Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
08. jún 2022, 13:55

Generálna audiencia

Staroba nás pripravuje na večnosť

Staroba nás pripravuje na večnosť

Pápež počas generálnej audiencie vychádza v papamobile pozdraviť veriacich. Foto: TASR/AP

„Starí ľudia sú poslami budúcnosti, poslami nehy a poslami múdrosti prežitého života. Staroba má jedinečnú krásu: kráčame smerom k večnosti,“ povedal pápež František pri stredajšej generálnej audiencii.

Na Námestí sv. Petra sa aj v dnešný horúci deň zišlo množstvo veriacich. Nechýbali ani Slováci a medzi nimi i dve väčšie skupiny pútnikov, tvoriaci spolu zhruba stovku osôb.

Svätý Otec ešte pred začiatkom audiencie tradične prechádzal pomedzi veriacich na otvorenom bielom džípe, do ktorého si k sebe pozval niekoľko detí.

Na vrásky nesiahajte, sú symbolom skúsenosti, života

Naša doba a kultúra sú akoby zúfalo posadnuté večnou mladosťou tela. Starobou sa preto pohŕda, upozornil v katechéze Svätý Otec a dodal:

„Toľko sa robí pre to, aby sme znovu získali mladosť: toľko maskovania, toľko chirurgických operácií, aby sme vyzerali mlado. Prichádzajú mi na myseľ slová jednej múdrej talianskej herečky Magnaniovej, keď jej povedali, že jej musia odstrániť vrásky. Ona na to: „Nie, nedotýkajte sa ich! Toľko rokov trvalo, kým som ich získala: nedotýkajte sa ich!“ Je to tak, vrásky sú symbolom skúsenosti, symbolom života, symbolom zrelosti, symbolom prekonanej cesty. Neodstraňujte ich, aby ste sa stali mladými, avšak mladými len tvárou: dôležitá je celá osobnosť, dôležité je srdce, a srdce zostáva s tou mladosťou dobrého vína, ktoré čím je staršie, tým je lepšie.“

Staroba oslobodzuje budúcnosť od technokratickej ilúzie biologického a robotického prežitia

Život tu dole je však len „iniciáciou“ a nie naplnením, našou destináciou je Večnosť, pripomenul pápež.

 „Starý človek kráča vpred, starý človek kráča k cieľu, k Božiemu nebu, starý človek kráča so svojou múdrosťou, ktorú prežil počas svojho života. Staroba je preto osobitným časom na oslobodenie budúcnosti od technokratickej ilúzie biologického a robotického prežitia, ale predovšetkým preto, že otvára voči nežnosti Božieho tvoriaceho a plodiaceho lona.“

Nežnosť seniorov ukazuje Božiu nehu

„Pozorujte starého otca alebo starú mamu, ako sa pozerajú na svoje vnúčatá, ako hladia svoje vnúčatá: tá neha ..., ktorá prekonala ľudské skúšky a je schopná slobodne rozdávať lásku, láskyplnú blízkosť človeka k ostatným. Táto nežnosť otvára dvere k pochopeniu Božej nežnosti. Nezabúdajme, že Boží Duch je blízkosť, súcit a neha. Boh je taký, vie hladiť. A staroba nám pomáha pochopiť tento Boží rozmer, ktorým je neha.“

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 21 minútami

Vatikán spustil vlastnú verziu pouličných novín na spôsob Nota Bene. Mesačník L´Osservatore di Strada (Pouličný pozorovateľ), ako mutácia vatikánskeho denníka L´Osservatore Romano, chce „dať hlas tým, ktorí nemajú hlas“. Periodikum bude dostupné online aj v tlačenej podobe. Bude sa predávať každú nedeľu pred modlitbou Anjel Pána na Námestí sv. Petra, pričom celý výťažok pôjde na podporu autorov a  predajcov z radov ľudí bez domova. (cna)

pred 7 hodinami

Americkí baptisti (Southern Baptist Convention), ktorí sú po katolíkoch druhou najväčšou kresťanskou denomináciou v USA, odmietli tzv. evanjelium prosperity, podľa ktorého vykupiteľská smrť Ježiša Krista zaručuje veriacim zdravie, úspech a bohatstvo. Rezolúcia, ktorú baptisti prijali na svojom výročnom zhromaždení, konštatuje, že tzv. evanjelium prosperity je falošným učením, ktoré zraňuje chorých a chudobných ľudí tým, že ich viní z nedostatku viery. (krestandnes.cz)

pred 10 hodinami

Na Haiti bola zavraždená 75-ročná rehoľná sestra. Luisa Dell’Orto zo spoločnosti malých sestier Ježišových sa počas víkendu stala obeťou lúpežného prepadnutia v hlavnom meste Port-au-Prince, počas ktorého utrpela smrteľné zranenia. Rodená Talianka žila na Haiti posledných dvadsať rokov, venovala sa najmä deťom z ulice. „Sestra Luisa urobila svoj život darom pre druhých až po mučeníctvo,“ pripomenul jej obeť počas nedeľnej modlitby Anjel Pána pápež František. (vatican news)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.