Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. jún 2022, 14:32

Británia pridala na sankčný zoznam voči Rusku patriarchu Kirilla

Británia pridala na sankčný zoznam voči Rusku patriarchu Kirilla

Patriarcha Kirill. Foto - TASR/AP

„Pokusy zastrašiť prímasa ruskej cirkvi alebo ho prinútiť, aby sa zriekol svojich názorov, sú nezmyselné, absurdné a neperspektívne," reagoval hovorca ruského patriarchátu.

Británia pridala vo štvrtok na sankčný zoznam najvyššieho predstaviteľa ruskej pravoslávnej cirkvi patriarchu Kirilla, blízkeho spojenca šéfa Kremľa Vladimira Putina, za „jeho podporu a schvaľovanie" ruskej invázie na Ukrajinu. 

K oznámeniu britského ministerstva zahraničných vecí prichádza dva týždne po tom, ako sa Európska únia rozhodla ustúpiť tlaku Maďarska a do šiesteho sankčného balíka voči Rusku 75-ročného patriarchu napokon nezaradila.

Na sankčnom zozname Spojeného kráľovstva sa ocitla aj ruská komisárka pre práva detí Marija Ľvovová-Belovová, ktorá v Rusku údajne dohliadala na nútenú adopciu približne 2000 ukrajinských detí.

„Aktuálne sa zameriavame na pôvodcov a páchateľov Putinovej vojny, ktorí priniesli Ukrajine nevýslovné utrpenie, vrátane nútených presunov a adopcií detí," priblížila britská ministerka zahraničných vecí Liz Trussová.

Je to absurdné, reaguje cirkev v Rusku

Ruská pravoslávna cirkev odmietla sankcie proti svojmu vodcovi Kirillovi.

„Pokusy zastrašiť prímasa ruskej cirkvi alebo ho prinútiť, aby sa zriekol svojich názorov, sú nezmyselné, absurdné a neperspektívne," uviedol hovorca ruského patriarchátu Vladimir Legojda v aplikácii Telegram.

„Cirkev - najmä teraz - je posledným mostom, komunikačným prostriedkom, ktorý sa z nejakého dôvodu snažia zničiť," povedal Legojda. Dodal, že takýto stav môžu potrebovať len „tie politické sily, ktoré si stanovili za cieľ eskaláciu konfliktu a oddialenie mieru".

Podľa Legojdu takéto absurdné a kontraproduktívne opatrenia prospievajú len jedinému – „prerušeniu už aj tak značne narušenej komunikácie medzi európskym spoločenstvom a Ruskom".

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 11 minútami

Vatikán spustil vlastnú verziu pouličných novín na spôsob Nota Bene. Mesačník L´Osservatore di Strada (Pouličný pozorovateľ), ako mutácia vatikánskeho denníka L´Osservatore Romano, chce „dať hlas tým, ktorí nemajú hlas“. Periodikum bude dostupné online aj v tlačenej podobe. Bude sa predávať každú nedeľu pred modlitbou Anjel Pána na Námestí sv. Petra, pričom celý výťažok pôjde na podporu autorov a  predajcov z radov ľudí bez domova. (cna)

pred 7 hodinami

Americkí baptisti (Southern Baptist Convention), ktorí sú po katolíkoch druhou najväčšou kresťanskou denomináciou v USA, odmietli tzv. evanjelium prosperity, podľa ktorého vykupiteľská smrť Ježiša Krista zaručuje veriacim zdravie, úspech a bohatstvo. Rezolúcia, ktorú baptisti prijali na svojom výročnom zhromaždení, konštatuje, že tzv. evanjelium prosperity je falošným učením, ktoré zraňuje chorých a chudobných ľudí tým, že ich viní z nedostatku viery. (krestandnes.cz)

pred 10 hodinami

Na Haiti bola zavraždená 75-ročná rehoľná sestra. Luisa Dell’Orto zo spoločnosti malých sestier Ježišových sa počas víkendu stala obeťou lúpežného prepadnutia v hlavnom meste Port-au-Prince, počas ktorého utrpela smrteľné zranenia. Rodená Talianka žila na Haiti posledných dvadsať rokov, venovala sa najmä deťom z ulice. „Sestra Luisa urobila svoj život darom pre druhých až po mučeníctvo,“ pripomenul jej obeť počas nedeľnej modlitby Anjel Pána pápež František. (vatican news)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.