Sulík tam bol možno aj dvadsaťkrát
Čo záľuba v Dubaji prezrádza o slovenskej elite?
Nepoznám v Európe inú krajinu, kde by bola elita tak úzko, ba horlivo prepojená s Arabskými emirátmi ako tá vaša.

Foto: Openverse/Eugene Kaspersky
Keď poslanec OĽaNO György Gyimesi zdôvodnil, prečo žiada odstúpenie ministra hospodárstva, zaujala ma táto veta: „Keď som sa vyjadril, že Richard Sulík je lenivým ministrom, myslel som na to, že jeho zhruba 15 až 20 návštev Dubaja počas jeho ministrovania prinieslo Slovensku efekt v podobe návštevy Geissenovcov.“
Nebudem sa vyjadrovať k pracovnému výkonu vášho ministra, do interných záležitostí susednej gubernie sa obvykle nestarám, k údajne 15 až 20 návštevám vedúceho slovenského liberála v Dubaji sa však vyjadriť musím.
Do Dubaja chodí bývalá štátonosná smerácka vrchnosť: boli tam Norbert Bödör a Tibor Gašpar, ukrýva alebo ukryl sa tam Miroslav Výboh, nechýbala Monika Beňová, v Abú Zabí podľa medializovaných informácií zakotvilo už aj súkromné lietadlo s Robertom Ficom na palube, no a v honosnom hotelovom komplexe v blízkosti svetoznámej pláže Jumeirah Beach relaxoval Robert Kaliňák.
Tú divnú záľubu má aj váš druhý politický tábor: úradujúci predseda parlamentu si podľa bulváru obstaral v Emirátoch nehnuteľnosť, jeden z jeho predchodcov – Sulík – si tam na vládnom špeciáli zobral aj dcéru a na už spomínanej pláži Jumeirah naberal energiu váš vtedajší prezident Andrej Kiska.
Iba vaši konzervatívci tam nechodia.
Čo je ďalší dôvod na to, aby som si ctil slovenský konzervativizmus a aby som trpel ako pes, keď sa medzi sebou trháte na kúsky a nedáte si povedať.
Odjakživa som chcel pochopiť, čo vašu elitu do tej púšte ťahá.
Vôbec to totiž nechápem.
Nič tam nerastie, more je teplé ako moč a zacítite iba klimatizáciu. Zdieľať
Asi teraz niektorí mávate rukou a hovoríte „papalášizmus“, ale mne to na vysvetlenie nestačí.
Papaláši sú totiž aj u nás.
Napríklad vodkyňa našich sociálnych demokratov a podľa aktuálnych prieskumov budúca kancelárka Rakúska kedysi predstierala, že ide dovolenkovať do valhally drsného viedenského proletariátu, teda do Jesola, no bola v tom čase prichytená v elitnom klube vo vychýrenom francúzskom letovisku Saint-Tropez.
Nuž, bolo to nečestné, ale treba priznať, že ukázala aspoň úroveň.
V mnohých stredomorských destináciách sa spája všetko, čo tvorí veľkosť a krásu ľudskej civilizácie – architektúra, príroda, kultúra, ľahkosť, jedlo, víno.
Naproti tomu v Emirátoch nie je nič.
Nič tam nerastie, more je teplé ako moč, jediná vôňa, ktorú si môžete vychutnať, je klimatizácia, všetko je umelé, anonymné, importované a globalizované a dovolenkár sa celý deň pozerá na mlčky hrdlačiacich sluhov z celej Ázie.
Je tam prázdno.
Nehovorím, že naši do Emirátov nechodia. Obchodné vzťahy sú intenzívne, Abú Zabí vlastní štvrtinový podiel v OMV, ale rakúsky bulvár ma nikdy neinformoval o tom, že by tam rakúski politici DOVOLENKOVALI.
Možno niektorí z našich tam už aj dovolenkovali, no nevieme o tom, lebo sa za to hanbia.
A vaši sa nehanbia. Vaši sa tým chvália.
Konečne som mohol pochopiť Slovensko – v Emirátoch. Zdieľať
Normálny človek to nevie pochopiť, veď ťažko nájdeš na tejto prekrásnej zemeguli odpudivejšie miesto – a títo tam chodia dobrovoľne.
Dobrovoľne nosia svoje lóve do otrokárskych štátov, v ktorých malá menšina miestnych Arabov vykorisťuje bezprávnu väčšinu.
Žeby to vašim liberálom, centristom a sociálnym demokratom nevadilo?
Minule som tam nakrátko zavítal.
Vzniklo to tak, že vyhľadávač lacných leteniek mi ukázal medzipristátie na letisku Abú Zabí ako najlacnejší spôsob návratu z Jerevanu domov.
