad z hľadiska riešenia zneužívania aj vo vzťahu k realizácii procesu vízie diecézy.

V rozhovore pre miestne noviny priznal, že porušil prísľub celibátu a že už dlho premýšľal, či je katolícka cirkev „pre mňa vhodná“. Nie je pritom jediným významným nemeckým katolíckym predstaviteľom, ktorý inklinuje k starokatolíkom.

Sturm zároveň k téme napísal knihu o svojich skúsenostiach. Vyjde v júni s názvom „Musím vyjsť z tejto cirkvi“ a podtitulom „Pretože chcem zostať ľudskou bytosťou“.

Čítajte tiež

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami

Americkí baptisti (Southern Baptist Convention), ktorí sú po katolíkoch druhou najväčšou kresťanskou denomináciou v USA, odmietli tzv. evanjelium prosperity, podľa ktorého vykupiteľská smrť Ježiša Krista zaručuje veriacim zdravie, úspech a bohatstvo. Rezolúcia, ktorú baptisti prijali na svojom výročnom zhromaždení, konštatuje, že tzv. evanjelium prosperity je falošným učením, ktoré zraňuje chorých a chudobných ľudí tým, že ich viní z nedostatku viery. (krestandnes.cz)

pred 10 hodinami

Na Haiti bola zavraždená 75-ročná rehoľná sestra. Luisa Dell’Orto zo spoločnosti malých sestier Ježišových sa počas víkendu stala obeťou lúpežného prepadnutia v hlavnom meste Port-au-Prince, počas ktorého utrpela smrteľné zranenia. Rodená Talianka žila na Haiti posledných dvadsať rokov, venovala sa najmä deťom z ulice. „Sestra Luisa urobila svoj život darom pre druhých až po mučeníctvo,“ pripomenul jej obeť počas nedeľnej modlitby Anjel Pána pápež František. (vatican news)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.