Pri liturgii Popolcovej stredy asistovali pápežovi traja Slováci

Svätý Otec tento rok neprijal popolec z rúk kardinála Jozefa Tomka, ale od kardinála Angela Comastriho. Pri svätej omši v Bazilike sv. Petra mu asistoval kňaz a dvaja diakoni zo Slovenska.


Kardinál Comastri udeľuje znak pokánia pápežovi Františkovi. Za ním drží nádobu s popolom slovenský diakon Marek Melich. Foto – TASR/AP 

Pápež František porušil tradíciu, ktorá sa viaže s Popolcovou stredou. V prvý deň pôstu sa neuskutočnila zvyčajná kajúcna procesia z Baziliky sv. Anzelma do Baziliky sv. Sabiny, ktorá je v správe kardinála Jozefa Tomka. Práve v nej slovenský kardinál po minulé roky udeľoval znak pokánia hlave cirkvi.

Dôvodom zmeny bolo vyslanie stoviek misionárov milosrdenstva, ktoré sa uskutočnilo v Bazilike sv. Petra. Popolec tak pápežovi udelil správca vatikánskej baziliky Angelo Comastri. Zopakovala sa tak situácia spred troch rokov - kvôli zvýšenému záujmu veriacich z dôvodu končiaceho pontifikátu Benedikta XVI. presunuli liturgiu do Baziliky sv. Petra (doplnené o 14:41)

Napriek tomu Slovensko malo pri tejto udalosti svoje zastúpenie. Svätému Otcovi počas liturgie neasistoval len slovenský ceremoniár Ján Dubina, ale aj dvaja diakoni z Banskobystrickej diecézy, ktorí sú v týchto dňoch na púti v Ríme. „Jeden z diakonov, Marián Juhaniak, sedel počas liturgie po pravej ruke pápeža Františka a druhý, Marek Melich, držal misku s popolom, keď pápež udeľoval popolec,“ informovala Tlačová kancelária KBS.

Navyše, medzi približne ôsmimi stovkami koncelebrujúcich kňazov, ktorých prevažnú časť tvorili misionári milosrdenstva, boli aj deviati slovenskí rehoľníci poverení týmto poslaním.


Kardinál Tomko sype popol na hlavu pápeža Benedikta XVI. v roku 2012. Foto – TASR/AP

„Je len na nás, či uznáme, že potrebujeme milosrdenstvo: je to prvý krok na kresťanskej ceste; je to vstup cez otvorené dvere, ktorými je Kristus, kde nás očakáva on sám, náš Spasiteľ, a ponúka nám nový a radostný život,“ povedal pápež v homílii. „Existuje pokušenie obrniť dvere, alebo spolunažívať so svojím hriechom, minimalizujúc ho a stále si ho ospravedlňovať v domnení, že nie sme horší ako ostatní. Tak sa však zatvárajú zámky našej duše a zostávame uzavretí vo vnútri, zajatcami zla.“ Podľa Františka na každý hriech existujú tri lieky – modlitba, láska a pokánie.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo