Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Ochrana života Komentáre a názory
24. jún 2022

Koniec Roe vs. Wade

Historická správa z USA: právo na potrat neexistuje

V USA sa skončila desaťročia trvajúca právna bitka, ktorá má veľký význam pre celý Západ vrátane nás. 

Historická správa z USA: právo na potrat neexistuje

Sudcovia amerického Najvyššieho súdu

Najvyšší súd USA dospel v pomere šesť k trom k rozhodnutiu, ktorým zvrátil verdikt z roku 1973 v prípade Roe vs. Wade. Na túto správu čakala konzervatívna časť Ameriky celé desaťročia, takže pre konzervatívcov ide o najväčšie hodnotové víťazstvo posledného polstoročia.

Ako sa to celé začalo: Najvyšší súd pred takmer 50 rokmi zaviedol do právneho systému takzvané právo na potrat na federálnej úrovni do momentu, keď plod dieťaťa je schopný prežiť mimo maternice. Jednotlivé štáty v rámci USA si tak už nemohli regulovať vlastnú potratovú legislatívu. Ktorákoľvek žena a ktorákoľvek potratová klinika sa mohli odvolať na precedens Roe vs. Wade a žiadať prakticky neobmedzený prístup a výkon potratov.

Ale potom prišiel bod obratu: Najvyšší súd USA sa v posledných mesiacoch zaoberal prípadom Dobbs vs. Jackson Women’s Health Organization, išlo o zákon štátu Mississippi, ktorý zakazoval potraty po 15. týždni tehotenstva. Pri pohľade zo Slovenska ide o značne benevolentnú hranicu, keďže u nás je potrat na požiadanie legálny do 12. týždňa. V USA však táto hranica z Mississippi vzbudila rozhorčenie medzi liberálmi, ktorí ju brali ako znesvätenie práva na potrat.

Na Najvyšší súd prípad putoval po tom, čo štát Mississippi požiadal o zrušenie rozhodnutia nižšieho súdu, ktoré zastavilo platnosť miestneho zákona s 15-týždňovou hranicou.

V právnom spore tak nešlo len o samotnú potratovú legislatívu, ale aj o to, či si jednotlivé štáty môžu túto otázku upravovať vlastnými zákonmi. Túto možnosť im totiž dávny rozsudok vo veci Roe vs. Wade zobral.

Najvyšší súd potraty nezakázal

Aktuálnym verdiktom tak Najvyšší súd potraty v USA nezakázal, ako tento spor často interpretovali zástancovia tzv. reprodukčných práv. Po novom opäť platí, že prístup, lehoty a podmienky potratovej legislatívy si môže každý spolkový štát upravovať po svojom. Štáty, kde umožňujú ženám prístup k potratu až do pôrodu, si môžu túto hroznú prax aj naďalej ponechať, ale štáty ako Texas môžu umožňovať potrat len do okamihu, keď je možné zachytiť tlkot srdca. Alebo si môžu vybrať ešte prísnejšiu úpravu, Missouri okamžite po zrušení Roe vs. Wade ohlásilo zákaz interrupcií.

Samozrejme, konkrétna americká žena, ktorá bude chcieť ísť na potrat, o túto možnosť nepríde ani v prípade, ak to legislatíva jej štátu neumožňuje. Stačí, ak odcestuje do liberálneho štátu, kde bude môcť podstúpiť potrat bez akýchkoľvek podmienok. V tejto veci sa však niektorí odvolávajú na to, že ženy z chudobnejších pomerov si takúto cestu nebudú môcť dovoliť, no zároveň niektorí propotratoví politici a biznismeni už vyhlasujú, že budú týmto ženám (resp. zamestnankyniam) cestu za potratom uhrádzať v plnej výške.

Už teraz je jasné, že proti zvráteniu Roe vs. Wade sa zdvihne veľká progresívna vlna.

V posledných týždňoch sa sudcovia Najvyššieho súdu a zástancovia zrušenia starého verdiktu stávali terčom nielen nechutných vyhrážok, ale aj fyzických útokov. Ešte intenzívnejšia antikampaň proti pro-life hnutiu sa spustila po tom, keď z Najvyššieho súdu unikol interný dokument, ktorý obsahoval argumentácie jednotlivých sudcov v prospech zrušenia univerzálneho práva na potrat. Pred domami šiestich konzervatívnych sudcov, ktorí sa prikláňali k zvráteniu Roe vs. Wade, sa zhromažďovali demonštranti, našťastie sudcov mohutný protitlak nezastrašil.

