Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. jún 2022, 13:59

Pápež v katechéze

Je potrebné byť Ježišovým svedkom aj v slabosti, chorobe a smrti

Je potrebné byť Ježišovým svedkom aj v slabosti, chorobe a smrti

Foto TASR/AP

František sa prihovoril na Svätopeterskom námestí aj slovenským veriacim, ktorí prišli spolu so svojimi kňazmi z farností Poprad – Veľká a Trenčianska Teplá.

„Keď si bol mladší, sám si sa opásal a chodil si, kade si chcel. Ale keď zostarneš, vystrieš ruky, iný ťa opáše a povedie, kam nechceš.“ Týmito Ježišovými slovami na adresu apoštola Petra sa inšpiroval pápež František v katechéze pri generálnej audiencii v stredu 22. júna.

Svätý Otec sa tentoraz stretol s veriacimi na Námestí sv. Petra už o pol deviatej ráno. Medzi pútnikmi z rozličných krajín bola vyše stovka slovenských veriacich, ktorí prišli spolu so svojimi kňazmi z farností Poprad – Veľká a Trenčianska Teplá.

V 15. pokračovaní cyklu katechéz o zmysle a hodnote staroby sa pápež František sústredil na Ježišov priamy a otvorený vzťah k učeníkom, konkrétne k apoštolom Petrovi a Jánovi, ktorí sa zvlášť vynímajú v záverečnej kapitole Jánovho evanjelia.

Je potrebné „byť Ježišovým svedkom aj v slabosti, chorobe a smrti,“ pripomenul Svätý Otec a citoval výrok sv. Ignáca z Loyoly: „Tak ako v živote, aj v smrti musíme vydávať svedectvo ako Ježišovi učeníci.“

Pápež urobil narážku aj na vlastnú zdravotnú situáciu, keď je odkázaný na používanie invalidného vozíka. Veriacim adresoval slová povzbudenia:

„Nasledovanie Ježiša pokračuje neustále: pri dobrom či slabom zdraví, pri fyzickej sebestačnosti či bez nej, ale nasledovanie Ježiša je dôležité. Vždy nasledujme Ježiša: či na vlastných nohách, v behu, či pomaly, na vozíku, ale vždy ho nasledujme.“

Solidarita s Afganistanom, Mexikom a Ukrajinou

V závere audiencie pápež František vyjadril solidaritu Afganistanu, zasiahnutému zemetrasením:

Inzercia

„V uplynulých hodinách si zemetrasenie v Afganistane vyžiadalo obete a spôsobilo rozsiahle škody. Vyjadrujem sústrasť zraneným a postihnutým zemetrasením a modlím sa najmä za tých, ktorí prišli o život, a za ich rodiny. Dúfam, že s pomocou všetkých sa podarí zmierniť utrpenie drahého afganského ľudu.“

Svätý Otec reagoval aj na správu o zavraždení dvoch jezuitov a ďalšieho človeka v pondelok 20. júna vo farnosti v centrálnej oblasti Mexika:

„Vyjadrujem tiež svoj zármutok a zdesenie nad vraždou dvoch jezuitských rehoľníkov, mojich bratov, a jedného laika, ku ktorej došlo predvčerom v Mexiku. Koľko vrážd v Mexiku! S láskou a modlitbou som nablízku katolíckej komunite, ktorú táto tragédia zasiahla. Ešte raz opakujem, že násilie nerieši problémy, ale zvyšuje zbytočné utrpenie.“

Pápež František vyjadril aj pri tejto generálnej audienciu solidaritu Ukrajine. Tentoraz tak urobil gestom, ktoré vysvetlil v závere stretnutia s veriacimi:

„Deti, ktoré boli so mnou v papamobile, boli ukrajinské deti. Nezabúdajme na Ukrajinu. Nestrácajme z pamäte utrpenie toho mučeníckeho národa.“

Pápež František pravidelne bráva do papamobilu počas jazdy okolo námestia niekoľko detí školské veku a každé z nich aj osobitne požehnáva. V závere audiencie zase zvyčajne požehnáva mladomanželské páry. Im tentoraz venoval duchovné povzbudenie týmito slovami:

„Nakoniec, ako zvyčajne, myslím na seniorov, na chorých, na mladých ľudí a na novomanželov. Sviatok Najsvätejšieho Srdca Ježišovho v najbližší piatok a spomienka Nepoškvrneného Srdca Panny Márie, ktoré sa Cirkev pripravuje sláviť, nám pripomínajú, že náš život má korešpondovať s milosrdnou Kristovou láskou a pozývajú nás, aby sme sa s dôverou zverili príhovoru Pánovej Matky.“​

Dnes treba vedieť

pred 12 minútami

Vatikán spustil vlastnú verziu pouličných novín na spôsob Nota Bene. Mesačník L´Osservatore di Strada (Pouličný pozorovateľ), ako mutácia vatikánskeho denníka L´Osservatore Romano, chce „dať hlas tým, ktorí nemajú hlas“. Periodikum bude dostupné online aj v tlačenej podobe. Bude sa predávať každú nedeľu pred modlitbou Anjel Pána na Námestí sv. Petra, pričom celý výťažok pôjde na podporu autorov a  predajcov z radov ľudí bez domova. (cna)

pred 7 hodinami

Americkí baptisti (Southern Baptist Convention), ktorí sú po katolíkoch druhou najväčšou kresťanskou denomináciou v USA, odmietli tzv. evanjelium prosperity, podľa ktorého vykupiteľská smrť Ježiša Krista zaručuje veriacim zdravie, úspech a bohatstvo. Rezolúcia, ktorú baptisti prijali na svojom výročnom zhromaždení, konštatuje, že tzv. evanjelium prosperity je falošným učením, ktoré zraňuje chorých a chudobných ľudí tým, že ich viní z nedostatku viery. (krestandnes.cz)

pred 10 hodinami

Na Haiti bola zavraždená 75-ročná rehoľná sestra. Luisa Dell’Orto zo spoločnosti malých sestier Ježišových sa počas víkendu stala obeťou lúpežného prepadnutia v hlavnom meste Port-au-Prince, počas ktorého utrpela smrteľné zranenia. Rodená Talianka žila na Haiti posledných dvadsať rokov, venovala sa najmä deťom z ulice. „Sestra Luisa urobila svoj život darom pre druhých až po mučeníctvo,“ pripomenul jej obeť počas nedeľnej modlitby Anjel Pána pápež František. (vatican news)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.