Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev vo svete Svet kresťanstva
16. jún 2022

Pro-life v USA

Na stupňujúce sa útoky voči kostolom a pro-life centrám reagujú aj biskupi

Počas nedeľnej omše v Michigane vtrhla do kostola takmer nahá žena, vo Filadelfii útočili na prolife kliniku.

Na stupňujúce sa útoky voči kostolom a pro-life centrám reagujú aj biskupi

Demonštranti za právo na potrat pred Najvyšším súdom USA. Foto: TASR/AP

Už od začiatku mája hlásia po celých Spojených štátoch vandalské útoky voči pro-life organizáciám a katolíckym kostolom. Ide najmä o grafiti, poškodzovanie majetku, vyhrážky a krádeže po celej krajine.

Podporovatelia potratov v USA už dlhodobo kritizujú učenie Katolíckej cirkvi v tejto oblasti. Ako píše Catholic News Agency, hoci nárast útokov voči pro-life organizáciám je zdokumentovaný od roku 2020, súčasnú vlnu útokov podnietilo možné zvrátenie sporu Roe vs. Wade Najvyšším súdom.

Ak by sa tak stalo, otázka potratovej politiky by sa vrátila do kompetencií jednotlivých štátov USA, čo by viedlo k zákazu potratov vo viacerých častiach krajiny. To sa nepáči zástancom interrupcií.

Polonahá žena v kostole

Jeden z posledných útokov na pro-life kliniku sa odohral vo Filadelfii v noci z piatka 10. júna na sobotu 11. júna.

Páchatelia na klinike rozbili okná, dvere a posprejovali ju grafitmi. Riaditeľka centra Latrice Bookerová odhadla škodu na 15-tisíc dolárov. Ide pritom o kliniku, ktorá všetky svoje služby ponúka bezplatne.

K útoku sa na blogu prihlásili neznámi páchatelia. „Rozbili sme všetky okná tehotenského centra Hope na ulici Broad st. Sme unavení z vašich rodinných hodnôt a z toho, ako nám vnucujete rodiny a svoje hodnoty na naše telá. Táto falošná klinika šíri klamstvá a je súčasťou širšieho pokusu odobrať telesnú autonómiu stovkám žien a ľudí. Inšpirujeme sa činmi súdruhov vo Wisconsine, Colorade, New Yorku a rastúcim zoznamom miest. Ak sa útok na potraty nezastaví, rozšíria sa naše útoky,“ píše skupina podpísaná ako Brigáda proti nádeji.

Ďalší incident sa odohral počas nedeľnej omše v Michigane. Do katolíckeho kostola vtrhla takmer nahá žena, postavila sa na lavicu a kričala propotratové hesla. Počas homílie skandovala heslá ako: „Prevrátiť Rodea? Dopekla, nie! Potrat bez ospravedlnenia!“

K tejto výtržníčke sa pridali ďalšie dve ženy, ktoré držali transparenty podobné zeleným šatkám, ktoré používajú aktivisti propotratovej skupiny.

Spomínaná udalosť sa odohrala vo Farnosti sv. Veroniky v Eastpointe v štáte Michigan, ktorá sa nachádza asi 20 minút jazdy autom severne od Detroitu. Arcidiecéza vo vyhlásení pre CNA uviedla, že posledných päť týždňov upozorňovala kňazov a farnosti, aby si boli vedomí podobných incidetov.

„Sme smutní, keď vidíme, ako demonštranti narúšajú liturgické slávenie a nerešpektujú tých, ktorí sa zišli na modlitbe,“ povedal hovorca arcidiecézy Ned McGrath.

„Všetky náboženské spoločenstvá by mali mať možnosť sláviť bohoslužby bez strachu. V arcidiecéze Detroit sme odhodlaní sprevádzať ženy a rodiny, ktoré čelia ťažkým alebo neočakávaným tehotenstvám, a obhajovať zákony, ktoré chránia životy nenarodených detí a matiek,“ dodal.

Vyhrážky na internete

V USA sa objavili vyhrážky voči pro-life aktivistom aj od ďalšej skupiny, ktorá si hovorí Jane´s Revenge (Pomsta Jane) a ktorá sa nepriamo prihlásila k útokom na asi dvadsiatke miest. A teraz sa vyhráža, že svoje útoky bude stupňovať.

