Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. jún 2022, 07:23

Niektoré farnosti sa v piatok zapoja do Noci kostolov

Mottom aktuálneho ročníka podujatia je: „Vo dne nech Hospodin dáva svoju milosť, celú noc mu budem spievať a chváliť ho.“

Niektoré farnosti sa v piatok zapoja so svojím programom do Noci kostolov. Chrámy budú pre verejnosť mimoriadne otvorené o 18.00 h. Informuje o tom webový portál Apsida.sk, ktorý sa venuje stredovekým kostolom.

Mottom aktuálneho ročníka podujatia je: „Vo dne nech Hospodin dáva svoju milosť, celú noc mu budem spievať a chváliť ho.“ Do podujatia sa zapoja okrem Slovenska aj kostoly v Česku, Rakúsku, Nemecku či Taliansku.

Podľa portálu Apsida.sk sa do podujatia na Slovensku zapojí pár kostolov. Ide napríklad o kostoly Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV) na Slovensku v Banskej Štiavnici, Banskej Bystrici, Levoči, bratislavských Rusovciach. Verejnosť môže zavítať aj na Katarínku pri obci Dechtice, zapojená do podujatia je aj ruina benediktínskeho kláštora na Veľkej Skalke, Konkatedrála sv. Mikuláša v Prešove či Kostol sv. Michala v Kočíne-Lančári. Sprístupnené budú aj kostoly v Španej Doline, vo Veľkom Šariši, v Gelnici či Leopoldove.

Podujatie Noc kostolov sa koná od roku 2005 z iniciatívy Rakúska. Slovensko sa k medzinárodnej aktivite pripojilo v roku 2011 z iniciatívy vtedajšieho trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka, v prvom ročníku sa uskutočnilo len v Trnavskej arcidiecéze. Myšlienkou bolo ukázať chrám i cirkev ako otvorené spoločenstvo. V roku 2012 bolo zapojených kostolov 185, postupom času však ich počet klesá.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 6 hodinami

Americkí baptisti (Southern Baptist Convention), ktorí sú po katolíkoch druhou najväčšou kresťanskou denomináciou v USA, odmietli tzv. evanjelium prosperity, podľa ktorého vykupiteľská smrť Ježiša Krista zaručuje veriacim zdravie, úspech a bohatstvo. Rezolúcia, ktorú baptisti prijali na svojom výročnom zhromaždení, konštatuje, že tzv. evanjelium prosperity je falošným učením, ktoré zraňuje chorých a chudobných ľudí tým, že ich viní z nedostatku viery. (krestandnes.cz)

pred 9 hodinami

Na Haiti bola zavraždená 75-ročná rehoľná sestra. Luisa Dell’Orto zo spoločnosti malých sestier Ježišových sa počas víkendu stala obeťou lúpežného prepadnutia v hlavnom meste Port-au-Prince, počas ktorého utrpela smrteľné zranenia. Rodená Talianka žila na Haiti posledných dvadsať rokov, venovala sa najmä deťom z ulice. „Sestra Luisa urobila svoj život darom pre druhých až po mučeníctvo,“ pripomenul jej obeť počas nedeľnej modlitby Anjel Pána pápež František. (vatican news)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.