Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. jún 2022, 11:58

Adept na kardinála

Biskup Van Looy žiadal pápeža, aby ho nemenoval za kardinála. František vyhovel

Biskup Van Looy žiadal pápeža, aby ho nemenoval za kardinála. František vyhovel

Emeritný arcibiskup Lucas Van Looy. Foto: twitter.com

Bývalý belgický arcibiskup Gentu čelil kritike, že v úrade neriešil prípady zneužívania dostatočne rázne.

Belgický emeritný arcibiskup z Gentu Lucas Van Looy sa vzdal povýšenia na kardinála. Pápež ho mal kreovať na augustovom konzistóriu. Van Looy ako dôvod uviedol, že nechce aby boli obete sexuálneho zneužívania „opäť zranené“.

Informovali o tom agentúry Catholic News AgencyKathpress.

Van Looy čelil kritike, že ako bývalý arcibiskup Gentu v rokoch 2004 až 2020 neriešil prípady zneužívania dostatočne rázne. Správa o jeho menovaní za kardinála vyvolala veľa pozitívnych reakcií, no zároveň veľkú vlnu kritiky.

„Aby sa predišlo tomu, že by obete týchto zneužívaní po jeho vymenovaní za kardinála boli opäť zranené“, píše sa v nóte Belgickej biskupskej konferencie, „Van Looy požiadal pápeža, aby ho oslobodil od prijatia tohto menovania. Pápež František jeho žiadosti vyhovel.“

Pápež František podľa informácií Belgickej biskupskej konferencie súhlasil s tým, aby 80-ročný Van Looy nebol vymenovaný za kardinála. Prevziať si kardinálsky biret mal spoločne s ďalšími 20 cirkevníkmi v Ríme 27. augusta.

Kardinál De Kesel a ďalší belgickí biskupi ocenili rozhodnutie Van Looya. Biskupská konferencia tvrdí, že tento postoj je opakovaným záväzkom v boji proti všetkým formám zneužívania v Katolíckej cirkvi. „Záujmy obetí a ich rodín sú vždy na prvom mieste,“ uviedla konferencia biskupov vo vyhlásení.

Inzercia

Van Looy vystupoval počas toho, ako pôsobil na arcibiskupskom úrade v Gente, pred belgickou parlamentnou komisiou pre sexuálne zneužívanie. Vždy sa ospravedlňoval ľuďom, ktorí prežili zneužívanie zo strany duchovenstva.

„Ako ľudská bytosť, ako veriaci, ako kňaz a ako biskup sa hlboko hanbím,“ citovala slová Van Looya z roku 2010 agentúra CNA.

Kritike však čelil, keď situáciu týkajúcu sa zneužívania kňazmi označil za „menej naliehavú“. Spravil tak preto, lebo viacerí príslušní kňazi vtedy odišli do dôchodku.

Salezián Lucas Van Looy, ktorý sa narodil v roku 1941 v belgickom Tielene, v 70. rokoch pôsobil ako misionár v Južnej Kórei a v nasledujúcich desaťročiach bol členom Generálnej rady Saleziánov dona Bosca. V roku 2003 bol vo veku 62 rokov menovaný za biskupa v Gente na severozápade Belgicka. Pápež prijal jeho zrieknutie sa úradu v novembri 2019 vo veku 78 rokov.

Van Looy sa zapísal do pamäti svojím prejavom pred členmi belgickej parlamentnej komisie v roku 2010, v ktorom povedal, že je „hlboko pohnutý“ škandálmi sexuálneho zneužívania maloletých, ktoré otriasli Katolíckou cirkvou v Belgicku a na celom svete.

Zároveň uviedol, že Cirkev má povinnosť oznámiť súdnym orgánom každé podozrenie o sexuálnom zneužívaní zo strany kléru, a pri tejto príležitosti sa ospravedlnil obetiam tohto „neľudského utrpenia“.

Dnes treba vedieť

pred 6 hodinami

Americkí baptisti (Southern Baptist Convention), ktorí sú po katolíkoch druhou najväčšou kresťanskou denomináciou v USA, odmietli tzv. evanjelium prosperity, podľa ktorého vykupiteľská smrť Ježiša Krista zaručuje veriacim zdravie, úspech a bohatstvo. Rezolúcia, ktorú baptisti prijali na svojom výročnom zhromaždení, konštatuje, že tzv. evanjelium prosperity je falošným učením, ktoré zraňuje chorých a chudobných ľudí tým, že ich viní z nedostatku viery. (krestandnes.cz)

pred 9 hodinami

Na Haiti bola zavraždená 75-ročná rehoľná sestra. Luisa Dell’Orto zo spoločnosti malých sestier Ježišových sa počas víkendu stala obeťou lúpežného prepadnutia v hlavnom meste Port-au-Prince, počas ktorého utrpela smrteľné zranenia. Rodená Talianka žila na Haiti posledných dvadsať rokov, venovala sa najmä deťom z ulice. „Sestra Luisa urobila svoj život darom pre druhých až po mučeníctvo,“ pripomenul jej obeť počas nedeľnej modlitby Anjel Pána pápež František. (vatican news)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.