Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. jún 2022, 17:01

Anjel Pána

Čo dnes robím pre ukrajinský ľud? Nech si každý odpovie v srdci, vyzval pápež

Čo dnes robím pre ukrajinský ľud? Nech si každý odpovie v srdci, vyzval pápež

pápež František hovorí z okna svojej rezidencie na Námestí sv. Petra vo Vatikáne 12. júna 2022. Foto: TASR/AP

František vyslovil osobitný apel aj v prospech obyvateľov Mjanmarska, sužovaných už dlhšiu dobu ozbrojeným násilím.

Pri poludňajšej modlitbe Anjel Pána v nedeľu 19. júna sa pápež František v biblickom zamyslení zameral na Ježišovu prítomnosť v Eucharistii, ktorá je darom sýtiacim mnohoraký duchovný hlad človeka a zároveň výzvou prinášať tento dar druhým.

Pápež osobitným spôsobom vyjadril solidaritu s trpiacim obyvateľstvom Mjanmarska a opätovne vyzval nezabúdať na trpiacu Ukrajinu. Tesne pred Svetovým stretnutím rodín, ktoré sa začne 22. júna, pápež poďakoval všetkým zaangažovaným.

Medzi pútnikmi, ktorí sa na poludnie zhromaždili na Vatikánskom námestí, nechýbali ani Slováci, ktorí dali o sebe vedieť vlajkami. Keďže v Taliansku a niektorých ďalších krajinách sa práve v túto nedeľu slávi prenesený sviatok Kristovho Najsvätejšieho Tela a Krvi, pápež František vychádzal v úvodnom príhovore z rozprávania Lukášovho evanjelia (9,11b-17) o tom, ako Ježiš nasýtil zástup.

V eucharistickom Chlebe nachádzame „Kristovu pozornosť voči našim potrebám“ a zároveň „pozvanie, aby sme sa rovnako zachovali k ľuďom okolo nás“, zdôraznil Svätý Otec a pozval veriacich k vnútornej modlitbe: „Keď adorujeme Kristovo Telo a Krv, prosme ho srdcom: «Pane, daj mi každodenný chlieb, aby som mohol žiť, Pane, nasýť ma svojou prítomnosťou!»“

Noví blahoslavení z dominikánskej rodiny

Po udelení požehnania Svätý Otec pripomenul 27 mučeníckych svedkov viery, blahoslavených v sobotu 18. júna v Španielsku:

„Včera boli v Seville blahorečení viacerí rehoľníci z dominikánskej rodiny: Ángel Marina Álvarez a devätnásť spoločníkov, Juan Aguilar Donis a štyria spoločníci z rádu bratov kazateľov, Isabel Sánchez Romerová, staršia rehoľníčka z rádu svätého Dominika, a Fructuoso Pérez Márquez, dominikánsky laický terciár.

Všetci boli zabití z nenávisti k viere počas náboženského prenasledovania, ktoré sa odohralo v Španielsku počas občianskej vojny v minulom storočí. Ich svedectvo oddanosti Kristovi a odpustenia svojim vrahom nám ukazuje cestu k svätosti a povzbudzuje nás, aby sme svoj život venovali láske k Bohu a k bratom a sestrám. Potlesk novým blahoslaveným.“

Solidarita s trpiacimi v Mjanmarsku

Inzercia

Pápež František vyslovil osobitný apel v prospech obyvateľov Mjanmarska, sužovaných už dlhšiu dobu ozbrojeným násilím:

„Z Mjanmarska opäť prichádza bolestné volanie množstva ľudí, ktorým chýba základná humanitárna pomoc a ktorí sú nútení opustiť svoje domovy, pretože boli vypálené, a utiecť pred násilím. Pripájam sa k výzve biskupov tejto milovanej krajiny, aby medzinárodné spoločenstvo nezabúdalo na obyvateľov Mjanmarska, aby sa rešpektovala ľudská dôstojnosť a právo na život, ako aj miesta kultu, nemocnice a školy. A žehnám mjanmarskej komunite v Taliansku, ktorá je tu dnes zastúpená.“

Svetové stretnutie rodín sa začne už 22. júna

Rím sa už o tri dni stane dejiskom 10. svetového stretnutia rodín. Bude prebiehať v dňoch 22. – 26. júna a na jeho ústredných momentoch sa zúčastní Svätý Otec. Tejto významnej celocirkevnej udalosti pápež František vyslovil svoje žičenie. Poďakoval organizátorom a najmä manželským párom a rodinám, ktorí sa zaangažovali osobným svedectvom:

„V najbližšiu stredu 22. júna sa začne 10. svetové stretnutie rodín, ktoré sa bude konať v Ríme a súčasne na rozličných miestach po celom svete. Ďakujem biskupom, farárom a pracovníkom rodinnej pastorácie, ktorí pozvali rodiny na chvíle zamyslenia, slávenia a oslavy. Predovšetkým ďakujem manželom a rodinám, ktorí budú svedčiť o rodinnej láske ako o povolaní a ceste svätosti. Požehnané stretnutie!“

Výzva pamätať na Ukrajinu

Na záver pápež pozdravil prítomných Rimanov i pútnikov z rôznych krajín, pričom nezabudol opätovne povzbudiť k solidarite s Ukrajinou:

„Nezabúdajme v tejto chvíli na zmučený ukrajinský ľud, na ľud, ktorý trpí. Chcel by som, aby vo vás všetkých zostala jedna otázka: Čo dnes robím pre ukrajinský ľud? Modlím sa? Angažujem sa? Snažím sa porozumieť? Čo dnes robím pre ukrajinský ľud? Nech si každý odpovie vo svojom srdci.“

Dnes treba vedieť

pred 14 minútami

Vatikán spustil vlastnú verziu pouličných novín na spôsob Nota Bene. Mesačník L´Osservatore di Strada (Pouličný pozorovateľ), ako mutácia vatikánskeho denníka L´Osservatore Romano, chce „dať hlas tým, ktorí nemajú hlas“. Periodikum bude dostupné online aj v tlačenej podobe. Bude sa predávať každú nedeľu pred modlitbou Anjel Pána na Námestí sv. Petra, pričom celý výťažok pôjde na podporu autorov a  predajcov z radov ľudí bez domova. (cna)

pred 7 hodinami

Americkí baptisti (Southern Baptist Convention), ktorí sú po katolíkoch druhou najväčšou kresťanskou denomináciou v USA, odmietli tzv. evanjelium prosperity, podľa ktorého vykupiteľská smrť Ježiša Krista zaručuje veriacim zdravie, úspech a bohatstvo. Rezolúcia, ktorú baptisti prijali na svojom výročnom zhromaždení, konštatuje, že tzv. evanjelium prosperity je falošným učením, ktoré zraňuje chorých a chudobných ľudí tým, že ich viní z nedostatku viery. (krestandnes.cz)

pred 10 hodinami

Na Haiti bola zavraždená 75-ročná rehoľná sestra. Luisa Dell’Orto zo spoločnosti malých sestier Ježišových sa počas víkendu stala obeťou lúpežného prepadnutia v hlavnom meste Port-au-Prince, počas ktorého utrpela smrteľné zranenia. Rodená Talianka žila na Haiti posledných dvadsať rokov, venovala sa najmä deťom z ulice. „Sestra Luisa urobila svoj život darom pre druhých až po mučeníctvo,“ pripomenul jej obeť počas nedeľnej modlitby Anjel Pána pápež František. (vatican news)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.