Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. jún 2022, 09:17

Vo Vroclavi blahorečia desať alžbetínok, ktoré zavraždili sovietski vojaci

Vo Vroclavi blahorečia desať alžbetínok, ktoré zavraždili sovietski vojaci

Foto: selzbietanki.com

Na konci druhej svetovej vojny, keď sovietska armáda vstúpila do Sliezska, boli rehoľné sestry brutálne zavraždené. Niektoré z nich pred smrťou aj znásilnili.

 

V sobotu sa v poľskom Vroclave uskutoční blahorečenie desiatich sestier alžbetínok, ktoré v roku 1945 brutálne zavraždili vojaci sovietskej armády. Beatifikačnú omšu bude vysielať 1. kanál poľskej televízie a televízia TVP Polonia, informuje Telewizja Polska.

Svätej omši bude predsedať kardinál Marcello Semeraro, prefekt Kongregácie pre kauzy svätých. 

Ide o jediné tohtoročné blahorečenie, ktoré sa uskutoční v Poľsku. Na oltár bude povýšených desať rehoľníčok z Kongregácie svätej Alžbety - Paschalis, Felicitas, Acutina, Sapientia, Edelburgi, Melusja, Rosaria, Adela, Sabina a Adelheidis. Na konci druhej svetovej vojny, keď sovietska armáda vstúpila do Sliezska, boli brutálne zavraždené. Niektoré z nich pred smrťou znásilnili sovietski vojaci.

„Blahorečenie je pre Katolícku cirkev mimoriadnou historickou udalosťou,“ zdôraznil v rozhovore pre TVP Polonia podsekretár Kongregácie pre kauzy svätých Boguslaw Turek.

„Blahorečenie nie je len verejnou udalosťou a slávnostným obradom. V prvom rade je to pápežský akt, akt cirkvi, na základe ktorého je veriacim po dôkladnej analýze dovolené verejne uctievať osoby vyzdvihnuté na slávu oltárov. Cirkev na nich poukazuje ako na príklad, ktorý treba nasledovať,“ dodal.

Sestra Elizabeth Krupa, hovorkyňa Kongregácie svätej Alžbety, zdôrazňuje, že celý život sestier bol výnimočný. „Žili evanjelium každý deň. Aj napriek ťažkostiam, ktoré sa vyskytli, každý deň upriamovali svoje myšlienky na Boha. Boli verní Bohu až do posledných chvíľ svojho života,“ zdôrazňuje.

Zdroj: E-kai

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 29 minútami

Vatikán spustil vlastnú verziu pouličných novín na spôsob Nota Bene. Mesačník L´Osservatore di Strada (Pouličný pozorovateľ), ako mutácia vatikánskeho denníka L´Osservatore Romano, chce „dať hlas tým, ktorí nemajú hlas“. Periodikum bude dostupné online aj v tlačenej podobe. Bude sa predávať každú nedeľu pred modlitbou Anjel Pána na Námestí sv. Petra, pričom celý výťažok pôjde na podporu autorov a  predajcov z radov ľudí bez domova. (cna)

pred 7 hodinami

Americkí baptisti (Southern Baptist Convention), ktorí sú po katolíkoch druhou najväčšou kresťanskou denomináciou v USA, odmietli tzv. evanjelium prosperity, podľa ktorého vykupiteľská smrť Ježiša Krista zaručuje veriacim zdravie, úspech a bohatstvo. Rezolúcia, ktorú baptisti prijali na svojom výročnom zhromaždení, konštatuje, že tzv. evanjelium prosperity je falošným učením, ktoré zraňuje chorých a chudobných ľudí tým, že ich viní z nedostatku viery. (krestandnes.cz)

pred 11 hodinami

Na Haiti bola zavraždená 75-ročná rehoľná sestra. Luisa Dell’Orto zo spoločnosti malých sestier Ježišových sa počas víkendu stala obeťou lúpežného prepadnutia v hlavnom meste Port-au-Prince, počas ktorého utrpela smrteľné zranenia. Rodená Talianka žila na Haiti posledných dvadsať rokov, venovala sa najmä deťom z ulice. „Sestra Luisa urobila svoj život darom pre druhých až po mučeníctvo,“ pripomenul jej obeť počas nedeľnej modlitby Anjel Pána pápež František. (vatican news)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.