Obamov fanúšik veľvyslancom USA pri Svätej stolici

Novým veľvyslancom USA pri Svätej stolici by sa po mesiacoch treníc mal stať teológ Miguel Diaz. Fanúšik Baracka Obamu, Karla Rahnera a teológie oslobodenia by bol prvým Hispáncom v tejto funkcii.

„Želal by som si byť diplomatickým mostom medzi naším národom a Svätou stolicou a ak moju nomináciu potvrdí americký senát, budem pokračovať v práci mojich predchodcov a budovať na 25 rokov trvajúcich výborných vzťahoch so Svätou stolicou,“ povedal Diaz (na obrázku) po oznámení jeho nominácie, ktorú už Vatikán akceptoval. Vatikánsky nuncius v USA Pietro Sambi označil jeho výber za skvelý.

Komplikovaný výber

Nový ambasádor vzbudzuje veľkú pozornosť nielen kvôli svojmu profilu, ale aj pre výrazné komplikácie pri jeho výbere. Doterajšia veľvyslankyňa Mary Ann Glendon, veľmi blízka exprezidentovi Georgovi Bushovi ako aj predchádzajúcemu a súčasnému pápežovi, skončila svoju misiu už v januári. Výber nového kandidáta prijateľného pre obe strany trval štyri mesiace. Minimálne tri nominácie (mohlo ich byť aj viac) Vatikán odmietol ešte skôr ako boli oficiálne zverejnené. Viac tu a tu.

Medzi neprijateľných sa zaradila aj dcéra bývalého amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho Caroline či profesor práva Douglas Kmiec, katolícky člen Demokratickej strany, ktorý pred prezidentskými voľbami napísal knihu zaoberajúcu sa dôvodmi, pre ktoré by katolíci mali podporiť demokratického kandidáta. „Aj keď sa Svätá stolica oficiálne žiadnym spôsobom nevyjadrila na adresu nového veľvyslanca a napokon ani nedostala žiadne neoficiálne nie to ešte oficiálne návrhy, preventívne veto americkej cirkvi k Obamovým kandidátom malo pochopenie aj v apoštolskom paláci,“ napísal vatikanista talianskeho denníka Il Giornale Andrea Tornielli. Požiadavkou Vatikánu bolo, aby navrhnutý kandidát bol katolíkom, nežil v neusporiadanom vzťahu a mal prolife presvedčenie. Nakoľko tieto požiadavky spĺňa Miguel Diaz je otázne.

Prolife? Áno aj nie

Štyridsaťpäťročný rodák z Havany momentálne pôsobí na St. John´s University a College of Saint Benedict v Minnesote. S manželkou Marian má štyri deti. Pôsobil alebo pôsobí vo vedení viacerých teologických združení (Catholic Theological Society of America, Academy of Catholic Hispanic Theologians of the United States, Karl Rahner Society). Odborne sa venuje trojičnej teológii, sympatizuje s myšlienkami Karla Rahnera a mnoho jeho kníh a článkov je inšpirovaných latinskoamerickou a čiernou teológiou oslobodenia. „Jeho akademická špecializácia mu ponúka niekoľko možností navyše k dialógu s pápežom – teológom,“ napísal Tornielli. Je otázne ako by táto diskusia skončila, keďže teológ Joseph Ratzinger je známym odporcom ľavicovej teológie oslobodenia. V osemdesiatych rokoch stál ako šéf Kongregácie pre náuku viery za dvoma dokumentmi odsudzujúcimi niektoré názory tohto teologického smeru. Stál tiež za zavrhnutím kristologických názorov salvádorského teológa oslobodenia Jona Sobrina. O tomto prípade som písal v týždenníku .týždeň 16/2007.

Diazove názory obzvlášť imponujú ľavicovým katolíkom. Ako uviedla Catholic News Agency, jeho nominácia vyvolala okamžité nadšenie v proobamovských katolíckych kruhoch združených v hnutiach ako Catholic United a Catholics in Alliance for the Common Good.

Sám Diaz sa intenzívne angažoval v prezidentskej kampani. Okrem toho, že na Obamov účet prispel darom 1 000 dolárov, pôsobil aj v tíme jeho poradcov. Prezidentove kroky podporuje aj po voľbách. Stál napríklad za iniciatívou 26 katolíckych osobností, ktoré podporili nomináciu katolíčky a zástankyne potratov Kathleen Sebelius na pozíciu ministerky zdravotníctva. Napriek tomu sa Diaz považuje za ochrancu života. „Kdekoľvek môžeme, mali by sme podporovať život vo všetkých jeho štádiách,“ povedal v januári tohto roku v rozhovore pre Catholic News Service.

Nová éra

Bez ohľadu na osobu nového ambasádora sa nástupom Obamovej administratívy vzťahy medzi Vatikánom a USA výrazne zmenili. Podľa vatikanistu Tornielliho došlo k zaujímavej zámene: kým s Bushom si Vatikán rozumel v bioetických témach, ale nie v otázkach medzinárodnej politiky (najmä Ján Pavol II. radikálne odsudzoval vojnu v Iraku), v prípade Obamu to bude naopak. K zaujímavej priamej konfrontácii by mohlo dojsť začiatkom júla. Počas stretnutia G8 v Taliansku by sa Obama chcel stretnúť s pápežom Benediktom XVI.

Zdroje: CNA, CNS, Il Giornale

Foto: www.csbsju.edu

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo