Mexický prezident sa prvýkrát v histórii zúčastnil pápežskej liturgie

Hoci Mexiko patrí medzi najkatolíckejšie krajiny na svete, má silnú protikatolícku tradíciu. Súčasný prezident Enrique Peña Nieto urobil výrazné ústretové gestá.


Mexický prezident Enrique Peňa Nieto víta pápeža Františka v prezidentskom paláci. Foto – TASR/AP

Napriek tomu, že pápeži navštívili Mexiko už šesťkrát, ani raz ich prezidenti neprivítali v prezidentskom paláci a nezúčastnili sa na liturgických sláveniach. Ide o nezvyčajný paradox – hoci Mexiko patrí medzi najkatolíckejšie krajiny na svete, má silnú protikatolícku tradíciu.

Súčasný prezident Enrique Peña Nieto urobil dve rozhodnutia, ktorými sa zapíše do histórie. Hlavu Katolíckej cirkvi prijal v Národnom paláci, kam sa pápež Ján Pavol II. nedostal ani raz napriek piatim návštevám krajiny. Nezavítal tu ani Benedikt XVI., ktorý Mexiko navštívil v roku 2012 – v jeho programe však návšteva hlavného mesta Mexico City nefigurovala vôbec.

Prezident Nieto sa zároveň ako prvá mexická hlava štátu zúčastnil aj na pápežskej liturgii. Stalo sa tak v sobotu v mariánskej svätyni v Guadalupe.

Protikatolícka tradícia súvisí s osamostatnením krajiny v roku 1821, keďže cirkevní predstavitelia stáli na strane koloniálneho Španielska. Nová politická elita sa následne pokúsila oslabiť vplyv cirkvi napriek vysokej religiozite obyvateľstva. Pretrvávajúce napätie vyvrcholilo počas občianskej vojny v rokoch 1926 – 1929. Vzájomnú nevraživosť prelomila až návšteva Jána Pavla II. v roku 1979.


Pápež František si uctieva obraz Panny Márie Guadalupskej počas svätej omše v meste Ecatepec. Foto – TASR/AP

Pápež František priletel do Mexika v sobotu nadránom stredoeurópskeho času z Kuby, kde sa stretol s moskovským patriarchom Cyrilom. „Prichádzam ako misionár milosrdenstva a pokoja, ale aj ako syn, ktorý si chce uctiť svoju matku, Guadalupskú Pannu Máriu a nechať na sebe spočinúť jej pohľad,“ povedal pápež v príhovore k mexickým predstaviteľom.

Odtiaľ sa presunul do Katedrály nanebovzatia Panny Márie, ktorá stojí na mieste niekdajšieho aztéckeho chrámu, kde sa stretol s mexickými biskupmi. V rozsiahlom príhovore ich vyzval k transparentnosti, chudobe, podpore domorodých kultúr, ale aj k boju proti obchodovaniu s drogami. Zároveň ich varoval pred klerikalizmom a triumfálnym správaním. „Protagonistom dejín je žobrák,“ apeloval pápež.    

Prvým z vrcholov návštevy Mexika bola svätá omša v národnej svätyni v Guadalupe, ktorá je najväčším mariánskym chrámom na svete. Zmestí sa doň 12-tisíc ľudí a ročne sem zavíta asi 20 miliónov pútnikov. Baziliku postavili v roku 1976 neďaleko vrchu Tepeyac, kde sa v roku 1531 zjavila Panna Mária indiánskemu domorodcovi Juanovi Diegovi. Tejto udalosti venoval pápež František aj celú homíliu.

„Drahí mexickí priatelia, ste v mojom srdci, zverme sa Guadalupskej Panne Márii, aby na nás neprestala hľadieť s nehou,“ napísal pápež na Twitteri. 

Na druhý deň sa pápež presunul z Mexico City do neďalekého mesta Ecatepec, kde slúžil nedeľnú svätú omšu. V homílii sa venoval trom pokušeniam, ktorými diabol skúšal Ježiša na púšti a ktorým dennodenne čelí každý človek – bohatstvo, sláva a pýcha. „Do akej miery sme si zvykli na životný štýl, ktorý vidí zdroj a silu života v bohatstve, márnej sláve a pýche?“ spýtal sa pápež zhromaždených veriacich.

K ďalším očakávaným bodom pápežovej šesťdňovej návštevy patrí stretnutie s domorodými komunitami v juhomexickom štáte Chiapas či svätá omša na mexicko-amerických hraniciach. Na spiatočnú cestu sa pápež vydá vo štvrtok.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo