Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
21. máj 2022

List sestry Hermany

Mama mi dá pred školou krížik a pusu. Je mi to trápne...

Dôležité odpovede na zdanlivo jednoduché otázky mladých (13-ročných) ľudí.

Mama mi dá pred školou krížik a pusu. Je mi to trápne...

Drahá Emília,

pred pár dňami sme spolu cestovali autobusom a popritom sme sa rozprávali. Viem, že toto sme si porozprávali, ale rada sa k tomu vrátim.

Keď odchádzaš z domu alebo Ťa mama cestou do práce odprevadí pred školu, dá Ti krížik a pusu na rozlúčku. Ale Ty sa hanbíš a hnevá Ťa to.

Pozrime sa na to z pohľadu Tvojej maminy. Jednoducho Ťa má rada. A nie vždy Ťa dokáže ochrániť. Vždy keď Ti dáva krížik na čelo, zároveň tým hovorí, že nemôže byť pri Tebe, nemôže Ťa stále ochraňovať a strážiť. Preto sa ona sama spolieha na tú najvyššiu moc a ochranu – na Boha.

V momente, keď Ti dá krížik na čelo, akoby nad Tebou vyslovila modlitbu k Bohu. Prosí samotného Boha, aby Ťa on sám ochraňoval, strážil. Tam, kde nie sú jej oči, kde nie sú jej ruky, tam, kde nestihne dobehnúť ona sama, tam všade Ťa zveruje pod ochranu Najvyššieho.

Je pravda, že si vo veku, keď Ti to nie je zvlášť príjemné. Zdá sa Ti to smiešne. Ale určite si si všimla, že takto si vzájomne dávajú krížik na čelo aj rodičia medzi sebou, keď sa lúčia. Keď odchádzajú Tvoji starší súrodenci z domu, tak dostávajú krížik a zároveň tento krížik opätujú rodičom. Nemusia si toho veľa s rodičmi hovoriť. Akoby v tom malom geste odznieval celý dialóg – Bože, ochraňuj naše deti, Bože ochraňuj našich rodičov.

Inzercia

Niekedy malé gestá vedia nahradiť veľmi veľa slov. Keď chlapec daruje kvet dievčaťu, asi mu tým nechce povedať, že sa má stať záhradníčkou, ale že ho má rád. Keď učiteľ v triede povie, aby ste sa rozpočítali od okna ku dverám, tak bez zbytočných rečí tušíte, že idete písať písomku. Niekedy jedna drobnosť, vec, slovo, gesto, piktogram vedia nahradiť množstvo slov.

A to som Ti chcela vlastne povedať. Že takouto zástupnou vecou je aj symbol viery, modlitba ľudovo nazývaná Verím v Boha. Je to niekoľko viet, ktoré nám zastupujú všetky najdôležitejšie veci, ktoré poznáme z nášho náboženstva a v ktoré veríme. Že je to v kocke zhrnuté všetko, prečo veríme v Boha a prečo Ti Tvoja mamka dáva pred školou krížik na čelo.

A ešte som Ti zabudla povedať, že keď Ti je to nepríjemné, tak popros mamku, že chceš krížik aj pusu na čelo, ale nech Ti to dá doma, kým vychádzate z Vášho vchodu. Možno aj pre Teba nastal čas, aby si opäť povedala svojim kamarátkam, že doma máte takýto zvyk. A že je to pekný zvyk, na ktorý si hrdá. Možno aj Tvoje kamošky zatúžia po tom, aby im rodičia dávali krížik na čelo.

Prajem Ti pekný slnečný víkend a teším sa do Vašej záhrady. Určite si niečo dobré nasadíme.

Tvoja krstná mama

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.