V agresívnom vyhlásení sa okrem iného píše: „Sľúbili sme, že prijmeme čoraz drastickejšie opatrenia proti represívnym infraštruktúram. Buďte si istí, že to urobíme, a tieto opatrenia nemusia prísť vo forme niečoho, čo sa dá tak ľahko vyčistiť, ako je oheň a grafiti. Niekedy uvidíte, čo robíme, a budete vedieť, že sme to my. Niekedy si budete myslieť, že máte len smolu, pretože nevidíte spôsoby, akými zasahujeme do vašich záležitostí. Ale vaše nezmyselné pokusy ovládať druhých a sťažiť si život nebudú pasívne.“

Nie je jasné, či spomínaná skupina je organizovaná alebo ide len o individuálnu výzvu k ďalším útokom.

Inzercia

Video ukazuje, ako vandali ničia tehotenské centrum na Floride.

Tieto útoky už odsúdil aj Biely dom. Asistentka tlačovej tajomníčky Bieleho domu Alexandra LaManna pre Daily Wire povedala, že „násilie a ničenie majetku nemajú v našej krajine za žiadnych okolností miesto a prezident to odsudzuje. Všetci by sme sa mali zhodnúť na tom, že takéto činy sú úplne neprijateľné bez ohľadu na našu politiku“.

Na celú situáciu už zareagovali aj americkí biskupi, ktorí žiadajú ukončenie násilia proti kostolom a pro-life tehotenským centrám.

„V tomto svetle naliehavo žiadame našich volených predstaviteľov, aby zaujali rozhodný postoj proti tomuto násiliu, a naše orgány činné v trestnom konaní, aby zvýšili svoju ostražitosť pri ochrane tých, ktorí sú vo zvýšenom nebezpečenstve,“ napísal vo vyhlásení newyorský arcibiskup kardinál Timothy M. Dolan a baltimorský arcibiskup William E. Lori.

Ako uvádza Catholic News Agency, americkí biskupi od roku 2020 zaznamenali 139 útokov na kostoly, pričom ich počet sa výrazne zvýšil po tom, ako 2. mája unikol návrh stanoviska Najvyššieho súdu, z ktorého vyplýva možný zvrat v prípade Roe vs. Wade z roku 1973.

Čítajte tiež

„Iba zriedkavo boli motívy jasné; keď boli, často išlo o odpor voči učeniu cirkvi o živote v maternici,“ napísal o útokoch kardinál Dolan, ktorý je aj predsedom Výboru pre náboženskú slobodu Konferencie katolíckych biskupov USA.

Arcibiskup Lori je zase predsedom Výboru pre pro-life aktivity biskupskej konferencie. Dolan a Lori vyzvali, aby si „každý z nás vybral cestu pokoja a otvoril svoje srdce láske, ktorú má Boh pre svoje deti“.

Obaja biskupi tiež poukázali na to, že Katolícka cirkev nerieši len pro-life témy, ale je „najväčším súkromným poskytovateľom sociálnych služieb v Spojených štátoch“.

„Od rehoľných spoločenstiev po centrá starostlivosti o tehotné ženy, od služieb presídľovania utečencov po agentúry pre pestúnsku starostlivosť a adopciu a od materských domovov po farské služby cirkev dôsledne svedčí slovom i skutkom o kráse a dôstojnosti každého ľudského života,“ uviedli biskupi.

V USA vyšla tiež správa, že po 30-ročnom klesajúcom trende sa počet umelých ukončení tehotenstva opäť zvýšil. Počet potratov v krajine za tri roky stúpol o takmer 70-tisíc podľa údajov zostavených organizáciou na podporu potratov.

Podľa novej správy, ktorú v stredu zverejnil Guttmacherov inštitút, bolo v roku 2020 potratených celkovo 930 160 nenarodených detí, čo je nárast o 8 % v porovnaní s 862 320 potratmi v roku 2017.

„Strata každého z týchto detí je nevyčísliteľná,“ napísala na Twitteri Lila Rose, šéfka pro-life skupiny Live Action.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.