Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. jún 2022, 08:29

Katolíci slávia prikázaný sviatok Najsvätejšieho Kristovho Tela a Krvi

Katolíci slávia prikázaný sviatok Najsvätejšieho Kristovho Tela a Krvi

ilustračné foto: TASR/Štefan Puškáš

Pri slávnosti známej ako Božie telo sa na viacerých miestach Slovenska uskutočnia vonkajšie verejné slávnosti spojené s uctením eucharistie. Viaceré z nich budú preložené na nedeľu. Slávnostné sväté omše a procesie pod vedením biskupov budú aj vo väčšine diecéz.

V nedeľu 19. júna sa v Bratislave uskutoční vonkajšia verejná slávnosť Najsvätejšieho Kristovho Tela a Krvi pozostávajúca z pontifikálnej svätej omše na Primaciálnom námestí o 10.30. Eucharistická procesia bude smerovať k farskému kostolu sv. Jána z Mathy (Trojička) na Župnom námestí.

Trnavská arcidiecéza a rektorát Katedrály sv. Jána Krstiteľa v Trnave pozýva mladých, seniorov, rodiny s deťmi na slávnosť Božieho tela spojenú s eucharistickou procesiou ulicami mesta Trnava. Oslava Najsvätejšieho Kristovho Tela a Krvi sa uskutoční 19. júna. Slávnosť sa začne svätou omšou o 9.30 a po nej bude nasledovať slávnostná procesia ulicami mesta Trnava.

V Banskej Bystrici bude slávnosť Božieho Tela preložená na nedeľu 19. júna, keď bude spojená s centrálnou eucharistickou procesiou. Svätú omšu o 10.00 bude vo Farskom kostole Nanebovzatia Panny Márie celebrovať banskobystrický biskup Marián Chovanec. Následne bude cez Námestie Štefana Moysesa a Námestie SNP prechádzať eucharistická procesia so štyrmi oltárikmi. Procesia bude zakončená pred katedrálou.


V Katedrále sv. Martina v Spišskej Kapitule bude slávnostná svätá omša na slávnosť Božieho tela a krvi 16. júna o 17.00. Sláviť ju bude diecézny administrátor Ján Kuboš. V prípade priaznivého počasia bude po svätej omši nasledovať tradičná procesia v priestoroch Spišskej Kapituly.

V Nitre bude slávnostná sv. omša na v nedeľu 19. júna o 10:00 na Svätoplukovom námestí. Sláviť ju bude nitriansky pomocný biskup Peter Beňo a po nej bude eucharistická procesia ulicami mesta, procesia pôjde ku kostolíku sv. Michala archanjela Na vŕšku.

V nedeľu 19. júna bude svätá omša o 9.30  v Dóme sv. Alžbety v Košiciach. Bude ju celebrovať košický arcibiskup metropolita Bernard Bober. Po jej skončení bude nasledovať  procesia s Najsvätejšou Oltárnou sviatosťou ulicami mesta  na oslavu daru Eucharistie a verejného  vyjadrenie úcty Kristovi   s  tradičnými štyrmi zastaveniami  pri  Vítézovom dvore , Uršulínskom kláštore, Premonštrátskom kostole Najsvätejšej trojice a Urbanovej veži . Záverečné požehnanie mestu Košice a jeho obyvateľom bude v košickej katedrále.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 5 hodinami

Americkí baptisti (Southern Baptist Convention), ktorí sú po katolíkoch druhou najväčšou kresťanskou denomináciou v USA, odmietli tzv. evanjelium prosperity, podľa ktorého vykupiteľská smrť Ježiša Krista zaručuje veriacim zdravie, úspech a bohatstvo. Rezolúcia, ktorú baptisti prijali na svojom výročnom zhromaždení, konštatuje, že tzv. evanjelium prosperity je falošným učením, ktoré zraňuje chorých a chudobných ľudí tým, že ich viní z nedostatku viery. (krestandnes.cz)

pred 9 hodinami

Na Haiti bola zavraždená 75-ročná rehoľná sestra. Luisa Dell’Orto zo spoločnosti malých sestier Ježišových sa počas víkendu stala obeťou lúpežného prepadnutia v hlavnom meste Port-au-Prince, počas ktorého utrpela smrteľné zranenia. Rodená Talianka žila na Haiti posledných dvadsať rokov, venovala sa najmä deťom z ulice. „Sestra Luisa urobila svoj život darom pre druhých až po mučeníctvo,“ pripomenul jej obeť počas nedeľnej modlitby Anjel Pána pápež František. (vatican news)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.