Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Ochrana života Spoločnosť
27. jún 2022

Konzervatívni komentátori o verdikte Najvyššieho súdu

Až teraz sa začína skutočný boj

Shapiro, Walsh, Dreher rozoberajú rozsudok vo veci práva na interrupciu.

 Až teraz sa začína skutočný boj

Ben Shapiro, Matt Walsh a Rod Dreher. Foto - Flickr.com

Najvyšší súd Spojených štátov amerických zvrátil svoj rozsudok v kauze Roe vs. Wade z roku 1973, ktorý určil ústavné právo na interrupciu až do bodu životaschopnosti dieťaťa. Právomoc rozhodovať o svojej potratovej legislatíve sa tak vracia samotným americkým občanom skrz ich volených zástupcov v štátnych parlamentoch.

Rozhodnutie bolo prijaté po hlasovaní, pri ktorom šiesti sudcovia hlasovali za zrušenie rozsudku a traja boli proti. Keďže ide o jednu z najrozdeľujúcejších tém v americkej verejnej debate, bezprostredne po oznámení rozhodnutia sa mu začali venovať aj americkí konzervatívni komentátori.

Víťazstvo pre ľudský život

Ben Shapiro, známy konzervatívny komentátor z The Daily Wire, v novej epizóde svojej relácie označil rozhodnutie Najvyššieho súdu za „víťazstvo pre ľudský život“, no varoval, že konzervatívci môžu zo strany ľavice očakávať násilie.

„Znamená to, že státisíce detí, ktoré by boli zabité v maternici, budú teraz žiť. Toto je víťazstvo pre ľudský život. Toto je víťazstvo pre všetky ľudské bytosti, ktoré sú stvorené na Boží obraz,“ tvrdí Shapiro, ktorý je ortodoxný žid.

Ľavica sa teraz podľa neho „zblázni“, pričom poukázal na nedávne útoky na centrá pre krízové tehotenstvá (napríklad TUTU) a na katolícke kostoly (napríklad TU).

Shapiro by bol „z morálneho hľadiska“ rád, keby „pro-life hnutie zvíťazilo na plnej čiare“, ale presun zodpovednosti za potratovú politiku späť na štáty je podľa neho „správnou ústavnou odpoveďou na túto otázku“.

Komentátor takisto pripomenul, že sudcovia Clarence Thomas a Brett Kavanaugh napísali svoje vlastné závery k rozhodnutiu súdu, pričom o Thomasovi povedal, že „väčšina [ostatných sudcov] nemá odvahu na to, aby rozhodovali ako on, čo je smutné“.

Thomas totiž vo svojom závere uviedol, že Najvyšší súd by mal prehodnotiť aj svoje rozhodnutia v kauzách Griswold, Lawrence a Obergefell, čiže v prípadoch, ktoré sa venovali antikoncepcii a homosexuálnym manželstvám.

Rozhodnutie Najvyššieho súdu je podľa Shapira „to najlepšie, v čo mohlo pro-life hnutie dúfať“, no pripomína, že až teraz sa začína skutočný boj, a to na úrovni jednotlivých štátov.

Skvelý koniec mesiaca Pride

Shapirov kolega Matt Walsh sa takisto v novej epizóde svojej relácie venoval rozhodnutiu Najvyššieho súdu. Walshova hviezda v poslednom čase prudko stúpla, najmä vďaka jeho novému dokumentárnemu filmu What Is a Woman, ktorým sa vysmieva ľavici za to, že nevie definovať jednoduchý pojem „žena“.

Na začiatku epizódy Walsh pripomenul, že rozsudok v kauze Roe vs. Wade stál životy približne 60 miliónov nenarodených detí a nevieme odhadnúť, o aké dôležité osobnosti sa týmto prístupom spoločnosť obrala.

Deň, keď Najvyšší súd rozhodol o zvrátení rozsudku, Walsh označil za „jeden z najlepších dní americkej histórie“ a prirovnal ho k ukončeniu otroctva alebo porážke Nemcov v druhej svetovej vojne.

Vo verejnej debate neexistuje veľa tém, pri ktorých je ľahké určiť, kto je ten „dobrý“ a kto je ten „zlý“, no v prípade potratov je to podľa neho jasné. Walsh pripomenul, že pro-life aktivisti zo svojho aktivizmu na rozdiel od pro-choice aktivistov nijako neprofitujú, a preto ich pro-choice aktivisti nechápu a snažia sa za nimi hľadať akúsi temnú konšpiráciu.

Inzercia

Kľúčovou otázkou v tejto téme podľa neho je: „Čo je to osoba?“ Walsh tvrdí, že je pochopiteľné, že ak ľavica nevie odpovedať na túto otázku, nevie odpovedať ani na základnú otázku jeho nového dokumentárneho filmu.

Ani nejednoznačná definícia osoby však podľa neho neospravedlňuje potraty, pretože „keď na niekoho namierite zbraň, pričom neviete, či je nabitá alebo nie, a stlačíte spúšť“, za prípadné zabitie ste jednoznačne zodpovedný.

Napriek tomu, že pro-life hnutie ešte čaká veľa práce, je podľa neho „dôležité oslavovať víťazstvá“ a toto rozhodnutie víťazstvom jednoznačne je. „Aký skvelý koniec mesiaca Pride!“ poznamenal uštipačne.

Pomáhajte tehotným ženám, vyzýva Dreher

Publicista Rod Dreher vo svojom texte poznamenal, že si nemyslel, že sa tohto rozhodnutia Najvyššieho súdu dožije. Keď sa o ňom dozvedel, zašiel do katolíckej katedrály v Londýne (napriek tomu, že nie je katolík) a pomodlil sa. Katolíckej cirkvi v Spojených štátoch v novom texte aj vyslovene poďakoval za to, že „nikdy nezlyhala v boji za život“.

Dreher dúfa, že členovia cirkvi budú v Amerike pre zvýšené riziko útokov strážiť svoje kostoly, aby ich aktivisti neznesvätili alebo nezničili.

Za účasť na pro-life aktivizme Dreher poďakoval aj Pro-life aliancii gejov a lesieb, ktorá podľa neho v priebehu posledných troch desaťročí zaujíma „mimoriadne odvážny postoj“.

„Duchovná vojna sa čoskoro prejaví násilným spôsobom. Potrat je základným kameňom sexuálnej revolúcie. Bude to veľmi škaredé,“ tvrdí publicista. Svojich čitateľov vyzval, aby sa „modlili, postili a bdeli“ a v neposlednom rade aby finančne pomáhali centrám pre krízové tehotenstvá vo svojom okolí.

V ďalšom texte Dreher tvrdí, že potrat sa v očiach americkej ľavice v poslednom čase zmenil z „nutného zla“ na „posvätný obrad“.

„Hysterický des z rozhodnutia, ktoré ruší zle odôvodnený rozsudok a vracia zákony o potratoch do demokratického politického procesu, je veľmi výrečný,“ tvrdí.

Dreher nachádza spojitosť medzi potratmi a transgenderizmom, keďže oba fenomény presadzujú nadradenosť ľudskej vôle nad životom a prirodzeným poriadkom, odmietajú „danosť stvorenia“ a tvrdia, že človek si môže zvoliť všetko, aj pohlavie či smrť.

Ak Američania budú chcieť udržať aj pri týchto trendoch Ameriku jednotnú, odpoveďou je podľa neho federalizmus. „Nech je Alabama Alabamou a Kalifornia Kaliforniou,“ píše.
 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.