Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
20. jún 2022

Zmena trendu?

Počet potratov v Nemecku aj v USA stúpol

Či to súvisí s pandémiu, nedokážu štatistici jednoznačne posúdiť.

Počet potratov v Nemecku aj v USA stúpol

Ilustračné foto. Zdroj: Wikimedia.org

V prvom štvrťroku tohto roka bolo v Nemecku vykonaných 25 800 potratov. Nemecký portál Zeit Online upozorňuje na to, že ide o nárast oproti rovnakému obdobiu v roku 2021. Počet interrupcií sa podľa Spolkového štatistického úradu zvýšil o presne 4,8 percenta.

„To, či a ako tento vývoj súvisí s priebehom pandémie koronavírusu, sa na základe dát nedá jednoznačne posúdiť,“ uviedli štatistici.

Sedemdesiat percent žien, ktoré podstúpili potrat, bolo vo veku 18 až 34 rokov. Maloleté ženy tvorili tri percentá prípadov. Štyridsaťjeden percent žien by sa v prípade, keby sa nerozhodli pre interrupciu, stalo prvorodičkami.

Roky predtým bol počet potratov klesajúci. Medzi rokmi 2020 a 2021 klesol napríklad o 5,4 percenta a rok predtým klesol o 0,9 percenta. Minulý rok dosiahol počet umelých potratov najnižšiu úroveň za posledných 25 rokov. Počet potratov bol z celého roka najvyšší takmer vždy v prvom štvrťroku, ukazujú údaje, ktoré sú štatistickým úradom zbierané od roku 1996.

Pokles počtu potratov je viditeľný aj zo širšieho uhla pohľadu – v roku 2001 bolo v Nemecku vykonaných približne 135 000 potratov, v roku 2011 ich bolo zhruba 108 900 a o ďalších desať rokov ich bolo 94 600.

Spolkový štatistický úrad monitoruje aj dôvody, pre ktoré sa ženy rozhodli pre interrupciu. Zdravotné dôvody alebo znásilnenia tvorili len štyri percentá prípadov. Drvivá väčšina interrupcií tak bola vykonaná vďaka zákonu, podľa ktorého môže žena podstúpiť potrat do dvanásteho týždňa tehotenstva v prípade, že predtým absolvovala poradenstvo.

Každé piate americké tehotenstvo

Počet umelých potratov sa zvýšil aj v USA. Tam sa klesajúci trend zlomil už v roku 2020, ukázal nový prieskum od Guttmacher Institute.

Inzercia

V roku 2020 sa v Spojených štátoch uskutočnilo 930 160 umelých potratov. Oproti roku 2017 ide o približne 8-percentný nárast. V roku 2017 sa vykonalo priemerne 13,5 potratu na tisíc žien, v roku 2020 to bolo už 14,4.

V roku 2020 sa umelým potratom skončilo každé piate tehotenstvo. Aj táto hodnota stúpla, v roku 2017 podiel tehotenstiev ukončených interrupciou predstavoval 18,4 percenta.

Údaje takisto ukazujú, že nejde o lokálny trend – počet interrupcií stúpol vo všetkých oblastiach Spojených štátov, teda na západe, stredozápade, juhu aj severovýchode.

Guttmacher Institute informácie o počtoch potratov získal zberom údajov od každého známeho poskytovateľa potratov v USA, čo dokopy tvorilo 1 687 zariadení. Tento zber sa koná každé tri roky a spracovanie údajov z najnovšieho prieskumu sa skončilo v máji 2022.

Catholic News Agency pripomína, že tieto údaje boli zverejnené v čase, keď Spojené štáty americké očakávajú rozhodnutie Najvyššieho súdu v súvislosti s kauzou Roe vs. Wade z roku 1973.

Tento rozsudok zakázal jednotlivým štátom obmedzovať potraty až do bodu životaschopnosti dieťaťa a Najvyšší súd sa teraz rozhoduje, či ho zvráti alebo nie. Jeho zvrátenie by právo rozhodovať o svojej potratovej legislatíve vrátilo jednotlivým štátom.

 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.