Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Vatikánska sedma Svet kresťanstva
27. máj 2022

Vatikánska sedma

Ako cesta pápežovho „ministra zahraničia“ do Kyjeva mnohé vyjasnila

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od redaktora Sveta kresťanstva Pavla Rábaru.

Ako cesta pápežovho „ministra zahraničia“ do Kyjeva mnohé vyjasnila

Arcibiskup Paul Richard Gallagher s ukrajinským ministrom Kulebom v Kyjeve 20. mája. Foto: TASR-AP Photo/Efrem Lukatsky

V aktuálnom súhrne sa dozviete:

  • čo si myslí pápežov „minister zahraničia“ o zbraniach pre Ukrajinu,
  • že Brno má nového sídelného biskupa a
  • kto zakázal Bidenovej političke pristupovať k eucharistii.

Koncom minulého týždňa absolvoval vatikánsky sekretár pre vzťahy so štátmi Paul Richard Gallagher trojdňovú návštevu Ukrajiny.

Z terasy arcibiskupskej kúrie vo Ľvove udelil v mene Svätého Otca apoštolské požehnanie mestu i celej Ukrajine. Následne sa presunul do Kyjeva, kde okrem stretnutia s ukrajinským ministrom zahraničných vecí Dmytrom Kulebom navštívil aj vojnou postihnuté oblasti, ako sú Buča, Irpiň a Vorzeľ, kde sa modlil pri masovom hrobe.

Ceste arcibiskupa Gallaghera sa, pochopiteľne, nedostalo toľko mediálnej pozornosti ako možno návšteve poľského prezidenta Dudu. Avšak vzhľadom na doterajšie polemiky o tom, ako to Vatikán myslí s vojnou na Ukrajine a aký je jeho postoj k dodávkam zbraní, stojí za to krátko sa k nej vrátiť.

Na záver návštevy poskytol arcibiskup pre Vatikánsky rozhlas rozhovor, v ktorom povedal veci, ktoré sa už nedajú prekrútiť a zneužiť.

Monsignor Gallagher sa napríklad vyjadril, že ukrajinskí predstavitelia veria, že Svätá stolica a samotný Svätý Otec môžu aj naďalej zohrávať veľmi významnú úlohu v tomto konflikte a jeho riešení.

„Existuje na to priestor. Prezident Zelenskyj uviedol, že v prípade pokračujúcej vojny musí veci vyriešiť diplomacia; strany konfliktu musia zasadnúť k rokovaciemu stolu a rokovať. Už sa o to pokúsili – a to si zaslúži uznanie –, ale toto úsilie treba obnoviť, aby sa konflikt vyriešil prostredníctvom diplomatického a politického dialógu,“ povedal Gallagher.

Tieto slová signalizujú, že Vatikán sa nevzdáva ambície zohrať nejakú rolu pri ukončení vojny. O tom, že nejaké tie skúsenosti s tým pápežská diplomacia má, sme už písali v tomto texte.

Zároveň zostáva arcibiskup Gallagher realista v otázke zmierenia, keď povedal, že podľa neho je „príliš skoro hovoriť najprv o mieri a potom o zmierení“, lebo „ľudia v týchto mesiacoch veľmi trpeli. Je príliš skoro“.

Vatikánsky minister zahraničia dostal aj otázku o posielaní zbraní Ukrajine a tu sa vyjadril celkom jasne: „Ukrajina sa musí brániť a na to potrebuje pomoc vrátane vojenskej. Vždy sme trvali na tom, že musí existovať určitá proporcionalita, pretože začať opäť preteky v zbrojení v Európe, vo svete nie je vhodné. Ako som už povedal, Ukrajina musí byť zahrnutá do všetkých mierových iniciatív v tejto krajine.“

Našli sa hlasy, ktoré doteraz interpretovali pápežove vyjadrenia k vojne v takom zmysle, že odmieta učenie o legitímnej obrane. Prípadne ak aj tú pripustili, tak sa spochybňovala morálnosť vojenskej pomoci brániacej sa krajine.

Teraz sa však pápežov vyslanec na Ukrajine vyjadril jasne, a tak len dúfajme, že jeho slová prispejú k tomu, aby už neboli pápež a cirkev v týchto témach zneužívaní.

Ďalšie udalosti v skratke

KBS ocenila osobnosti kultúry cenou patróna umelcov Fra Angelica. Cenu si prevzali laureáti v oblasti slovesného, výtvarného a hudobného umenia a tí, ktorí sa mimoriadne pričinili o rozvoj kresťanskej kultúry na Slovensku.

Pápež vymenoval Pavla Konzbula za brnianskeho biskupa, ten bol doteraz pomocným biskupom v Brne. Vo funkcii nahradí biskupa Vojtěcha Cikrleho.

Arcibiskup San Francisca Salvotore Cordileone nariadil predsedníčke americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej, aby nepristupovala k svätému prijímaniu, pokiaľ verejne neodmietne podporu potratov. Pelosiová reagovala, že cirkev nepodnikne podobné kroky voči ľuďom, ktorí v otázke trestu smrti nezastávajú názor cirkvi.

Inzercia

Konštantínopolský ekumenický patriarcha Bartolomej I. vyhlásil, že ruská pravoslávna cirkev „sklamala otcov pravoslávneho kresťanstva“, lebo neodsúdila ruskú inváziu na Ukrajinu.

Pravoslávny arcibiskup Hilarion odmieta kritiku za postoj k vojne a podporu prezidenta Putina. „Cirkev nemôže byť zodpovedná za politické rozhodnutia a za to, čo robí armáda. Má zbraň iba vo forme modlitby,“ vyhlásil.

Novým predsedom Talianskej biskupskej konferencie sa stal kardinál Matteo Zuppi. Arcibiskup Bologne bol jedným z favoritov na tento post. Finálne slovo pri výbere mal pápež.

Kardinála Josepha Zena vypočul súd v Hongkongu. Na pojednávanie prišli aj európski diplomati. Súdia ho za to, že bol správcom fondu, ktorý pomáhal prodemokratickým demonštrantom.

Srbská pravoslávna cirkev uznala cirkev Severného Macedónska. Končí sa tak desaťročia trvajúca izolácia pravoslávnych veriacich v tejto malej balkánskej krajine.

Nenechajte si ujsť

Knižná bodka

Tentoraz sa bude knižný tip niesť vo vážnom duchu, no stojí za pozornosť.

V Česku vydali už druhú publikáciu Talianskej biskupskej konferencie s názvom Prevencia a ochrana maloletých vo farnosti: osvedčené postupy. Publikáciu, ktorej elektronická verzia je voľne dostupná na stiahnutie, vydalo Karmelitánske nakladateľstvo v spolupráci s Českou biskupskou konferenciou.

Ide o pomôcku pre formátorov, vychovávateľov a pastoračných pracovníkov.

„Tento komplexný, prehľadný a praktický text dobre poslúži pri prevencii sexuálneho zneužívania v našom prostredí. Je to konkrétna odpoveď na výzvu pápeža Františka, aby sa vynaložilo všetko úsilie na zabránenie opakovaniu tragédií sexuálneho zneužívania,“ uvádza oficiálna stránka Katolíckej cirkvi v Českej republike.

Prajem vám požehnaný víkend!

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.