Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. jún 2022, 17:23

Polstoročie katolícko-budhistických vzťahov

Boli sme svedkami úzkej spolupráce, vraví pápež po prijatí delegácie z Thajska

Svätý Otec pripomenul, že vedomie, že všetci ľudia sú si navzájom bratmi a sestrami, nachádza podnety v budhizme i v kresťanstve.

Pri polstoročí rozvoja vzťahov medzi katolíkmi a budhistami privítal pápež František početnú delegáciu budhistov z Thajska. „Boli sme svedkami postupného a stabilného rastu priateľského dialógu a úzkej spolupráce,“ skonštatoval pápež pri stretnutí v piatok 17. júna vo Vatikáne.

Thajská delegácia zložená z 33 budhistických mníchov z dvoch hlavných učení théraváda a mahájána, zo 60 laických budhistov ako aj niekoľkých predstaviteľov miestnej Katolíckej cirkvi, prišla do Vatikánu pri príležitosti 50. výročia historického stretnutia XVII. najvyššieho budhistického patriarchu Thajska Somdeja Phra Wannarata s pápežom Pavlom VI. dňa 5. júna 1972. Pápež František sa hosťom prihovoril týmito slovami:

„Počas týchto 50 rokov sme boli svedkami postupného a stabilného rastu priateľského dialógu a úzkej spolupráce medzi našimi dvoma náboženskými tradíciami. Spomínam si na návštevu thajskej delegácie 16. mája 2018, ktorá priniesla preklad starobylého budhistického rukopisu v jazyku Pali, teraz uchovávaný vo Vatikánskej knižnici. A ja si uchovávam radostné spomienky na svoju návštevu vašej milovanej krajiny v dňoch 20. až 23. novembra 2019 a na nádherné prijatie a pohostinnosť, ktorej sa mi dostalo.“

Vedomie, že všetci ľudia sú si navzájom bratmi a sestrami nachádza podnety v budhizme i v kresťanstve, pripomenul Svätý Otec:

„Dhammapáda zhŕňa Budhovo učenie takto: «Vyhýbaj sa zlu, pestuj dobro a očisťuj svoju myseľ – toto je Budhovo učenie» (Dph 183). Ježiš povedal svojim učeníkom: «Nové prikázanie vám dávam, aby ste sa milovali navzájom. Aby ste sa aj vy vzájomne milovali, ako som ja miloval vás.» (Jn 13, 34). Dnes je našou úlohou viesť našich veriacich k živšiemu vnímaniu pravdy, že všetci sme bratia a sestry. A to znamená, že by sme mali pracovať spoločne na pestovaní súcitu a pohostinnosti voči všetkým ľuďom, zvlášť chudobným a marginalizovaným.“

Pápež František ocenil aktívnu účasť thajskej delegácie na medzináboženskej konferencii v Ríme s názvom „Priateľstvo medzi budhistami a kresťanmi v prospech kultúry stretnutia“. Podujatie v termíne 18. júna zorganizovali v spolupráci s Pápežskou Urbanovou univerzitou.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami

Americkí baptisti (Southern Baptist Convention), ktorí sú po katolíkoch druhou najväčšou kresťanskou denomináciou v USA, odmietli tzv. evanjelium prosperity, podľa ktorého vykupiteľská smrť Ježiša Krista zaručuje veriacim zdravie, úspech a bohatstvo. Rezolúcia, ktorú baptisti prijali na svojom výročnom zhromaždení, konštatuje, že tzv. evanjelium prosperity je falošným učením, ktoré zraňuje chorých a chudobných ľudí tým, že ich viní z nedostatku viery. (krestandnes.cz)

pred 10 hodinami

Na Haiti bola zavraždená 75-ročná rehoľná sestra. Luisa Dell’Orto zo spoločnosti malých sestier Ježišových sa počas víkendu stala obeťou lúpežného prepadnutia v hlavnom meste Port-au-Prince, počas ktorého utrpela smrteľné zranenia. Rodená Talianka žila na Haiti posledných dvadsať rokov, venovala sa najmä deťom z ulice. „Sestra Luisa urobila svoj život darom pre druhých až po mučeníctvo,“ pripomenul jej obeť počas nedeľnej modlitby Anjel Pána pápež František. (vatican news)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.