Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. jún 2022, 14:08

Novokňazi v Amerike

Každý piaty novokňaz v USA je Hispánec

Zo všetkých mužov vysvätených za kňazov v USA v tomto roku sa 26 percent narodilo v zahraničí.

Medzi mužmi, ktorí sú tento rok v Spojených štátoch vysvätení za kňazov, je 22 percent Latinskoameričanov, čo je doteraz najvyšší zaznamenaný podiel.

Toto číslo je však stále výrazne nižšie ako celkový podiel amerických katolíkov latinskoamerického pôvodu.

Píše o tom National Catholic Register.

Výskumná organizácia CARA vykonáva štúdiu o novokňazoch každoročne už 20 rokov. Minulý rok tvorili Hispánci 16 percent nových kňazov v USA a pred desiatimi rokmi to bolo 15 percent z celkového počtu.

Ako uvádza CARA, skok na 22 percent nenaznačuje štatisticky významný a trvalý nárast, ale predstavuje pozitívny a symbolický míľnik vzhľadom na veľkú populáciu Hispáncov v Spojených štátoch a historicky nedostatočné zastúpenie Hispáncov v americkom presbyteráte.

Medzi hispánskymi novokňazmi sú takí, čo sa narodili v Spojených štátoch, ako aj v cudzine. Napríklad v arcidiecéze Los Angeles bolo uplynulú sobotu vysvätených šesť hispánskych novokňazov, štyria sa narodili a vyrastali v USA, dvaja v Mexiku.

Počet Latinskoameričanov narodených v zahraničí medzi vysvätenými je zároveň súčasťou ďalšieho trendu, ktorý odhalila štúdia CARA: 26 percent všetkých mužov vysvätených za kňazov v USA v tomto roku sa narodilo v zahraničí, pričom medzi najčastejšie miesta narodenia patria krajiny ako Mexiko, Brazília, Kolumbia, ale aj Vietnam či India.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami

Americkí baptisti (Southern Baptist Convention), ktorí sú po katolíkoch druhou najväčšou kresťanskou denomináciou v USA, odmietli tzv. evanjelium prosperity, podľa ktorého vykupiteľská smrť Ježiša Krista zaručuje veriacim zdravie, úspech a bohatstvo. Rezolúcia, ktorú baptisti prijali na svojom výročnom zhromaždení, konštatuje, že tzv. evanjelium prosperity je falošným učením, ktoré zraňuje chorých a chudobných ľudí tým, že ich viní z nedostatku viery. (krestandnes.cz)

pred 10 hodinami

Na Haiti bola zavraždená 75-ročná rehoľná sestra. Luisa Dell’Orto zo spoločnosti malých sestier Ježišových sa počas víkendu stala obeťou lúpežného prepadnutia v hlavnom meste Port-au-Prince, počas ktorého utrpela smrteľné zranenia. Rodená Talianka žila na Haiti posledných dvadsať rokov, venovala sa najmä deťom z ulice. „Sestra Luisa urobila svoj život darom pre druhých až po mučeníctvo,“ pripomenul jej obeť počas nedeľnej modlitby Anjel Pána pápež František. (vatican news)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.