Kúpil som si tú letenku. Konečne sa ponúkla príležitosť, aby som sa vciťoval do vašich Ficovcov, Kiskovcov, Kollárovcov a Sulíkovcov.
Konečne som mohol pochopiť Slovensko – v Emirátoch.
Pôvodne som sa chystal na popoludňajší výlet do mesta Abú Zabí, ale nebolo mi jasné, či mám na to právo – platila tam povinnosť použitia covidovej aplikácie Al Hosn a ja nemám smartfón.
Dva-tri týždne som korešpondoval s rôznymi úradmi. Veľvyslanectvo, ministerstvo zahraničných vecí, pohraničná stráž, ministerstvo vnútra. Chcel som vedieť, či si môžem appku stiahnuť aj do svojho notebooku. Zakaždým mi odpisovali všelijakí Mohamedovia, ktorí boli celí bez seba od radosti, že som ich kontaktoval, ani náznak odpovede som však nedostal.
Neviem prečo, leniví nie sú, veď ihneď odpísali. Asi sa báli právnej zodpovednosti za poskytnutú informáciu.
Napokon som na výlet rezignoval, zostal som pol dňa sedieť na letisku.
Nečakal som v Emirátoch nič dobré, no bolo to ešte horšie.
Skrátka, normálny človek tam nechce byť. Zdieľať
Pri dlhom prílete som videl zopár mrakodrapových pseudomiest, zopár sídlisk s nižšími barakmi a medzitým obrovské prázdne priestory so širokými diaľnicami, na ktorých jazdilo iba zopár áut.
Na prvý pohľad to pôsobilo neobývateľne, neľudsky. Zombie krajina pri 38 stupňoch v tieni.
Organizovanosť bola neočakávane mizerná.
Digitálna kontrola bola mimoriadne hustá.
Pohraničiarka ma odfotila alebo nafilmovala, potom som si ako každý musel bezkontaktne prestrčiť ruky cez futuristicky žiariaci prístroj.
Na letisku sedeli každých 30 metrov vyziabnutí čávovia v čiernych oblekoch, všetci z indického subkontinentu. Nad sebou mali filigránske zariadenia, ktoré vyzerali ako kamery. Opýtal som sa jedného, čo to je.
Odvetil, že jeho práca vznikla vďaka pandémii a že tá kamera meria okoloidúcim teplotu. Nič iné nerobí, celý pracovný deň.
Zdalo sa mi, že takých pracovných miest je tam veľa, bohatý emirát na to má. Iní služobníci tam zas boli zrejme nato, aby mi pripomenuli povinnosť nosenia rúška.
Skrátka, normálny človek tam nechce byť.
V čakárni som sa dal do reči s blonďavou Slovenkou. Bola postaršia, trošku pri sebe a výnimočne vitálna.
Emiráty poznala ako svoje topánky, často a dlho tam dovolenkovala. Fungovanie obávanej Al Hosn appky mi vysvetlila za minútu, sama si spravila pri pristátí v máji lacný koronatest a appka jej vystavila Green Pass do 30. septembra...
Táto milovníčka Dubaja robila opatrovateľku v mojej krajine. Míňala všetko na cestovanie – a v Emirátoch si vydržiavala milenca.
Pakistanca. Presne takého, čo celý deň sedí na nejakej klimatizovanej chodbe, celý deň meria, filmuje a pozoruje okoloidúcich, žije v ubytovni s mnohými ďalšími Pakistancami a je rád, že nemusí robiť na slnku.
Pani hneď zdôraznila – ja som sa na to nepýtal –, že jej Pakistanec má svetlú farbu pleti...
Neviem pochopiť, ako môžu predáci vašej elity relaxovať na takom neľudskom mieste. Zdieľať
Rozprávala, ako si ona slobodne cestuje po svete, kým sa jej milenec ako nevoľník šejkov nikam nedostane. Chystala sa na ďalšiu dovolenku do Talianska, on chcel ísť s ňou, no ona na to: „Viem, jasné, že chceš, ale to nie je také ľahké...“
Nadobudol som pocit, že práve takto jej to vyhovovalo.
Strávil som v emiráte pol dňa, od 13.15 do 21.40, a cítil som sa celý čas nesvoj. Pochádzam z rodiny robotníkov a mohol som sa iba s nevôľou pozerať na húfy týchto služobníkov, čo s neobyčajne submisívnym postojom vykonávali väčšinou nezmyselné práce.
Utierali a zametali plochy, ktoré už boli do hĺbky vyčistené.
Neviem pochopiť, ako môžu predáci vašej národnej elity – Kiska a Fico, Kollár a Sulík – relaxovať na takom neľudskom mieste.
Žeby im práve toto vyhovovalo? Žeby chceli sami mať otrokov?
Nuž, pre niekoho je pobyt v otrokárstvom štáte bytostne nepríjemný.
A pre niekoho je to sen.