Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. jún 2022, 13:38

Pápež František prijal vo Vatikáne českého premiéra Petra Fialu

Pápež František prijal vo Vatikáne českého premiéra Petra Fialu

Foto - twitter.com/P_Fiala

Predseda českej vlády ocenil morálny postoj hlavy cirkvi k podpore ľudských práv, slobode vierovyznania a podpore utláčaných ľudí.

Pápež František prijal vo štvrtok ráno vo Vatikáne českého premiéra Petra Fialu. Hovorili spolu o situácii na Ukrajine a pomoci vojnovým utečencom.

Fiala vyzdvihol pápežovu podporu Ukrajincom a sľúbil, že Česko im bude naďalej pomáhať všetkými dostupnými prostriedkami. Pápeža Františka zároveň pozval na návštevu Česka. TASR o tom informuje na základe správ serveru TN.cz a Vaticannews.

Stretnutie začalo súkromným rozhovorom Fialu a pápeža Františka v knižnici Apoštolského paláca o 9.00 h. Po pol hodine sa k nim pripojila aj päťčlenná delegácia a premiérova manželka Jana.

Súčasťou delegácie bol tiež minister práce a sociálnych vecí Marian Jurečka či predseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda.

„Veľmi oceňujem pápežov morálny postoj a podporu ľudských práv, slobody vierovyznania a podporu utláčaných ľudí,“ napísal po stretnutí na sociálnej sieti Fiala.

Premiér Fiala odovzdal pápežovi symbolické dary. Jedným z nich bol šál, ktorý ušili české a ukrajinské ženy. „Má symbolizovať mier a priateľské vzťahy medzi národmi,“ upresnil Fiala.

Inzercia

Pápež dostal aj rodinnú Bibliu, ktorá odkazuje na Rok rodiny. František ho vyhlásil v marci 2021, skončí sa 26. júna tohto roku. Odovzdal mu aj pozdrav od bývalého pražského arcibiskupa kardinála Dominika Duku. Pápež Fialovi daroval bronzovú plaketu zobrazujúcu svätého Martina z Tours, ako do svojho plášťa zahaľuje žobráka.

Fiala využil túto príležitosť na to, aby Františka pozval na návštevu Českej republiky. Dosiaľ posledný pápež, ktorý navštívil ČR, bol Benedikt XVI. V roku 2009 odslúžil omše v Brne a Starej Boleslavi. Fiala zatiaľ nedostal od Františka odpoveď na pozvanie.

Česká delegácia sa vo štvrtok stretla aj s kardinálom Pietrom Parolinom, štátnym sekretárom Svätej stolice.

Posledným predstaviteľom Českej republiky, ktorý hovoril s rímskym pápežom, bol bývalý premiér Bohuslav Sobotka v roku 2017 počas summitu EÚ v Ríme. Oficiálna návšteva českého premiéra vo Vatikáne sa predtým naposledy uskutočnila v roku 2012 – vtedajšieho šéfa kabinetu Petra Nečasa prijal pápež Benedikt XVI.

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami

Americkí baptisti (Southern Baptist Convention), ktorí sú po katolíkoch druhou najväčšou kresťanskou denomináciou v USA, odmietli tzv. evanjelium prosperity, podľa ktorého vykupiteľská smrť Ježiša Krista zaručuje veriacim zdravie, úspech a bohatstvo. Rezolúcia, ktorú baptisti prijali na svojom výročnom zhromaždení, konštatuje, že tzv. evanjelium prosperity je falošným učením, ktoré zraňuje chorých a chudobných ľudí tým, že ich viní z nedostatku viery. (krestandnes.cz)

pred 10 hodinami

Na Haiti bola zavraždená 75-ročná rehoľná sestra. Luisa Dell’Orto zo spoločnosti malých sestier Ježišových sa počas víkendu stala obeťou lúpežného prepadnutia v hlavnom meste Port-au-Prince, počas ktorého utrpela smrteľné zranenia. Rodená Talianka žila na Haiti posledných dvadsať rokov, venovala sa najmä deťom z ulice. „Sestra Luisa urobila svoj život darom pre druhých až po mučeníctvo,“ pripomenul jej obeť počas nedeľnej modlitby Anjel Pána pápež František. (vatican news)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.