Okrem toho od zverejnenia tohto uniknutého stanoviska zničili vandali desiatky pro-life tehotenských centier, katolícke kostoly sa stali dejiskom protestov a nepokojov a jeden človek bol obvinený z plánovania a pokusu o vraždu sudcu Bretta Kavanaugha.

Niektorí politici Demokratickej strany dokonca v obhajobe doterajšieho stavu zašli tak ďaleko, že potrat prezentovali ako najlepšie riešenie aktuálnej ekonomickej situácie a vysokej inflácie.

Inzercia

Rozdelená Amerika

Prelomové rozhodnutie, ktoré už po úniku informácií radikálne rozdelilo ľudí na dva názorové tábory, povedie s istotou aj k rozdeleniu na dva tábory členských štátov.

Očakáva sa, že zhruba polovica štátov USA potratovú legislatívu sprísni. Trinásť z nich už má predbežne schválené zákony, ktoré začnú platiť v momente, ako rozsudok Najvyššieho súdu vstúpi do platnosti (Arkansas, Idaho, Kentucky, Louisiana, Mississippi, Missouri, Severná Dakota, Južná Dakota, Oklahoma, Tennessee, Texas, Utah a Wyoming). V Alabame, v Arizone, vo Wisconsine a na Floride už platia zákony limitujúce potraty, ktoré nestihli zablokovať nižšie súdy na základe precedensu Roe vs. Wade.

Na druhej strane, zákonodarcovia v Kalifornii, v Novom Mexiku či v Michigane sa už nechali počuť, že univerzálne právo na potrat chcú zaviesť do ústav svojich štátov. Bidenova viceprezidentka Kamala Harrisová zvolala poradu spriaznených prokurátorov z jednotlivých štátov, aby vymysleli taktiku proti druhému táboru.

Výsledkom dnešného verdiktu tak na jednej strane môže byť posilnenie ochrany života v niektorých štátoch, v iných štátoch sa, naopak, potratová legislatíva možno ešte viac uvoľní. Otázkou zostáva, ako sa legislatívy jednotlivých štátov vyrovnajú s čoraz častejšou formou potratu – tabletkami, ktoré si ženy môžu objednať aj z ilegálnych internetových stránok.

Takisto je zrejmé, že sa ešte zostrí mediálna vojna. Kým napríklad konzervatívny Fox News o verdikte informuje viac-menej spravodajsky, progresívne ladené BBC zdôrazňuje informáciu o tom, že nový právny stav ohrozí práva desiatok miliónov žien v USA.

Kontext pre Európu a pre Slovensko

V čom je rozhodnutie Najvyššieho súdu USA dôležité pre nás na Slovensku? Hoci ústavná tradícia Spojených štátov vychádza z iných koreňov ako v kontinentálnej Európe, ktorej súčasťou je aj Slovensko, verdikt sa týkal zásadnej interpretácie vysvetľovania ľudských práv.

Ako k verdiktu napísal sudca Samuel Alito, „ústava (USA – pozn. autora) sa vôbec nezmieňuje o potrate a žiadne takéto právo nie je implicitne chránené žiadnym ústavným ustanovením“. Podľa neho teda neexistuje žiadny nárok na tzv. právo na potrat, nemožno ho nájsť v hodnotových základoch ústavy, a teda nie je možné označiť jeho výkon za uplatňovanie ľudských práv a obmedzenie potratov za ich porušovanie.

Možnosť zabiť nenarodené dieťa nie je žiadnym ľudským právom: tak znie dnešný odkaz sudcov Najvyššieho súdu USA.

Je to odkaz aj pre EÚ, kde silnejú snahy zakotviť právo na potrat ako základné ľudské právo, naposledy to žiadal francúzsky prezident Emmanuel Macron. 

Šiestim sudcom Najvyššieho súdu tak aj za nás patrí veľká vďaka, že sa odvážili ísť proti prúdu.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.