Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. jún 2022, 15:04

V Kanade obvinili kňaza, ktorý je podozrivý zo sexuálneho útoku spred 50 rokov

V Kanade obvinili kňaza, ktorý je podozrivý zo sexuálneho útoku spred 50 rokov

Ilustračné foto - flickr.com

Ide o prvý prípad obvinenia v súvislosti so škandálom spojeným so zneužívaním detí a zlým zaobchádzaním v internátnych školách.

Kanadská polícia zatkla katolíckeho kňaza podozrivého z toho, že sa pred vyše 50 rokmi dopustil sexuálneho napadnutia dieťaťa z radov pôvodných obyvateľov Kanady.

Ide o prvý prípad obvinenia v súvislosti so škandálom spojeným so zneužívaním detí a zlým zaobchádzaním v internátnych školách.

Arthur Masse, 92-ročný duchovný na dôchodku, bol vo štvrtok zadržaný vo svojom dome vo Winnipegu a obvinený z neprístojného ublíženia na zdraví. Stíhaný je na slobode. Pred súd sa má dostaviť 20. júla, informovala v piatok agentúra AFP.

Po šokujúcich nálezoch viac ako 1 300 neoznačených hrobov na pozemkoch internátnych škôl, z ktorých mnohé boli cirkevné, vodcovia komunít pôvodných obyvateľov Kanady žiadajú trestné stíhanie bývalých učiteľov a riaditeľov týchto škôl.

Od konca 19. storočia do 90. rokov 20. storočia bolo do 139 internátnych škôl po celej Kanade zapísaných asi 150 000 pôvodných obyvateľov Kanady, Métisov a Inuitov.

Zápis pritom nebol dobrovoľný. Deti v týchto školách trávili mesiace alebo aj roky, pričom boli izolované od svojich rodín, jazyka i kultúry. Mnohé z detí tam boli fyzicky a sexuálne zneužívané a tisíce ich údajne zomreli na choroby, podvýživu alebo zanedbávanie.

Inzercia

V tomto prípade bolo obeťou dievča, ktoré malo v čase, keď sa údajné zneužívanie začalo, desať rokov. Prípad sa odohral v internátnej škole Fort Alexander v Manitobe v rokoch 1968-70.

Ako na tlačovej konferencii informoval seržant kráľovskej kanadskej jazdnej polície Paul Manaigre, kňaz bol obvinený z neslušného napadnutia, pretože v čase, keď sa skutok údajne stal, obvinenie zo sexuálneho napadnutia v kanadskom trestnom zákonníku neexistovalo.

Agentúra AFP podotkla, že od pápeža Františka, ktorý do Kanady zavíta v júli, sa očakáva, že sa v mene cirkvi ospravedlní obetiam zneužívania v internátnych školách spravovaných cirkvou v mene vlády.

V Kanade zriadená Komisia pravdy a zmierenia v roku 2015 dospela k záveru, že neúspešná vládna politika asimilácie pôvodného obyvateľstva sa rovnala "kultúrnej genocíde".

Dnes treba vedieť

pred 30 minútami

Vatikán spustil vlastnú verziu pouličných novín na spôsob Nota Bene. Mesačník L´Osservatore di Strada (Pouličný pozorovateľ), ako mutácia vatikánskeho denníka L´Osservatore Romano, chce „dať hlas tým, ktorí nemajú hlas“. Periodikum bude dostupné online aj v tlačenej podobe. Bude sa predávať každú nedeľu pred modlitbou Anjel Pána na Námestí sv. Petra, pričom celý výťažok pôjde na podporu autorov a  predajcov z radov ľudí bez domova. (cna)

pred 7 hodinami

Americkí baptisti (Southern Baptist Convention), ktorí sú po katolíkoch druhou najväčšou kresťanskou denomináciou v USA, odmietli tzv. evanjelium prosperity, podľa ktorého vykupiteľská smrť Ježiša Krista zaručuje veriacim zdravie, úspech a bohatstvo. Rezolúcia, ktorú baptisti prijali na svojom výročnom zhromaždení, konštatuje, že tzv. evanjelium prosperity je falošným učením, ktoré zraňuje chorých a chudobných ľudí tým, že ich viní z nedostatku viery. (krestandnes.cz)

pred 11 hodinami

Na Haiti bola zavraždená 75-ročná rehoľná sestra. Luisa Dell’Orto zo spoločnosti malých sestier Ježišových sa počas víkendu stala obeťou lúpežného prepadnutia v hlavnom meste Port-au-Prince, počas ktorého utrpela smrteľné zranenia. Rodená Talianka žila na Haiti posledných dvadsať rokov, venovala sa najmä deťom z ulice. „Sestra Luisa urobila svoj život darom pre druhých až po mučeníctvo,“ pripomenul jej obeť počas nedeľnej modlitby Anjel Pána pápež František. (vatican news)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.