Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. jún 2022, 11:31

Sexuálne zneužívanie v cirkvi

Aktualizovali systém nahlasovania prípadov, k dispozícii bude aj mobilné číslo

Aktualizovali systém nahlasovania prípadov, k dispozícii bude aj mobilné číslo

Foto: TK KBS

Nový systém zároveň ponúka interaktívnu mapu Slovenska s jednotlivými diecézami a eparchiami s kontaktnými osobami.

V oblasti nahlasovania prípadov sexuálneho zneužívania v cirkvi nastali viaceré zmeny.

Konferencia biskupov Slovenska na svojom 102. zasadnutí schválila zmenu názvu Komisie KBS pre prípady sexuálneho zneužívania maloletých klerikmi. Nový názov komisie je Komisia KBS pre ochranu maloletých v Cirkvi (maloleti.kbs.sk).

Zároveň predseda komisie – košický pomocný biskup Marek Forgáč – na základe výsledkov posledného zasadania tejto komisie prezentoval nový systém nahlasovania prípadov sexuálneho zneužívania (nahlaseniezneuzivania.kbs.sk).

Nový systém prináša viac variability v spôsoboch nahlasovania potenciálnych prípadov. Okrem už existujúceho mailového kontaktu (nahlaseniezneuzivania@kbs.sk) je aktuálne k dispozícii špeciálne mobilné telefónne číslo.

Nový systém zároveň ponúka interaktívnu mapu Slovenska s jednotlivými diecézami a eparchiami, ktoré ponúkajú viaceré kontaktné osoby. Odkaz na nový nahlasovací systém bude postupne umiestnený na internetových stránkach jednotlivých diecéz a iných inštitúcií v Katolíckej cirkvi.

Inzercia

Vyhodnotili ďakovnú púť a odsúdili útok v Nigérii

V dňoch 6. a 7. júna sa všetci slovenskí biskupi, členovia KBS, zišli v Badíne na 102. plenárnom zasadaní Konferencie biskupov Slovenska. Počas druhého tohtoročného zasadania biskupi vyhodnotili národnú ďakovnú púť za návštevu Svätého Otca Františka a vypočuli si sériu informačných správ z komisií a rád KBS.

Oboznámili sa s aktualitami z Rady pre pastoráciu v zdravotníctve, ako aj s aktivitami Katolíckej univerzity v Ružomberku. František Rábek plénum informoval o oceňovaní umelcov a vedcov v rámci Rady pre vedu, vzdelanie a kultúru. Viliam Judák informoval o teologickom sympóziu v Nitre, kde plánujú predstaviť Enchiridion odpustkov. Bernard Bober hovoril o situácii v školstve, predovšetkým v súvislosti s vyučovaním náboženstva.

Cyril Vasiľ oboznámil plénum s činnosťou Rady KBS pre rodinu a informoval o iniciatívach, ktoré na podporu rodín boli predložené v slovenskom parlamente. Všetci biskupi vyjadrili presvedčenie, že je naliehavé, aby politickí predstavitelia hľadali spôsoby účinnej spolupráce s cieľom zlepšiť situáciu a poskytnúť konkrétnu pomoc rodinám.

Počas svojho zasadania biskupi vzhľadom na službu lektora a akolytu schválili dolnú hranicu veku kandidátov: pre lektorát určili 25 a pre akolytát 30 rokov. Biskupi rokovali s predstaviteľmi Konferencie vyšších rehoľných predstavených na Slovensku a vypočuli si informácie o pomoci reholí utečencom z Ukrajiny, ako aj rozličných problémoch, ktorým čelia, spolu s návrhmi na možné riešenia.

Biskupi hovorili aj o zbierke na pomoc pre Ukrajinu, ktorá sa v katolíckych kostoloch na Slovensku konala na 5. pôstnu nedeľu roku 2022 a jej celkový výnos prekročil 1 144 000 eur. Zaoberali sa pastoračnými výzvami pre Ukrajincov žijúcich na Slovensku a formami podpory gréckokatolíckej i rímskokatolíckej cirkvi na Ukrajine.

Vzhľadom na útok, ku ktorému došlo v nedeľu na slávnosť Zoslania Ducha Svätého v Nigérii, biskupi vydali nasledujúcu výzvu:

„S veľkým zármutkom sme sa dozvedeli o tragédii, ktorá zasiahla našich kresťanských bratov a sestry v Nigérii. Desiatky ľudí prišli o život priamo pri náboženskom slávení, medzi nimi mnohé ženy aj deti. Bolí nás brutalita tohto šokujúceho zločinu a pridávame sa k modlitbám Svätého Otca za obete aj za ich príbuzných.

Zároveň prosíme všetkých veriacich na Slovensku, aby si utrpenie nigérijských kresťanov pozorne všimli a vložili ich do svojich prosieb aj do spoločných liturgických slávení. Voláme po zastavení každého prenasledovania kresťanov a vyprosujeme ťažko skúšanej Nigérii pokoj a zmierenie všetkých obyvateľov.“

Dnes treba vedieť

pred 7 minútami

Vatikán spustil vlastnú verziu pouličných novín na spôsob Nota Bene. Mesačník L´Osservatore di Strada (Pouličný pozorovateľ), ako mutácia vatikánskeho denníka L´Osservatore Romano, chce „dať hlas tým, ktorí nemajú hlas“. Periodikum bude dostupné online aj v tlačenej podobe. Bude sa predávať každú nedeľu pred modlitbou Anjel Pána na Námestí sv. Petra, pričom celý výťažok pôjde na podporu autorov a  predajcov z radov ľudí bez domova. (cna)

pred 7 hodinami

Americkí baptisti (Southern Baptist Convention), ktorí sú po katolíkoch druhou najväčšou kresťanskou denomináciou v USA, odmietli tzv. evanjelium prosperity, podľa ktorého vykupiteľská smrť Ježiša Krista zaručuje veriacim zdravie, úspech a bohatstvo. Rezolúcia, ktorú baptisti prijali na svojom výročnom zhromaždení, konštatuje, že tzv. evanjelium prosperity je falošným učením, ktoré zraňuje chorých a chudobných ľudí tým, že ich viní z nedostatku viery. (krestandnes.cz)

pred 10 hodinami

Na Haiti bola zavraždená 75-ročná rehoľná sestra. Luisa Dell’Orto zo spoločnosti malých sestier Ježišových sa počas víkendu stala obeťou lúpežného prepadnutia v hlavnom meste Port-au-Prince, počas ktorého utrpela smrteľné zranenia. Rodená Talianka žila na Haiti posledných dvadsať rokov, venovala sa najmä deťom z ulice. „Sestra Luisa urobila svoj život darom pre druhých až po mučeníctvo,“ pripomenul jej obeť počas nedeľnej modlitby Anjel Pána pápež František. (vatican news)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.