Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Duchovný život Svet kresťanstva
21. máj 2022

Slovo kňaza

Ako s nami komunikuje Duch Svätý?

Naučme sa vnímať podnety Ducha Svätého, aby v našom srdci vládol Kristov pokoj.

Ako s nami komunikuje Duch Svätý?

Ilustračné foto – TASR/AP

Záver veľkonočného obdobia je spojený s očakávaním Ducha Svätého. V 14. kapitole Evanjelia podľa Jána čítame, že v kontexte ukončenia svojho verejného účinkovania a svojho blížiaceho sa odchodu k Otcovi Ježiš avizuje apoštolom jeho príchod.

Jedno z viacerých dôležitých posolstiev, ktoré hovorí Ježiš svojim učeníkom pri poslednej večeri, znie: „Duch Svätý, ktorého pošle Otec v mojom mene, naučí vás všetko a pripomenie vám všetko, čo som vám povedal“ (Jn 14, 26).

Podľa tejto vety je úlohou Ducha Svätého učiť (didskó) a pripomínať (hypomimnéskó) všetko (panta), čo Ježiš povedal. Ide teda o dôležité pedagogické, resp. formačné pôsobenie Ducha Svätého, voči ktorému sme v praxi často málo vnímaví.

Prečo je to tak? Azda preto, lebo nedokážeme v našom konkrétnom živote rozpoznávať, čo to vlastne je, to pôsobenie Ducha Svätého, jeho spôsob komunikácie s nami, tie podnety, ktoré od neho prichádzajú. Máme málo poznania o tom, ako sa nám Duch Svätý prihovára.

Skúsme si preto teraz pripomenúť tri základné cesty, po ktorých k nám prichádza Duch Svätý, aby realizoval to, čo Ježiš v súvislosti s ním spomínal svojim učeníkom vo večeradle. Tými cestami sú Božie slovo, vnuknutia a životné udalosti.

Vždy keď beriem do rúk Sväté písmo alebo keď počúvam Božie slovo, uvedomujem si, že ide o nadčasový text, ktorý bol kedysi napísaný z vnuknutia Ducha Svätého, určený všetkým ľudom, no tu a teraz je to posolstvo určené mne v mojej konkrétnej životnej situácii.

Hoci z profesionálneho odborného hľadiska je užitočné daný text vnímať v súlade s jeho správnou interpretáciou a univerzálnym posolstvom, pre môj duchovný život je rovnako správne vnímať ho ako spôsob, cez ktorý práve ku mne tu a teraz hovorí Duch Svätý.

Aj preto sa pred čítaním Svätého písma s dôverou v modlitbe obraciam na Ducha Svätého, prosiac o svetlo na pochopenie toho, čo mi chce On sám cez text Božieho slova povedať. Čo mi On chce povedať, nie čo si ja prajem, aby povedal.

Nesmiem Božie slovo brať do rúk ako nástroj verifikácie svojich úvah či túžob. Niečo mám na mysli, niečo by som chcel dosiahnuť a potom si prečítam či vypočujem nejaký úryvok z Písma a interpretujem si ho spôsobom, ktorým sa utvrdím vo svojich myšlienkach.

Kto sa usiluje žiť s Bohom, kto odovzdal svoj život do Božích rúk, kto sa denne modlí, koho srdce je naplnené Kristovým pokojom, ten prirodzene rozlišuje vnuknutia Ducha Svätého. Zdieľať

Potom sú to vnuknutia Ducha Svätého, ktoré si netreba predstavovať ako nejakú formu súkromných zjavení. Kto sa usiluje poctivo žiť s Bohom, kto je vedome otvorený pre pôsobenie Ducha Svätého, ten sa postupne naučí vnímať tento spôsob jeho komunikácie.

Inzercia

Ide o vnuknutia, ktoré sú mojou prirodzenou súčasťou, prichádzajú z môjho vnútra, v ktorom prebýva Boh. Ako iskru či impulz zhora vnímam, že Duch Svätý ma nabáda k niečomu, čo mám vykonať, resp. mi bráni niečo vykonať. Je dobré tieto impulzy nasledovať.

Je to ako vietor, ktorý cítim pri bicyklovaní. Ak mi fúka do chrbta, v smere jazdy, šliape sa mi do pedálov ľahšie a cítim radosť z jazdy. Ak fúka proti mne, najradšej by som sa otočil a šiel opačným smerom, lebo jazda proti vetru je náročná a nepríjemná.

Kto sa usiluje žiť s Bohom, kto odovzdal svoj život do Božích rúk, kto sa denne modlí, koho srdce je naplnené Kristovým pokojom, ten prirodzene rozlišuje vnuknutia Ducha Svätého, vníma ich súlad s posolstvom evanjelia a kresťanským učením.

A napokon sú tú udalosti života, príjemné i nepríjemné, pri ktorých je veľmi rozumné a užitočné klásť si jednoduchú otázku: Čo mi tým chce Boh povedať? A ak si neotupím svoj sluch strachom a som otvorený pre odpoveď, Duch Svätý mi ju rád ponúkne.

Občas Boh dopustí do môjho života niečo, čo ma donúti zastaviť sa a zamyslieť. Nesúvisí to nevyhnutne s uponáhľaným životným štýlom, aj pustovník niekedy potrebuje prehodnotiť svoj život, aby sa posunul o level vyššie.

Tento spôsob komunikácie Ducha Svätého smerom ku mne azda najčastejšie prehliadam. Teda prehliadam to, že je za tým Duch Svätý. Vnímam, že nejaká udalosť je dobrá, a teším sa z nej a iná je zlá a som z nej smutný. A je to v poriadku, lebo to patrí k ľudskej prirodzenosti.

V Duchu Svätom však vnímam, že nie je dobrá a zlá životná udalosť, ale že všetko má svoj zmysel, ktorý je dôležité objaviť, pochopiť a prijať. Ide o životný postoj, ktorý je hlboko kresťanský, v ktorom každú životnú udalosť vnímam ako funkčnú.

Nepochybujem o tom, že by sme dokázali objaviť aj ďalšie spôsoby komunikácie Ducha Svätého, riadne i mimoriadne, no nateraz stačia tieto tri. Ak sa ich naučíme vnímať, naše srdcia sa nebudú zbytočne vzrušovať a strachovať, lebo v nich bude prebývať Kristov pokoj. 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.